reklama

jesli pracodawca nie placi

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez arwen, 23 Marzec 2010.

 1. arwen

  arwen Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Mam takie pytanie moj tata 63 lata zatrudniony zostal w pewenej firmie. Najpier na okresm probny na miesiac a pozniej umowa zostala mu przeduzona. Niedawno dowiedzial sie ze pracodawca nie placi mu ubezpieczenia. Czy z wiazku z tym moze miec moj tata problemy z zusem np czy jak pojdzie na zwolnienie l4 czy bedzie mial z tego jakies konsekwencje ze niby bezprawnie.
  A druga sprawa to pracodawca przestal mu placic z w takiej sytuacji czy ma to zglosic w inspekcji czy do sadu pracy
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W razie stwierdzenia nieprawidłowości w naliczaniu lub odprowadzaniu składek ZUS ma prawo podjąć działania zmierzające do uregulowania długu przez płatnika. Nieprzekazywanie składek do ZUS przez pracodawcę może skutkować dość dotkliwą karą, z pozbawieniem wolności włącznie. W przypadku stwierdzenia uporczywego uchylania się od odprowadzania składek ZUS ma prawo powiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Zawiadomienie takie może również złożyć pracownik, którego składki nie trafiają do ZUS -pracownik bowiem jest w tej sytuacji pokrzywdzonym. Nieopłacone w terminie należności z tytułu składek mogą być ściągane w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

  Pracownik, wobec którego pracodawca nie reguluje należnych świadczeń może złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy. Możne również (równolegle) skierować pozew do sądu pracy i domagać się wypłaty zaległych wynagrodzeń (z odsetkami i odszkodowaniem, jeśli wskutek nieotrzymania wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę). Warto wiedzieć, że złożenie ww. pozwu zwolnione jest z opłat.
   
 3. reklama
 4. marul

  marul Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  świadczenie zdrowotne związane są z faktem ubezpieczenia a nie opłacania składek
  zatem do szpitala czy lekarza zostanie tata przyjęty i winien dostać "chorobowe"
  problem będzie ewentualnie z drugim filarem emerytalnym, składki nie odprowadzone po prostu nie pracują, nie procentują
   
 5. arwen

  arwen Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziekuje za pomoc
   

Poleć forum