reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jak zrezygnować z wychowawczego pod koniec ciąży?

alexaaa94

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Listopad 2019
Postów
327
Hej może któraś z was wie jak rozwiązać mój dylemat.
jestem w ciąży i rodzę za niedługo, przed końcem wychowawczego na poprzednie dziecko. nie przeszłam na L4 bo ciąża zdrowa. Juz dowiedziałam się że w moim przypadku najkorzystniejsze dla mnie jest zrezygnowanie z wychowawczego i przejście na wczesny macierzyński -nie chce iść na L4 a poza tym i tak nie mam podstaw.
Pytanie czy ZUS nie będzie miał z tym problemu ze z jednej strony deklaruje chęć powrotu do pracy, a z drugiej od razu wnioskuje o macierzyński...? 🤔
 
reklama
Na wychowawczym normalnie przysługuje Ci macierzyński, więc nie ma obaw.
Składasz wniosek do pracodawcy - jeśli chcesz iść na wcześniejszy macierzyński, to wraz z wnioskiem składasz zaświadczenie lekarskie o przewidywanym terminie porodu.
 
przysługuje mi zasiłek macierzyński, a ja wolę być na urlopie macierzynskim.
no i nie wiem jak to rozwiązać.
Wiem, że jak skonczy mi się wychowawczy ok 3 tyg. po porodzie to nabywam prawo do reszty urlopu macierzynskiego i rodzicielskiego ale to są już kolejne wnioski a ja chyba tego nie ogarniam.. nie wiem co zrobić.
może znajdzie się jakaś mama która która też rezygnowała z wychowawczego i mi podpowie co i jak?
 
przysługuje mi zasiłek macierzyński, a ja wolę być na urlopie macierzynskim.
no i nie wiem jak to rozwiązać.
Wiem, że jak skonczy mi się wychowawczy ok 3 tyg. po porodzie to nabywam prawo do reszty urlopu macierzynskiego i rodzicielskiego ale to są już kolejne wnioski a ja chyba tego nie ogarniam.. nie wiem co zrobić.
może znajdzie się jakaś mama która która też rezygnowała z wychowawczego i mi podpowie co i jak?
Składasz wniosek o rezygnację z wychowawczego. Pracodawca rozpatruje i w ciągu 30 dni przywraca Cię do pracy. Wtedy składasz wniosek o macierzyński z rodzicielskim dokładając zaświadczenie o dacie porodu.

Jak nie wiesz, jak to konkretnie zrobić, to najlepiej napisać do działu kadr w pracy i oni Cię już pokierują dalej.
 
taka że jak mam prawo do urlopu macierzyńskiego to nalicza mi się urlop wypoczynkowy, ciągłość do emerytury. a na zasiłku tego nie mam.
 
A do kiedy masz wychowawczy, a kiedy termin porodu?

No i zasiłek macierzyński jest okresem składkowym, który jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury 🤷‍♀️ Także argument nietrafiony 🤷‍♀️

Także jedynie naliczanie urlopu wypoczynkowego...
 
wychowawczy kończy mi się przed końcem maja a termin 10 maja, będzie CC prawdopodobnie po majówce ale nie na 100% wtedy.
trochę poczytałam i chyba po prostu urodzę na wychowawczym, a złoże wniosek o zasiłek od dnia porodu i o przyznanie urlopie po zakończeniu wychowawczego. tak będzie chyba najprościej.

ok, to mam błędną informację co do tego jednego.
 
No to chyba nie ma też dla Ciebie znaczenia naliczanie urlopu wypoczynkowego. Bo skoro wychowawczy Ci się kończy w maju, to za maj też Ci nalicza urlop wypoczynkowy.
 
reklama
taka że jak mam prawo do urlopu macierzyńskiego to nalicza mi się urlop wypoczynkowy, ciągłość do emerytury. a na zasiłku tego nie mam.
Jesteś zatrudniona, po porodzie normalnie przechodzisz na urlop macierzyński i rodzicielski. Nie wiem skąd informacja, że nie będzie naliczał się urlop skoro i tak do końca maja masz wypisany wychowawczy🙄 zawsze też możesz wnioskować o skrócenie urlopu wychowawczego, jak będziesz znała termin cięcia
 
Ostatnia edycja:
Do góry