reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jaką masz grupę krwi ?

reklama
problem mają osoby z grupą 0 Rh(-) bo wziąść mogą tylko 0 Rh(-)Ty masz zawsze mozliwosc wziecia w razie nagłej potrzeby krwi ARh(-),BRh(-), ABRh(-), 0Rh(-). A serologia jest bardzo skomplikowanym działem, o transfuzjologii nie wspominając.
Ja mam ARh(+) i moj Maciek tez. synowi jeszcze nie oznaczłam. moze jak kiedys beda mu pobierac krwe to mu zrobie. Niby takie wazne jest to by znac grupe. a przy przetaczaniu i tak CI ja oznaczaja i krzyzuja z krwią dawcy by sprawdzic czy napewno biorca nie odrzuci podanej krwi.
 
Falidae gratuluje szerokiej wiedzy. Okazuje się, że ja wiem mało na ten temat. Np przy mojej grupie O rh+ i synka A rh+ okazało się po porodzie, że mamy konflikt grup głównych. Oczywiście nic na ten temat nie wiem, myślałam ,że konflikt może być tylko przy różnych rh.
 
Ja mam 0 Rh+
Mąż ma A Rh-
Jakub ma A Rh+

Czyli ma grupę główną ojca, a czynnik RH mój :)
I wcale nie jest tak, że jeśli matka ma Rh + to nie ma konfliktu serologicznego - bo jest!!!
Jeśli matka jest + a ojciec jest - to jest konflikt serologiczny w grupach głównych...przynajmniej ja tak miałam napisane w karcie...
Ale dzidziuś jest zdrowy :)
 
Podobno najnowsze zalecenia mówią o tym, że każda ciężarna powinna oznaczać chociaż raz w czasie ciąży miano przeciwciał, tylko lekarze jakoś sie do tego nie stosują i nie zlecają,
Osobiście nie robiłąm sobie tych badań bałam sie, że wykryje sobie jeszcze jakieś inne komplikacje oprócz tych które miałam.

co do rodzajow grup krwii to jest ich bardzo wiele. grupy główne to ukł. AB0 i cznnik RH. ale badane sa tez inne przeciwciała występujące we krwi, ale to zbyt skomplikowane na post :d bo to cały wykład
o konflikcie grup głownych tylko tyle dodam.
Do niezgodności serologicznej dochodzi w następujących sytuacjach:
Grupa matki Grupa noworodka
0 (przeciwciała anty A, anty B) A B
A (przeciwciała anty B) B AB
B (przeciwciała anty A) A AB
AB (brak przeciwciał) Konfliktu nie ma
Naturalne przeciwciała anty A i anty B należą do klasy IgM i nie przechodzą przez łożysko a więc nie mogą spowodować rozwoju choroby hemolitycznej. Natomiast u około 10% kobiet stwierdza się przeciwciała anty A i anty B klasy IgG, które mogą przechodzić przez łożysko i to one są odpowiedzialne za objawy konfliktu serologicznego.

Co do apelu o krew grupy 0 Rh(-)!!
Krew moze oddać każdy!!!
nie tylko Ci którzy maja tą grupe.
Z zycia zawodowego wiem jak straszna jest sytuacja, kiedy nie mozna pomoć z braku krwi. i odkłda sie np zabieg ratujący życie.
 
reklama
Do góry