reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jestem na wychowawczym i jestem w ciąży prosze o porad ę

Dołączył(a)
18 Grudzień 2012
Postów
7
Witam
Mam kilka pytań, a więc jestem na urlopie wychowawczym do końca sierpnia 2013 r i tak też mam umowę. Obecnie jestem w ciąży, wychodzi na to, że będę rodziła około 24 sierpnia. Czy będzie przysługiwał mi urlop macierzyński, co musze zrobic aby go dostać i wiem ze moge przerwac urlop wrócic do pracy i isc na l4 a po porodzie napisać wniosek o macierzynski?? prosze mi powiedziec czy pracodawca musi mi przedłużyc macierzyński wraz z umową na całe rok, gdyż przewidywany jest taki długi urlop macierzyński 2013 r bede wdzieczna.:)a co by było gdybym urodziła we wrzesniu gdy już nie mam umowy??
dziekuje bardzo
 
reklama
Mam kilka pytań, a więc jestem na urlopie wychowawczym do końca sierpnia 2013 r i tak też mam umowę. Obecnie jestem w ciąży, wychodzi na to, że będę rodziła około 24 sierpnia. Czy będzie przysługiwał mi urlop macierzyński,
Urlop - nie, zasiłek macierzynski - tak.

co musze zrobic aby go dostać i wiem ze moge przerwac urlop wrócic do pracy i isc na l4 a po porodzie napisać wniosek o macierzynski??
O urlop macierzyński się nie wnioskuje, udzielany jest z mocy prawa. Chyba, ze chce Pani rozpoczac urlop przed porodem.
prosze mi powiedziec czy pracodawca musi mi przedłużyc macierzyński wraz z umową na całe rok, gdyż przewidywany jest taki długi urlop macierzyński 2013 r bede wdzieczna.:)
Nie. Jeśli urodzi Pani w czasie umowy (sierpień) to do końca sierpnia zasiłek będzie wypłacał pracodawca, a apotem od wrzesnia wypłaty przejmie ZUS.

a co by było gdybym urodziła we wrzesniu gdy już nie mam umowy??
Pani umowa ulega wydłużeniu z mocy prawa do dnia porodu. W tym dniu staje się Pani bezrobotna, ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego (wypłacanego przez ZUS)
 
hmm dziękuje bardzo, sądziłam, że umowę muszą mi przedłużyć do końca macierzyńskiego..:( bo zasiłek jest przyznawany na 18 tyg tak?? tak tez miała koleżanka i do końca macierzyńskiego miała umowę.
 
a proszę o rady co by było w takiej sytuacji:
przerywam urlop wychowawczy i wracam na 1 dzień do pracy czy nawet nie na 1 dzien i ide na l4 ciązowe, ciągne do porodu co wtedy?? jak urodzę dziecko po skoczeniu umowy np wrześniu czy tez jeszcze w trakcie jej trwania co wtedy z zasiłkiem macierzynskim??
 
proszę o rady co by było w takiej sytuacji:
przerywam urlop wychowawczy i wracam na 1 dzień do pracy czy nawet nie na 1 dzien i ide na l4 ciązowe, ciągne do porodu co wtedy??
Po pierwsze nie można pzerwać urlopu ot tak z dnia na dzień (chyba, ze za zgodą pracodawcy). O chęci przerwania urlopu informuje Pani pracodawcę na 30 dni przed planowaną datą przerwania urlopu.
Co do L4 po urlopie - będzie Pani miała wypłacany zasiłek chorobowy.

jak urodzę dziecko po skoczeniu umowy np wrześniu czy tez jeszcze w trakcie jej trwania co wtedy z zasiłkiem macierzynskim??
Na to pytanie już odpowiedziałam. Nie moze Pani urodzić po terminie wygaśnięcia umowy,bo mowa Pani przedłuży sie z mocy prawa do dnia porodu. W dniu porodu się rozwiąże, ale Pani będzie miała prawo do zasiłku macierzynskiego.
 
reklama
Do góry