reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wyglada wynik amniopunkcji?

Dołączył(a)
26 Luty 2020
Postów
3
Witam, jestem w 14 tyg ciąży, robiłam wcześniej test prenatalny z krwi i wyszło duże ryzyko ZD, chcę zrobić dodatkowe badania, zastanawiam się czy zrobić test Nifty czy Amniopunkcje. Bardzo boję się tej amniopunkcji... Zastanawiam się czy to badanie jest w stanie w 100%potwierdzić lub wykluczyć ZD. Jak wygląda wynik Amniopunkcji? Czy jest tam podawane jedynie ryzyko wystąpienia wad jak to jest przy teście Nifty czy też amniopunkcja całkowicie potwierdza lub wyklucza wadę. Bardzo proszę osoby które miały wykonaną amniopunkcję o wypowiedzenie się i opis takiego wyniku badania lub też podesłanie mi wyniku przykładowego,, niestety w necie nie mogę znaleźć takich przykładowych wyników.
 
reklama
reklama
Witam, jestem w 14 tyg ciąży, robiłam wcześniej test prenatalny z krwi i wyszło duże ryzyko ZD, chcę zrobić dodatkowe badania, zastanawiam się czy zrobić test Nifty czy Amniopunkcje. Bardzo boję się tej amniopunkcji... Zastanawiam się czy to badanie jest w stanie w 100%potwierdzić lub wykluczyć ZD. Jak wygląda wynik Amniopunkcji? Czy jest tam podawane jedynie ryzyko wystąpienia wad jak to jest przy teście Nifty czy też amniopunkcja całkowicie potwierdza lub wyklucza wadę. Bardzo proszę osoby które miały wykonaną amniopunkcję o wypowiedzenie się i opis takiego wyniku badania lub też podesłanie mi wyniku przykładowego,, niestety w necie nie mogę znaleźć takich przykładowych wyników.

A tak informacyjnie, usg wyszło w porządku?
 
Hej, ja dostałam podobny wynik amnipunkcji, w sensie prawidłowy kariotyp męski lecz drugie zdanie mnie niepokoi a dokładnie: "Przeprowadzone badanie nie wyklucza zmian w materiale genetycznym w postaci mutacji punktowych lub mutacji obejmujących małe fragmenty DNA niewykrywalnych w badaniu cytogenetycznym. Wskazana konsultacja w poradni genetycznej".

Wynik dostałam wczoraj a z racji, że aktualnie jestem przeziębiona nie mogę udac sie na żadną konsultację z ginekologiem lub genetykiem. Czy Tobie lekarz cos mówił o tym zdaniu? Czy mam przestać się niepokoić bo przy każdym wyniku amniopunkcji znajduje się to stwierdzenie czy też nie? Pozdrawiam serdecznie.
 
Hej, ja dostałam podobny wynik amnipunkcji, w sensie prawidłowy kariotyp męski lecz drugie zdanie mnie niepokoi a dokładnie: "Przeprowadzone badanie nie wyklucza zmian w materiale genetycznym w postaci mutacji punktowych lub mutacji obejmujących małe fragmenty DNA niewykrywalnych w badaniu cytogenetycznym. Wskazana konsultacja w poradni genetycznej".

Wynik dostałam wczoraj a z racji, że aktualnie jestem przeziębiona nie mogę udac sie na żadną konsultację z ginekologiem lub genetykiem. Czy Tobie lekarz cos mówił o tym zdaniu? Czy mam przestać się niepokoić bo przy każdym wyniku amniopunkcji znajduje się to stwierdzenie czy też nie? Pozdrawiam serdecznie.
Wydaje mi się, że to standard
 
Hej, ja dostałam podobny wynik amnipunkcji, w sensie prawidłowy kariotyp męski lecz drugie zdanie mnie niepokoi a dokładnie: "Przeprowadzone badanie nie wyklucza zmian w materiale genetycznym w postaci mutacji punktowych lub mutacji obejmujących małe fragmenty DNA niewykrywalnych w badaniu cytogenetycznym. Wskazana konsultacja w poradni genetycznej".

Wynik dostałam wczoraj a z racji, że aktualnie jestem przeziębiona nie mogę udac sie na żadną konsultację z ginekologiem lub genetykiem. Czy Tobie lekarz cos mówił o tym zdaniu? Czy mam przestać się niepokoić bo przy każdym wyniku amniopunkcji znajduje się to stwierdzenie czy też nie? Pozdrawiam serdecznie.
To jest standardowa formułka na wyniku amnio. Nie martw się.
 
reklama
Hej, ja dostałam podobny wynik amnipunkcji, w sensie prawidłowy kariotyp męski lecz drugie zdanie mnie niepokoi a dokładnie: "Przeprowadzone badanie nie wyklucza zmian w materiale genetycznym w postaci mutacji punktowych lub mutacji obejmujących małe fragmenty DNA niewykrywalnych w badaniu cytogenetycznym. Wskazana konsultacja w poradni genetycznej".

Wynik dostałam wczoraj a z racji, że aktualnie jestem przeziębiona nie mogę udac sie na żadną konsultację z ginekologiem lub genetykiem. Czy Tobie lekarz cos mówił o tym zdaniu? Czy mam przestać się niepokoić bo przy każdym wyniku amniopunkcji znajduje się to stwierdzenie czy też nie? Pozdrawiam serdecznie.
Hej, zawsze tak jest napisane na wyniku. Jako osoba po 5 latach studiów medycznych (nie jestem lekarzem) dla kolejnych zartwiących się osób spróbuje to wyjaśnić tak...
Dziecko moze byc albo azdrowe albo mieć trisome i wtedy wynik jest oczywisty. Ale jest też trzecia możliwość, może być mozajką czyli cześć komórek jest prawidłowa a część nie. I jeśli badamy tylko kilka-kilkanaście komórek dziecka znalezionych w płynie owodniowym to niemożliwe jest stwierdzenie że na 100% wszystkie komórki po urodzeniu będą OK. Ale przy wyniki "kariotyp prawidłowy" bardzo duża "część dziecka" jest zdrowa, więc nawet jeśli jakaś "część" będzie miała trzy chromosomy 21 to będzie to niezauważale albo prawie niezauważalne. Najwyżej w szkole dziecko zamiast samych 5 będzie miało troche 4 :) Powodzenia dla wszystkich po amniopunkcji, ja też właśnie czekam na wynik
 
Do góry