reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jakie bóle normalne?

Samanta111

Początkująca w BB
Dołączył(a)
11 Styczeń 2023
Postów
15
Hej. Potrzebuje porady od bardziej doświadczonych. Rozpoczynam właśnie 22 tydzień mojej pierwszej ciazy. Mieszkam za granica. Tutaj ciąże prowadzi położna i nie mam możliwości skonsultowania z ginekologiem.
Może zacznę od tego, że pracuję fizycznie. W pracy często boli mnie brzuch. Czuje takie napięcie brzucha, czasem coś jakby bóle miesiączkowe albo takie napady bólu trochę jak skurcze, trwają chwilę albo ogólnie taki ból rozpierający, zwłaszcza po intensywniejszym dniu. Jak położę się z godzinę po pracy to mi przechodzi ale bardzo się tym martwię i boje. W pracy staram się aby nie dźwigać zbytnio ale coś tam zawsze jest do podniesienia, sporo schylania się i ogólnie na nogach cały dzień, 8 h. Mowilam o tym położnej to poczułam się zignorowana. Mówiła że takie bóle są normalne... Jak jestem w domu i odpoczywam to nigdy nie jest w takim stopniu jak w pracy i po. Na zwolnienie nie mam póki co szans. Muszę pracować do 28 tygodnia ciąży. Lekarz zakładowy to w ogóle porażka, powiedziała mi, że normalnie mogę pracować i jak kobiety mają kilkoro dzieci w domu to też muszą dźwigać i się nimi zajmować. Tylko, że w pracy nie moge usiąść czy odpocząć jak czuje, że muszę. Ja się bardzo boje, wiem że zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest w ciąży wskazany. Czuje niezrozumienie ze strony personelu z jakim mam kontakt.
Proszę powiedzcie mi co myślicie o tej sytuacji? Jakie bóle są normalne/ akceptowalne a jakimi powinnam się martwić? Czy może ja przesadzam? To moja pierwsza ciąża i po prostu nie wiem czego się spodziewać i czy powinnam się martwić czy nie.
 
reklama
A ile +- takich twardnień brzucha masz na dzień ?
Ciężko powiedzieć bo zależy od dnia. W domu jak jestem w weekend to raczej nie miewam, czasem takie tylko bóle w miednicy tylko. W pracy to tak powiedzmy że boli mnie i ciągnie, no z trzy razy na dzień. Jak uda mi się trochę ściemniać w pracy i sobie usiądę to też inaczej bo przechodzi. Najgorzej jak nie mam jak to tak wtedy nawraca w ciągu dnia. To wtedy jak wracam do domu to mam po godzinie duże bóle i też one przechodzą po godzinie około powiedzmy jak sobie poleżę.
Czy to jest normalne?
 
Ciężko powiedzieć bo zależy od dnia. W domu jak jestem w weekend to raczej nie miewam, czasem takie tylko bóle w miednicy tylko. W pracy to tak powiedzmy że boli mnie i ciągnie, no z trzy razy na dzień. Jak uda mi się trochę ściemniać w pracy i sobie usiądę to też inaczej bo przechodzi. Najgorzej jak nie mam jak to tak wtedy nawraca w ciągu dnia. To wtedy jak wracam do domu to mam po godzinie duże bóle i też one przechodzą po godzinie około powiedzmy jak sobie poleżę.
Czy to jest normalne?
Jest normlane w ciaży, ale przy forsowaniu się :)
Ogólnie takie uczucie chwilowego twardnienia brzucha jest normalne w ciaży, macica już ćwiczy do porodu. Ale jeśli masz dużo takich twardnień, to mogą powodować np. skracanie się szyjki. Położne to kontrolują ?
 
Jest normlane w ciaży, ale przy forsowaniu się :)
Ogólnie takie uczucie chwilowego twardnienia brzucha jest normalne w ciaży, macica już ćwiczy do porodu. Ale jeśli masz dużo takich twardnień, to mogą powodować np. skracanie się szyjki. Położne to kontrolują ?
No tak właśnie po ciężkim dniu to czasem naprawdę brzuch daje we znaki i w ogóle wysiedzieć w tej pracy ciężko czasem jak doskwiera.
No właśnie szyjki nie kontrolują. Tzn. na USG w 19 tygodniu było skontrolowane i było ok. Następna kontrola również na USG w 28 tygodniu. Wydaje mi się jednak to też bardzo długo od 19 do 28 tygodnia. Boje się, że od tej pracy zacznie się skracać a nie będę nawet wiedziała.
Czy w Polsce też kontrolują na USG ? Co jaki czas?
Dziękuję, że odpisałaś.
 
No tak właśnie po ciężkim dniu to czasem naprawdę brzuch daje we znaki i w ogóle wysiedzieć w tej pracy ciężko czasem jak doskwiera.
No właśnie szyjki nie kontrolują. Tzn. na USG w 19 tygodniu było skontrolowane i było ok. Następna kontrola również na USG w 28 tygodniu. Wydaje mi się jednak to też bardzo długo od 19 do 28 tygodnia. Boje się, że od tej pracy zacznie się skracać a nie będę nawet wiedziała.
Czy w Polsce też kontrolują na USG ? Co jaki czas?
Dziękuję, że odpisałaś.
A nie możesz iść na zwolnienie nie związane z ciążą? Np.na bolący kręgosłup? Bo rozumiem że od 28 tyg to coś w stylu macierzyńskiego już?
 
No tak właśnie po ciężkim dniu to czasem naprawdę brzuch daje we znaki i w ogóle wysiedzieć w tej pracy ciężko czasem jak doskwiera.
No właśnie szyjki nie kontrolują. Tzn. na USG w 19 tygodniu było skontrolowane i było ok. Następna kontrola również na USG w 28 tygodniu. Wydaje mi się jednak to też bardzo długo od 19 do 28 tygodnia. Boje się, że od tej pracy zacznie się skracać a nie będę nawet wiedziała.
Czy w Polsce też kontrolują na USG ? Co jaki czas?
Dziękuję, że odpisałaś.
W Polsce kontrolują co wizytę (przyjamniej ci dobrzy lekarze, nie Ci, którzy robią na odwal ;) ).
 
Ja tak miałam w obu ciążach.
To normalne. Niekomfortowe, ale normalne. Żadna szyjka mi się nie skracała. Wiem, bo miałam wizytę co dwa tygodnie.
Ty tez się możesz ubiegac o częstsze wizyty. Wystarczy im to powiedzieć.
 
A prywatnie tez nie masz na wizyty u ginekologa? Trochę nie rozumiem jak kobieta nie ma kontaktu z ginekologiem przez cała ciąże? A co z usg? Co z badaniami prenatalnymi? Kontrolą szyjki macicy itp? Istnieje coś takiego w ogóle?
 
reklama
A prywatnie tez nie masz na wizyty u ginekologa? Trochę nie rozumiem jak kobieta nie ma kontaktu z ginekologiem przez cała ciąże? A co z usg? Co z badaniami prenatalnymi? Kontrolą szyjki macicy itp? Istnieje coś takiego w ogóle?
Za granicą położne są przeszkolone dużo lepiej niż w PL. Często robią usg, wiedzą jak badać szyjkę itp. Jeśli ciąża jest fizjologiczna to tylko usg prenatalne robi lekarz. Ale jeśli coś jest nie tak to normalnie lekarze tez przyjmują.
 
Do góry