reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

karmienie ,jaki jogurt, serek itp

Aniaanka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Marzec 2018
Postów
700
witam mam pytanie
Dziecko skonczylo rok. Jako glowne posilki jadl 3 x dziennie butelke mm, obiadek i kaszke, miedzy czasie deserki.
Teraz odpadla jedna butelka mleka. Co dawac za ta butelke? Wiem zeby dawac nabial czyli jogurt naturalny, kefir, serek, jajka itp w zatepstwie za mleko. Ale ile tego dawac?
Mam tez pytanie czy jogurt naturalny Bieluch 0% tluszczu jest dobry? czy mozna go podgrzac tak jak podgrzewam np deserek zeby nie byl za zimny? Jak jogurt ma 190 gram to ile dac naraz? Osobiscie nie lubie takich naturalnych jogurtow, maly jadl dzis pierwszy raz i tez nie byl zachwycony bo sie krzywil. Taki jogurt ma byc za butelke mleka czy pomiedzy glownymi posilkami? Pani na infolinii mowila ze za butelke ale przeciez nie bede go meczyc takim calym jogurtem czy kefirem albo bialym serem. Czy np dobry jest twarog wiejski piatnica 0% , jogurt naturalny primo zott bez gmo 0%, jogurt naturalny lekki Bieluch? Nie wiem nawet co to jest gmo i czy to wazne by na to patrzec?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
N
A np owocowy krem z jogurtem gerbera tez jest dobry? i ogolnie owocowe deserki gerbera? Na infolinii mowila by nie dawac w ogole sokow tylko zamaist tego wode a on akurat woli sok niz wode wiec czasem daje tez soczek. Mowisz o swiezym owocu by scierac na tarce? Kupilam mu tez ciasteczka gerbera dla niemowlat i ciagle sie boje dac zeby sie nie zakrztusil a wiem ze juz powinno sie probowac, z gotowana zupka i zupka gerbera po 12 mies radzi sobie bez problemow chociaz nie widze zeby za bardzo gryzl. Wiec jak tu dac kanapeczke albo ciasteczko jak nie wiem jak da sobei rade z gryzieniem twardzych rzeczy i czy sie nie zakrztusi, ciasteczko na razie przygryza zabkami i trzyma ale nie je.
Ja jogurt mieszalam z owocami z tubki bo sam...
Ja daję z piątnicy. Ogólnie patrz na skład żeby było jak najmniej "chemii" i cukru (danonki, danio i inne serki reklamowane jako 'dla dzieci' przeważnie mają w składzie cukier i komserwanty). Jogurty naturalne raczej mają dobre składy. Możesz mieszać je z owocami. Albo twarożek z tartą rzodkiewką, ogórkiem. Co do porcji to moje dziecko samo ustala ile zje ;)
 
A ile tego mleka pije? Roczne dziecko powinno dostawać ok 500ml nabiału dziennie. Jeśli chodzi o serki/jogurty to wybierasz te z najprostszym składem czyli mleko i kultury bakterii (bieluch jest ok), nie podgrzewaj jogurtu, spokojnie może zjeść taki wyjęty na trochę z lodówki. Możesz dorzucić owoce, orzechy, płatki ryżowe, jaglane, amarantus ekspandowany, zrobić placuszki serowe (smażone albo na gotowane na wodzie), budyń (jest mnóstwo przepisów na taki domowy), makaron z białym serem, kanapkę z twarożkiem (np Mój ulubiony z Wielunia). A nie dawałaś dziecku wcześniej w ogóle nabiału poza mm?
 
