reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie cięcia cesarskiego?

Jeśli będę w ciąży to raczej bd mieć druga CC bo miałam pierwsza to na drugą już się zdecyduje,bo u mojej znajomej była w ciąży i pierwsza miała CC a dryga ciążę rodziła sn i jej troszkę się brzuch ponadrywal tzntamco miała cięte i się trochę boję rodzić siłami natury .
 
reklama
A ja, gdybym miała znowu rodzić, choć już i tak nie mogę (a ciekawe czy jest tu ktoś kto miał więcej niż 3 cc?), to wybrałabym znowu cc, może dlatego, że jest mi już znane, a sn nigdy nie miałam.
Pozdrawiam :)
 
Zwężona miednica jest jednym z bezdyskusyjnych wskazań do cięcia cesarskiego. Jeśli położna stwierdziła tak na podstawie pomiarów miednicomierzem (takim przyrządem przypominającym duży cyrkiel) to faktycznie najkorzystniejszym sposobem porodu dla Was będzie cięcie cesarskie.

Duża waga dziecka jest często wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cc, ale duża oznacza wagę w okolicach 4,5 kg + (dla pierwszego dziecka) lub 4,7 kg dla kolejnego. Pacjentki z powodzeniem rodzą dzieci 4,5 kg jako pierwsze. Wszystko zależy od nastawienia pacjentek i personelu oraz wzajemnej współpracy.

Pierwsze cięcie cesarskie nie skazuje Cię na to, że kolejne dzieci, również będą musiały przyjść tą drogą na świat. Oczywiście wszystko zależy od Twojego organizmu, kolejnej ciąży i gojenia się blizny po cc. Nie mniej jednak, dwa cięcia cesarskie w krótkim odstępie czasu dość często kończą się 3 cięciem cesarskim. Każde kolejne cięcie to wzrost ryzyka dla matki i dziecka. Przede wszystkim chodzi o ryzyko krwawienia i problemów z obkurczaniem się macicy.

Warto dlatego walczyć o to by móc rodzić naturalnie za pierwszym lub kolejnym razem po cc. Nie zapominajcie również o planie porodu, niezależnie od tego czy planowany jest poród siłami natury czy przez cięcie cesarskie.
 
Ostatnia edycja:
Zwężona miednica jest jednym z bezdyskusyjnych wskazań do cięcie cesarskie. Jeśli położna stwierdziła tak na podstawie pomiarów miednicomierzem (takim przyrządem przypominającym duży cyrkiel) to faktycznie najkorzystniejszym sposobem porodu dla Was będzie cięcie cesarskie.

Duża waga dziecka jest często wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cc, ale duża oznacza wagę w okolicach 4,5 kg + (dla pierwszego dziecka) lub 4,7 kg dla kolejnego. Pacjentki z powodzeniem rodzą dzieci 4,5 kg jako pierwsze. Wszystko zależy od nastawienia pacjentek i personelu oraz wzajemnej współpracy.

Pierwsze cięcie cesarskie nie skazuje Cię na to, że kolejne dzieci, również będą musiały przyjść tą drogą na świat. Oczywiście wszystko zależy od Twojego organizmu, kolejnej ciąży i gojenia się blizny po cc. Nie mniej jednak, dwa cięcia cesarskie w krótkim odstępie czasu dość często kończą się 3 cięciem cesarskim. Każde kolejne cięcie to wzrost ryzyka dla matki i dziecka. Przede wszystkim chodzi o ryzyko krwawienia i problemów z obkurczaniem się macicy.

Warto dlatego walczyć o to by móc rodzić naturalnie za pierwszym lub kolejnym razem po cc. Nie zapominajcie również o planie porodu, niezależnie od tego czy planowany jest poród siłami natury czy przez cięcie cesarskie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
Megami, no proszę :) A mówi się, że góra trzy cc, bo więcej to już zagrożenie dla życia. I pewnie coś w tym jest, ale jest to możliwe jak widać i może też szczęśliwie się zakończyć :)
 
Tak, jest to zagrożenie życia. Ok. 7-10% kobiet ma poważne komplikacje podczas 4 cięcia cesarskiego, włączając usunięcie macicy oraz zgon. Nie potrafię teraz dotrzeć do źródła tych statystyk, za co przepraszam.
 
Takim terminem lekarze położnicy nazywają cesarskie cięcie, które jest planowane z wyprzedzeniem – wtedy można je przygotować, włącznie z wyznaczeniem dokładnej daty. Najczęściej dziecko przychodzi na świat ok. 39 tygodnia ciąży. Bezwarunkowymi wskazaniami do elektywnego cesarskiego cięcia są: łożysko przodujące, poprzeczne ułożenie płodu oraz dwukrotne cesarskie cięcie w wywiadzie położniczym.
 
2 cc już nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem, a przynajmniej nie wszędzie klik. Wiele można znaleźć historii VBA2C lub przynajmniej próby tegoż.

 
Ostatnia edycja:
reklama
Megami, jak napisałam, 2 cc w historii nie są bezwzględny wskazaniem do 3 cc. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki, odstępu od ostatniego cc, blizny po cc, wagi i ułożenia dziecka itp... Niemniej jednak każde kolejne cc zmniejsza szanse na sn przy następnej ciąży.
 
Do góry