reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kiedy siadamy????

Moja mama się dokształca i studiuje pedagogikę:-) Więc czasem sobie co nieco poczytam w najnowszej literaturze;-) Jak każda nauka, psychologia rozwojowa też idzie do przodu i są takie rózne ciekawe nowości. Kiedyś aż tak bardzo nie interesowano się dziećmi, przynajmniej tak małymi, a obecnie jest to temat na topie i okazuje się, że od samego początku kształtujemy osobowość naszego malucha.

Rozwijając tę myśl, choć trochę poza tematem, ale może was zainteresuje - powinno się właśnie dziecko mobilizować do własnej inicjatywy, pozwolić samodzielnie badać otoczenie, nie ułatwiać tego, co może zrobić samo, ale bez przesady w drugą stronę. Bo zadanie zbyt trudne z kolei podkopuje wiarę we własne siły i może zniechęcić do pokonywania przeszkód.
Koniec wymądrzania:-)


Natomiast jeżeli chodzi o to wyrywanie się do siadania - wiem, że raczej zaleca się zachęcanie dziecka do leżenia na brzuchu i zabawy w tej pozycji. To wzmacnia mięśnie grzbietu i rączki, co przyda się potem w siedzeniu i raczkowaniu i z tej pozycji też dobrze wszystko widać. Mój synek akurat najchętniej spędzał czas na brzuszku i było dokładnie odwrotnie - nie spieszyło mu się do siedzenia. Ale wiadomo, nie każde dziecko lubi.
 
reklama
Camel tez jestem wolenniczka tego zeby dziecko osiagalo etapy rozwoju samo.my mamy mu pokazywac, zaczecac, chwalic pomagac.....a nie robic cos za nie.

Moj syenk tez zaczal wczesnie siedziec- mial 5, 5 miesiaca a podciagal sie w gondoli do siedzenia-lapal sie zboku i podnoisl glowe i prkatycznie cale plecy-po czym sie kladl.musilam spacerowke wyciagnac ale i tak jezdzil na plasko a jak chcial to sobei sie pdociagal.W 6,5 miesiecy siadal sam...bo zaczal pelzac i z tej pozycji potrfil jzu usiasc.potem szczebelki w lzoeczku, itp.Poszedl tez wczesnie ok 10, 5 miesiecy mial
Ale robil tosam- bez zadnych podporek i sadzania na sile
 
a nasza Bianka jak na zlosc nie lubi a wrecz nie cierpi lezec na brzuszku :(( klade ja jak najczesciej, zabawiam ale lezy bardzo krotko, zreszta teraz jak juz sie potrafi sama przewrocic na plecki to prawie w ogole nie zostaje na brzuszku
 
Troche sie martwie o mojego |Natanka. Nie lubi lezec na brzuszku, nie potrawi sie przeturlac z brzuszka na plecy, ale potrawi z pleckow przechylic sie na boki. Poza tym bardzo lubic siedziec przy stole i "czytac" broszurki czy gazety. Czy to normalne ze dziecko chce siedziec ale na jak je polozyc na brzuszek to sie wscieka i placze?
 
ostraszka -chyba normalne, u nas jest to samo, Bianka siedziec owszem, jak najbardziej ale lezec na brzuchu za nic w swiecie i odkad nauczyla sie turlac z brzuszka na plecy (spowrotem jeszcze nie potrafi) tak nie lezy na brzuchu ani minutki
 
Moim zdaniem trzeba się kierować własnym zdrowym rozsądkiem. Od tego, że czasem podciągnie się dziecko za rączki do siadu albo że maluch sam się podciąga, nic złego się nie stanie. Chyba większość dzieci przechodzi taki etap, że podnoszą głowę i klatkę, jakby chciały usiąść.
Tutaj bardziej chodzi o to, żeby nie sadzać dziecka na dłuższy czas, zapartego poduszkami, tak jak się dawniej robiło, że niby wtedy szybciej zacznie siedzieć.
W ogóle pozycja siedząca najbardziej ze wszystkich obciąża dolny odcinek kręgosłupa, również u dorosłych, a co dopiero u malucha, który nie ma jeszcze słabe mięśnie grzbietu. Uważam, że najważniejszy jest umiar, wiadomo, że teoria swoje, a dzieci mają własne upodobania.

Trzeba też pamiętać, że to nie jest żaden konkurs, które dziecko szybciej zaczyna coś robić, a wydaje mi się, że niektóre mamy lubią się pochwalić, że ich dzieci potrafią coś wcześniej niż inne.

Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas. Mój synek ma 9 miesięcy i powiem wam, że od momentu, kiedy dziecko zaczyna siedzieć, ten rozwój gwałtownie przyspiesza, nowe umiejętności przychodzą lawinowo, z dnia na dzień. I czasami tęsknię do tych chwil, kiedy tylko leżał i mogłam w spokoju coś zrobić, bez ryzyka, że coś sobie zrzuci na głowę;-)
 
czesc dziewczyny mój Kuba ma 5 miesiecy no i marwi mnie to ze nie siada , bardzo sie chwieje.Czy to normalne?mówia ze powinno juz dziecko siadac samo jak ma 6 miesiecy...moze podaje mu za mało vigantolu?, ze jest taki słabiutki,daje mu 1 kropelke, czy dajecie wiecej?:-(prosze o rade

Moja córka ma 5 miesięcy i tez nie siedzi sama i wcale się tym nie martwię :-D

A tak na marginesie, to kto mówi, że 6 miesięczne dziecko musi siadać samo :confused::sorry2:
 
reklama
Witam,

Kiedy nalezy dziecko zacząć sadzać?? Czy możemy mówić wogóle o takim okresie??
Czy zdrowe jest sadzanie pod kątem 90 stopni 4 iesiecznego dziecka??
W Nasza córcia noszona na rekach w pozycji pionowej generalnie trzyma główkę sztywno, czasmi jej poleci na boczki ;)
Jakie zastosować zabawy aby dziecko dobrze się rozwijało?
Na razie mała nie przekreca się na boki.
 
Do góry