Pil 3 x dziennie 210 ml, a teraz 2x dziennie 180 ml. Jadl oprocz tego deserki z twarozkiem, kaszke mleczna. Lekarka wiedziala ze tak je i mowila ze jest ok, pytalam tez na infolinii bebiko/bebilon i mowili ze ma byc az skonczy rok 3 x mleko, obiadek, kaszka i miedzy czasie deserek. Zrobilam jakis blad? :(
 
Podawaj tyle, ile ma ochote zjeść. Wybór jogurtu bez tłuszczu nie jest najlepszym rozwiązaniem,Do naturalnego dodaj jakiś mus owocowy bo wątpię, że zje sam, a jak czasem dasz zwykły sklepowy typu Jogobella albo serek homogenizowany też będzie ok i sie nic nie stanie.
 
Pil 3 x dziennie 210 ml, a teraz 2x dziennie 180 ml. Jadl oprocz tego deserki z twarozkiem, kaszke mleczna. Lekarka wiedziala ze tak je i mowila ze jest ok, pytalam tez na infolinii bebiko/bebilon i mowili ze ma byc az skonczy rok 3 x mleko, obiadek, kaszka i miedzy czasie deserek. Zrobilam jakis blad? :(
Jasne że nie :) ale nie słuchaj tego co mówią na infolinii bo to jest przykładowy jadłospis, każde dziecko jest inne. Możesz teraz podać przed jednym mlekiem (np to w środku dnia) jakiś posiłek stały mleczny lub nie, jeśli się naje to ok jeśli nie to dajesz mu mniej mleka i tak powoli aż zejdziesz z jednej porcji. Wcale tego mm nie pije nie wiadomo ile a poza tym to nie jest tak że dziecko kończy rok i magicznie odstawia się od mleka. Tak jak pisałam spróbuj podawać owsiankę, budyń, naleśniki. Dzieci zazwyczaj to uwielbiają a Ty będziesz spokojna że dajesz tyle nabiału ile trzeba :)
 
Jasne że nie :) ale nie słuchaj tego co mówią na infolinii bo to jest przykładowy jadłospis, każde dziecko jest inne. Możesz teraz podać przed jednym mlekiem (np to w środku dnia) jakiś posiłek stały mleczny lub nie, jeśli się naje to ok jeśli nie to dajesz mu mniej mleka i tak powoli aż zejdziesz z jednej porcji. Wcale tego mm nie pije nie wiadomo ile a poza tym to nie jest tak że dziecko kończy rok i magicznie odstawia się od mleka. Tak jak pisałam spróbuj podawać owsiankę, budyń, naleśniki. Dzieci zazwyczaj to uwielbiają a Ty będziesz spokojna że dajesz tyle nabiału ile trzeba :)
Dzieki :) Ostatnio mam mysli ze sobie nie radze. I nie umiem gotowac, ale sie ucze. Ile posilkow stalych najlepiej dawac ? Co ile?
 
Dzieki :) Ostatnio mam mysli ze sobie nie radze. I nie umiem gotowac, ale sie ucze. Ile posilkow stalych najlepiej dawac ? Co ile?
Radzisz sobie tylko mam wrażenie że chciałabyś jak najlepiej pilnować schematu który ktoś podaje Ci odgórnie, a to tylko przyprawia o stres bo rzadko które dziecko je i pije tak jak gdzieś ktoś napisał na podstawie badań czy statystyk.
Mleka możesz małemu dawać tyle o ile się upomina, a to będzie się zmieniać w zależności od posiłków które zostaną u was na stałe i od ogólnego nastroju maluszka danego dnia bo są okresy np vhoroba, ząbkowanie gdzie dziecko odmawia jedzenia a mleko akceptuje i na to trzeba się wtedy zgodzić.
Ogólnie nabiał mogłaś wprowadzać już wcześniej ale nic straconego. Jeśli np na śniadanko synek je kaszkę to na drugie śniadanie zaproponuj odrobinę jogurtu z musem owocowym. Bądź jogurt dodaj do kaszki przy śniadaniu. To nie muszą być duże ilości, na początek wystarczy łyżeczka dla smaku. Jeśli do południa nie sproboje możesz ponowić próbę przy deserku, tak jak wyżej jogurt plus owoc na przykład. Bądź elastyczna i pamiętaj o różnorodności
 
