reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmie piersią, pomóżcie mi rozszerzyć dietę

eddi29

MamaZosiaszka
Dołączył(a)
3 Wrzesień 2009
Postów
226
Miasto
śląsk
Drogie mamy, pomóżcie mi w rozszerzeniu diety u mojej młodszej córeczki. Mała ma obecnie 4,5m i karmiona jest tylko piersią. Zostało nam jeszcze ok miesiąca do rozszerzenia ale pomału zaczynam o tym myśleć. Proszę napiszcie z własnego doświadczenia jak to robiłyście, co i kiedy dawałyście. Znam tabelę ze schematem rozszerzania diety dzieci kp ale to tylko schemat. Nie wiem kiedy(o jakiej porze dnia), jaki posiłek podać, przed piersią, po piersi. Nasz dzień wygląda mniej więcej tak:
ok 6.00 - pierś, pobudka
ok 8.00 - pierś- ale raczej samo picie niż jedzenie
ok 40 min drzemka
ok 10.00 - pierś
ok 11-14.00 - spanko przed i wtrakcie i po pierś (może więcej picia ale pierś musi być)
ok 17.00 - pierś, drzemka
ok 19.30 -pierś do spania
ok 24.00, 2.00,4.00 - karmienie na spaniu
Jak widać piersi jest dużo, nocne karmienie nie przeszkadza mi bo mała je na spaniu (spimy razem), co radzicie z tym rozszerzaniem.
Będę wdzięczna za wszelkie propozycje.
 
reklama
jeśli mała sobie poradzi z niekapkiem to możesz jej z niego podawać, ja niestety musiałam poić małą buteleczka a na niekapka przezuciłyśmy się dopiero po 7msc. moja mała do picia dostawała przegotowaną wodę na zmianę z herbatkami . stomatolog powiedziała mi że dla ząbków najlepsza jest woda pita z niekapka ale większośc dzieci musi nauczyć się z niego pić.
powodzenia nie doradzę z obiadkami u nas były słoiczki i rosołek tylko taki mało tłusty, pomidorową też jej gotowałam.
 
U nas jest skaza białkowa i razem z mlekiem modyfikowanym dla skazowców zaczęliśmy dawać młodemy słoiczki hipp'a mało alergizujące... Najpierw 2, 3 łyzeczki samej marchewki słoiczkowej przed 4-5 dni... jak żadna alergia nie wyskakuje, to wprowadza się kolejny składnik, ja dałam marchew z ziemniakiem, po kolejnych dniach, dynię z ziemniakiem i tak dalej wg. rozwoju dziecka :)) W między czasie zaczęłam dawać owoce, najpierw jabłuszko i tak samo jak z warzywami, po kolejnych dniach kolejne owocowe słoiczki :)) Obecnie nasze menu wygląda tak: rano mleko ok 120-150 ml, 12.30 obiadek - pół słoiczka (czasem cały), ok 14.00 herbatka, soczek lub pierś (zalezy co młody chce :)), 16.30-17.00 - deserek owocowy z łyżką kleiku ryżowego, 19.20 mleko z kaszką na noc... Mału budzi się jeszcze w nocy co mniej wiecej 4 godz, wtedy dostaje pierś i mleko modyfikowane (bo w cycu juz mało mleczka jest)... I to tyle, nie wiem czy mało czy dużo, ale mały ulewa nam, podobno od nasilającej się alergii i mam zawsze dylemat czy dac wiecej czy mniej :)))) Powodzenia... Aha, najlepiej pogadać z lekarzem o tym, jakie posiłki i w jakich ilościach podawać dziecku :)))
 
Witam,
My zaczynaliśmy około 5 miesiąca życia małej od podawania 1 łyżeczki marchewki ze słoiczka(można zrobić własną marchew) potem doszła dynia i jabłko. Ten mały posiłek podawałam przed podaniem piersi, każdego dnia dawałm większą porcję, jeśli mała miała oczywiście ochotę. Pierszwe zupki gotowałam z jarzynek :marchew, ziemniak, dynia, później dochodziła pietruszka i na końcu seler.Od 6 miesiąca dodawałam co drugi dzień do takiej zupki pół łyżeczki kaszki manny(suchej, w ramach odczulania na gluten, do obserwacji!) do gotującej się zupki, dodawałam też olej lniany naprzemiennie z masłem (i tak robię do dzisiaj). W 6 miesiącu dostawała juz zupki co 3 dzień z mięskiem typu indyk, kurczak, królik, od 7 miesiąca juz rybka, wołowina, wieprzowina chuda.I wtedy tez juz gotowałam miesko razem z jarzynkami. Dosyć szybko dawałam brokuła, cukinię, kaszę jaglaną, groszek zielony mrożony. Nie mogła jeść tylko jajek i mleka krowiego, więc zupki były niezabielane.Dopiero po 1 roku tolerowała białko krowie i jajka. Aha, jeszcze owoce :) Około 7 miesiąca życia, deserek juz był odrębnym posiłkiem, najczęściej owoce z biszkoptem lub kleikiem ryzowym.Nie umiała pić z niekapka, była woda lub herbatka z butelki lovi ze smoczkiem, dzisiaj oczywiscie pije juz z niekapka, ale nocą nadal woda z butelki ze smoczkiem i pierś :happy: Jeśli chodzi o wczesne zupki, to bezpieczny jest własnie ziemniak, marchew, szpinak, brokuł, dynia( bardzo Ok!) cukinia, pomidory tez nam podeszły bez echa, dodawałam tez długo do zupek śliwkę suszona, bo mieliśmy problem z kupkami na początku po wprowadzeniu zupek, dodawałam czasem jabłko do zupki(gotowałam w zupce). I próbować :-) Każde dziecko lubi cos innego.
Powodzenia! :-)
 
P.S Olej lniany dodaje się już do przestudzonej zupki. Do gorącej sie nie bo traci właściwości( kwasy omega rozpadają się )
 
reklama
Witaj eddi29, mój synuś ma 11 miesięcy i dalej karmię go piersią, jeżeli będziesz wprowadzała do diety dziecka pokarmy to polecam : www.niemowlaczki.blogspot.com są tam przepisy (jeżeli będziesz gotowała sama) i fajne porady.

mój synek dostawał w 5 miesiącu: (oczywiście dalej na życzenie pierś, nawet jak dziecko zjadło obiad a się domagało to dawałam pierś)

6-7:00 butla 120 ml + pierś
10:00 kaszka
po deserku drzemka i oczywiście do spania jeszcze cycuś
12:00 - 13:00 obiadek ( gotowałam sama)
15:30- 16:00 deserek owocowy
17:30 tutaj mój synuś był głodny więc dawałam mu jeszcze raz to co miał na obiad ( zawsze robiłam więcej)
19:00 butla 120 ml + pierś
i spanie
w nocy tylko pierś

teraz 11 miesięcy i domaga się więcej więc dostaje:

5:00 butla 210 ml
9:00 jajecznica na parze ze szczypiorkiem lub serek twaróg ze szczypiorkiem lub chlebek graham z masłem i ze sparzonym pomidorkiem lub czasami kaszka
11:00 deserek słoiczek lub owocowa sałatka (robię sama) krótka drzemka + pierś (bardziej do popicia niż jedzenia)
13-14:00 zupka, po zupie spanko + pierś
17:00 II danie ( mięso lub ryba z dodatkami)
19:00 butla 210 ml i spanie

koło 2:00 butla 210ml

obserwuj dziecko, samo "powie" Ci mamo jeść;-)
 
Do góry