reklama

Jestem za granicą- chcę się rozwieść. Mąż w Polsce. Od czego zacząć??

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Kaja20, 21 Kwiecień 2010.

1. Kaja20

Kaja20 Początkująca w BB

Mam prawie dwuletnią córeczkę. Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Od 3 miesięcy przebywam za granicą u rodziców. (uk) Z mężem nie utrzymuję zbyt dobrych kontaktów, ponieważ od momentu mojego przyjazdu do tej pory nie wysłał mi ani grosza na córeczkę. Dodam, że nie pracuję, nie pobieram żadnych zasiłków, nawet rodzinnego. Do wyjazdu zmusiła mnie sytuacja życiowa- nieodpowiedzialny, bezrobotny mąż, brak środków do życia. Teraz bardzo chciałabym zakończyć to fikcyjne małżeństwo. Wzieliśmy ślub cywilny tylko i wylącznie ze wzgledu na moją pierwszą ciążę- dla dobra dziecka. Od dawna planowałam przyjazd tutaj - no i wyszło jak wyszło. Zaszłam w ciąże (oczywiście z mężem). Miałam nadzieję, że wyjeżdżając za granicę bede mogła podjąć się pracy, ale w obecnej sytuacji jest to nie możliwe. Bardzo chciałabym się rozwieść, założyć sprawe o alimenty bo przecież muszę z czegoś żyć,a nie tylko oglądać się na rodziców. Nie wiem jak się do tego zabrać. Dzwoniłam do prawnika ale kazał mi się zgłosić do prawnika w Polsce. Czy będę musiała ponosić koszty sprawy jeżeli nie mam żadnych dochodów? Jak będzie wyglądała taka sprawa (napewno nie będę na niej obecna, mąż być może tak). Ile to potrwa?

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

1. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku powyższej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda. Zatem ewentualny pozew musi Pani skierować do sądu w okręgu, w którym mieszka mąż.

2. Podstawą orzeczenia rozwodu jest stwierdzenie przez sąd zupełnego (całkowitego) rozpadu pożycia, czyli więzi fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej. Niestety w Pani przypadku (wczesna ciążą) trudno mówić o zupełnym rozpadzie pożycia. Co więcej okres rozstania jest w Państwa przypadku dość krótki.

3. W postępowaniu o rozwód sąd uwzględnia przede wszystkim dobro małoletnich dzieci.

Fakty, które podaje Pani w poście nie przemawiają za tym, by rozwiązanie Państwa małżeństwa przez rozwód było zasadne. Jeśli jednak zdecyduje się Pani złożyć pozew (wzór mogę Pani udostępnić), należy złożyć (wysłać) dokumenty do sądu, o którym pisałam w pkt. 1. Składając pozew o rozwód, strona wnosząca musi uiścić opłatę stałą, wynoszącą 600,00 zł. Jeżeli nie jest Pani w stanie uiścić wpisu, może Pani wraz z pozwem wnieść wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Do wniosku należy dołączyć wypełniony formularz o stanie majątkowym, stanie rodzinnym oraz o dochodach. Pani pozew zostanie następnie przesłany Pani mężowi i będzie on musiał na niego odpowiedzieć. Następnie odpowiedź męża wraz z zawiadomieniem o terminie rozprawy sąd przyśle Pani.

Ostatnia edycja: 21 Kwiecień 2010

Poleć forum