reklama
Radzisz sobie tylko mam wrażenie że chciałabyś jak najlepiej pilnować schematu który ktoś podaje Ci odgórnie, a to tylko przyprawia o stres bo rzadko które dziecko je i pije tak jak gdzieś ktoś napisał na podstawie badań czy statystyk.
Mleka możesz małemu dawać tyle o ile się upomina, a to będzie się zmieniać w zależności od posiłków które zostaną u was na stałe i od ogólnego nastroju maluszka danego dnia bo są okresy np vhoroba, ząbkowanie gdzie dziecko odmawia jedzenia a mleko akceptuje i na to trzeba się wtedy zgodzić.
Ogólnie nabiał mogłaś wprowadzać już wcześniej ale nic straconego. Jeśli np na śniadanko synek je kaszkę to na drugie śniadanie zaproponuj odrobinę jogurtu z musem owocowym. Bądź jogurt dodaj do kaszki przy śniadaniu. To nie muszą być duże ilości, na początek wystarczy łyżeczka dla smaku. Jeśli do południa nie sproboje możesz ponowić próbę przy deserku, tak jak wyżej jogurt plus owoc na przykład. Bądź elastyczna i pamiętaj o różnorodności
A np owocowy krem z jogurtem gerbera tez jest dobry? i ogolnie owocowe deserki gerbera? Na infolinii mowila by nie dawac w ogole sokow tylko zamaist tego wode a on akurat woli sok niz wode wiec czasem daje tez soczek. Mowisz o swiezym owocu by scierac na tarce? Kupilam mu tez ciasteczka gerbera dla niemowlat i ciagle sie boje dac zeby sie nie zakrztusil a wiem ze juz powinno sie probowac, z gotowana zupka i zupka gerbera po 12 mies radzi sobie bez problemow chociaz nie widze zeby za bardzo gryzl. Wiec jak tu dac kanapeczke albo ciasteczko jak nie wiem jak da sobei rade z gryzieniem twardzych rzeczy i czy sie nie zakrztusi, ciasteczko na razie przygryza zabkami i trzyma ale nie je.
 
reklama
A np owocowy krem z jogurtem gerbera tez jest dobry? i ogolnie owocowe deserki gerbera? Na infolinii mowila by nie dawac w ogole sokow tylko zamaist tego wode a on akurat woli sok niz wode wiec czasem daje tez soczek. Mowisz o swiezym owocu by scierac na tarce? Kupilam mu tez ciasteczka gerbera dla niemowlat i ciagle sie boje dac zeby sie nie zakrztusil a wiem ze juz powinno sie probowac, z gotowana zupka i zupka gerbera po 12 mies radzi sobie bez problemow chociaz nie widze zeby za bardzo gryzl. Wiec jak tu dac kanapeczke albo ciasteczko jak nie wiem jak da sobei rade z gryzieniem twardzych rzeczy i czy sie nie zakrztusi, ciasteczko na razie przygryza zabkami i trzyma ale nie je.
Ja jogurt mieszalam z owocami z tubki bo sam naturalny nie przypadł go gustu, natomiast ogólnie owoce to w całości do rączki tylko że my blw od poczatku rozszerzania diety więc grudki kawałki itd były obecne zawsze. Dziecko nie potrzebuje ząbków do gryzienia, świetnie sobie poradzi dziąsłami, roczniak zresztą już jakieś ma żeby odgryzać :) moja córka woli np jak ma kawałki wsam raz do buzi bo nie lubi odgryzania właśnie więc bierze w rączkę i na raz do buzi. Każdy maluszek ma swoje upodobania które w pewnym.momencie może zmienić, trzeba próbować i dostosować się troszkę do dziecka w tej kwestii moim zdaniem
 
Rozwiązanie
Do góry