reklama

jeszcze raz o L4 na urlopie wychowawczym

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kaycik, 28 Listopad 2011.

1. kaycik

kaycik Początkująca w BB

witam,

poniżej wklejam moje pytanie, zadane Pani w innym wątku, będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi

w marcu b.r. urodziłam córeczkę. od 06.10.2011 r. przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym (do 06.10.2012 r.). właśnie dowiedziałam się, że jestem ponownie w ciąży.
    z wcześniejszych Pani odpowiedzi wnioskuję, że żeby przejsc na L4 i otrzymywac wynagrodzenie, powinnam złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego, tak?
    mam jeszcze kilka pytań:
    1) czy zwolnienie może rozpoczynać się przed przerwaniem urlopu (tzn. czy lekarz może je wystawić z datą wcześniejszą, bo rozumiem, że formalnie na L4 będę najwczesniej następnego dnia po teoretycznym powrocie do pracy)
    2) jeżeli jest możliwa wyżej opisana sytuacja to kiedy powinnam poinformować pracodawcę o L4?
    3) jeszcze raz się upewnię - w mojej sytuacji nie ma możliwości przekazania pracodawcy L4 i tym samym automatycznego przejścia z urlopu wychowawczego na zwolnienie (płatne)?

jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze pracy.

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak. Nie ma innej możliwości - musi Pani przerwać urlop. Są dwie możliwości jego przerwania:
    1. w każdej chwili (nawet z dnia na dzień) za zgodą pracodawcy
    2. po poinformowaniu (ale bez koniecznosci uzyskania zgody) pracodawcy 30 dni przed planowaną datą powrotu do pracy/zakończenia urlopu.

W mojej ocenie nie.
    Nie wiem co dla Pani oznacza automatyczne przejście?
    Najprościej (zakładajac brak zgody pracodawcy na przerwanie urlopu w ustalonym terminie) będzie złożyć wniosek o przerwanie urlopu i 30 dni potem zanieść zwolnienie lekarskie.

Poleć forum