reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wyglada wynik amniopunkcji?

Dołączył(a)
26 Luty 2020
Postów
3
Witam, jestem w 14 tyg ciąży, robiłam wcześniej test prenatalny z krwi i wyszło duże ryzyko ZD, chcę zrobić dodatkowe badania, zastanawiam się czy zrobić test Nifty czy Amniopunkcje. Bardzo boję się tej amniopunkcji... Zastanawiam się czy to badanie jest w stanie w 100%potwierdzić lub wykluczyć ZD. Jak wygląda wynik Amniopunkcji? Czy jest tam podawane jedynie ryzyko wystąpienia wad jak to jest przy teście Nifty czy też amniopunkcja całkowicie potwierdza lub wyklucza wadę. Bardzo proszę osoby które miały wykonaną amniopunkcję o wypowiedzenie się i opis takiego wyniku badania lub też podesłanie mi wyniku przykładowego,, niestety w necie nie mogę znaleźć takich przykładowych wyników.
 
reklama
reklama
Witam, jestem w 14 tyg ciąży, robiłam wcześniej test prenatalny z krwi i wyszło duże ryzyko ZD, chcę zrobić dodatkowe badania, zastanawiam się czy zrobić test Nifty czy Amniopunkcje. Bardzo boję się tej amniopunkcji... Zastanawiam się czy to badanie jest w stanie w 100%potwierdzić lub wykluczyć ZD. Jak wygląda wynik Amniopunkcji? Czy jest tam podawane jedynie ryzyko wystąpienia wad jak to jest przy teście Nifty czy też amniopunkcja całkowicie potwierdza lub wyklucza wadę. Bardzo proszę osoby które miały wykonaną amniopunkcję o wypowiedzenie się i opis takiego wyniku badania lub też podesłanie mi wyniku przykładowego,, niestety w necie nie mogę znaleźć takich przykładowych wyników.
Amniopunkcja to jedyne badanie, które daje jasną odpowiedź. Wszystkie pozostałe to jedynie prawdopodobieństwo. Wynik takiego badania podaje liczbę chromosomów, która prawidłowo wynosi 46. W przypadku ZD będzie to 47, bo będzie dodatkowy chromosom z 21pary. Wynik najprawdopodobniej będzie miał taki zapis dla chłopca 46(XY, 21,21,21) dla dziewczynki 46 (xx 21, 21, 21).
 
No właśnie usg plus pappa to tylko wyliczenie prawdopodobieństwa. A dzięki temu prawdopodobienstwu albo lekarze poślą na amnio albo będzie ok (niskie ryzyko). U mnie na 1 prenatalnym był marker potem na polowkowym okej i znów gorsze wyniki pod koniec ciąży. Ale dzidzia też zdrowa 😀
 
Też miałam kiepskie wyniki, z usg i z pappy, nawet bardzo, 39 lat, 2 poronienia, w tym trisomia 15 chromosomu. Nie ukrywam, że nie chciałam tego badania, jednak po rozmowie z lekarzem zdecydowałam się. Obecnie 28tc, wszystko ok, polecam i trzymam 🤞
 
Podsyłam wynik
IMG_20200120_185646.jpg
 

Na tym wątku jest mnóstwo info o amniopunkcji
 
Pytam poniewaz pappa wyszla mi tez nie za dobra.Spore prawdopodobieństwo ZD...jednak usg tego nie potwierdzilo..Mam zdrowego syna
Witam, mi również usg wyszło prawidłowe i ryzyko trisomi 21 u dziecka znacznie spadło, jednak moja ginekolog namawia mnie na dodatkowe badanie argumentując, iż usg nie zawsze jest wiarygodne, ufa bardziej testom biochemicznym z krwi.
 
reklama
Witam, mi również usg wyszło prawidłowe i ryzyko trisomi 21 u dziecka znacznie spadło, jednak moja ginekolog namawia mnie na dodatkowe badanie argumentując, iż usg nie zawsze jest wiarygodne, ufa bardziej testom biochemicznym z krwi.
Jeżeli lekarka ma na myśli test typu nifty to ok, ale jak pappa to nie wiem, bo ta pappa często wychodzi tak, że źle wychodzi a dzidzia zdrowa.
 
Do góry