reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmienie piersią a pierwszy okres

mam123

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
29 Październik 2018
Postów
104
Witam mamusię mam pytanie kiedy dostałyście pierwszy okres karmiac dziecko piersią tylko nie dokarmiajac mm.
 
reklama
Ja karmiłam tylko moim mlekiem i okres dostałam niecałe 2 miesiące po porodzie i od tego czasu miałam już co miesiąc. Moja ginekolog nie mogła uwierzyć więc w następnym miesiącu poszłam do niej, żeby stwierdzić czy nastąpi owulacja i okazało się, że był pęcherzyk. I na pewno pękł, bo czułam ten charakterystyczny ból jajnika.
 
Jeśli spełniasz warunki LAM, czyli PEŁNE kp (to coś więcej niż karmienie tylko piersią) to płodność nie powinna wrócić przez pierwsze 12tyg, a przy nie pełnym może wrócić już po 5. Dalej to już kwestie osobnicze niestety.

U mnie pierwsza miesiączka niestety pojawiała się już w pierwszym półroczu. Ale znam mamy, które póki karmią to nie mają, nawet 3,5l ;)


Ps pełne karmienie tzn:
  • karmi wyłącznie piersią, bez podawania dodatkowych pokarmów i płynów,
  • dziecko uspokaja piersią, tzn. nie podaje mu smoczka,
  • podaje dziecku pierś na każde jego żądanie.
Ponadto bardzo ważne jest, by w ciągu doby dziecko było przystawione do piersi co najmniej 6 razy, a sumaryczny czas karmienia w ciągu 24 godzin powinien wynosić nie mniej niż 100 minut. Przerwa między poszczególnymi karmieniami nie powinna być dłuższa niż 6 godzin. Dotyczy to zarówno przerw nocnych, jak i dziennych.

Jeżeli dziecko jest silne, je krótko - wtedy suma czasów karmienia może być mniejsza niż 100 minut i już warunki nie są spełnione. Z kolei jeśli dziecko silnie ssie, dobrze się najada, wkrótce będzie przesypiać noc, a to nie będą już warunki ekologicznego karmienia piersią (karmienie nocne jest bardzo ważne dla przedłużonej niepłodności po porodzie).
 
reklama
Jeśli spełniasz warunki LAM, czyli PEŁNE kp (to coś więcej niż karmienie tylko piersią) to płodność nie powinna wrócić przez pierwsze 12tyg, a przy nie pełnym może wrócić już po 5. Dalej to już kwestie osobnicze niestety.

U mnie pierwsza miesiączka niestety pojawiała się już w pierwszym półroczu. Ale znam mamy, które póki karmią to nie mają, nawet 3,5l ;)


Ps pełne karmienie tzn:
Powaznie 3,5 roku?bo koleżanka trochę się martwi że z nią coś nie tak. Ma się wybrać do ginekologa ale jakoś tak jej czas leci. :-)
 
reklama
Do góry