reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy twoj dwulatek nie mówi? Wmawiali ci, że z wad wymowy można wyrosnąć? Logopeda to pani od literki R? Rozmawiamy o mitach logopedycznych. Obejrzyj wywiad, nawet jeśli jesteś mamą niemowlaka

    A czy wiesz, co jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Kto powinien zgłosić NOP i czy katarek niesie ze sobą ryzyko?Pediatra rozwieje twoje wątpliwości? Zobacz!

reklama

Kiedy najlepiej wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?

Dołączył(a)
5 Czerwiec 2019
Postów
7
Rozwiązania
0
Jak w temacie. Kiedy najlepiej wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, który skumulował się z urlopu standardowego, podczas ZLA w ciąży i na urlopie macierzyńskim?

Czy wykorzystywać go zaraz po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim po pierwszej ciąży?
Czy jeśli złożę wniosek o wykorzystanie tego urlopu zaraz po rodzicielskim mogę podczas tego urlopu dostać wypowiedzenie umowy?
Czy w momencie kiedy planujemy kolejną ciążę dość szybko zostawić go sobie po drugiej ciąży i wykorzystać wszystko ciągiem po drugim macierzyńskim + rodzicielskim?
 
reklama

murasaki

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Marzec 2017
Postów
398
Rozwiązania
3
Najlepiej na przełomie roku. Czyli tak aby zahaczylo Ci kolejny rok. Wtedy pracodawca musi Ci dać kolejne 26 dni na nowy rok. Ponieważ jesteś na urlopie czyli w pracy.
Wszystko jednak zależy jaka masz pracę i jakie podejście ma pracodawca
 

witch84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2015
Postów
3 592
Rozwiązania
62
@linkowa A jesteś pewna, że uda Ci zajść szybko w kolejną ciążę? Zakładasz, że od razu będziesz na L4?
A poza tym masz czas wykorzystać wszystko do końca września (tj. zaległy urlop), więc jeśli Ci się nie uda zajść w ciążę, to pracodawca będzie miał obowiązek wysłać Ciebie na zaległy urlop. I już sobie ten termin wybierze sam.
Zasadą jest, że nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie urlopu wypoczynkowego. Oczywiście jest kilka wyjątków, ale raczej nie będą miały zastosowania.

Jest też możliwość taka, że wszystkie zaległe urlopy wykorzystasz po drugiej ciąży.
 

Polecamy

null

null

Nowe wątki

reklama

Nowe pytania

Do góry