reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kiedy siadamy????

ja nie jestem ekspertem , sama mam pierwsze dziecko, ale Julka sadzana była na kolanach ok 4 mca, potem w 5 mcu na kocu obłożona poduszkami. Teściowa sadzała Julkę na wersalce i po bokach poduszki, ale to koniec 5 mca, i w 6 sama siedziała stabilnie, a pod koniec 6 zaczeła sama siadać. Teraz ma 7,5 i chodzi przy meblach. Każde dziecko się inaczej rozwija, jedne nieco szybciej inne wolniej. Najlepiej skonsultuj to z pediatrą, ona zna dziecko i Ci doradzi. Moja mi pozwolila w 5 delikatnie za rączki podciągac i mobilizować w ten sposób . Nie wolno zbyt szybko żeby dziecku kręgosłupa nie obciążyć. Ja może za wczesnie to zrobilam nie wiem:confused: jesli trzyma mocno główkę to jak posadzisz dziecko na kilka chwil z 3 razy dziennie chyba nic złego sie nie stanie.
 
reklama
Nam lekarz powiedział że na kolanie można sobie sadzać na chwilę. Podciągać za rączki też pozwoliła. Ale pytałam o to pod koniec 4 miesiąca. Mały już się kulał we wszystkie strony i pewnie trzymał główkę. Właściwie podtrzymuję go jedną ręką. Za to kategorycznie zabroniła jeszcze obkładać poduszkami. To za wcześnie dla kręgosłupa lepiej poczekać aż dziecko samo będzie gotowe. Pewnie z początkiem 6 miesiąca też trochę czasem podeprę bo mojemu maluszkowi świat w pozycji leżącej się powoli nudzi. Ile można się turlać i leżeć na brzuszku:-).
 
Ja jestem przeciwniczką sadzania dziecka, jeśli ono nie rwie się do tego, nie potrafi utrzymać równowagi w tej pozycji - bez sensu jest jak dla mnie okładanie dziecka poduszkami ... Są leżaczki, które mają lekko uniesione"plecki", dziecko wtedy nie jest na płasko, ma lepszą widoczność, a na pewno jest to bezpieczniejsze niż sadzanie...
Moje dziecko bardzo wcześnie rwało się do siadu, jak skończyła 5 miesięcy posadzona siedziała prosto, ładnie utrzymywała równowagę, chwytała zabawki wokół niej i wracała do pozycji siedzącej z ładnie prostymi pleckami. Tak samo nigdy nie stawiałam jej na nóżki, sama doszła i do tego - najlepiej pozwolić dziecku samemu osiągnąć nowe umiejętności, one same wiedzą czy są już gotowe. Po co to przyspieszać? Przecież to nie wyścig, że moje dziecko w tym wieku potrafi już to czy tamto...
Na boki jak najbardziej można dziecku pokazywać jak się turlać, w formie zabawy - złapać za rączki i nóżki - rączki przy stópkach i turlać z jednej strony na drugą :tak:
 
Nie wolno sadzać dziecka, tzn. na kolanach czasem posadzone dziecko ok - niezbyt długo, ale obkładanie poduszkami to jakieś... no cóż... szkodliwe. Dziecko, które samo nie siedzi, siedzieć nie powinno, co innego leżaczek, czy pozycja półleżąca, bo jednak dzieci płasko leżeć nie chcą. Ale raczej kładź na brzuszku, na macie edukacyjnej, ale nie sadzaj i nie obkładaj poduszkami, bo kręgosłup sobie z tym nie poradzi i możesz zrobić krzywdę.
 
Czy któraś z was ma leniwego 8 miesięcznego maluszka któremu nie chce się siadać? jak go do tego zachęcić czy lepiej poczekać aż sam do tego "dojrzeje"
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Witaj :)
Ja z kolei mam nadpobudliwego malucha, który siada od 3 mies.życia a teraz kiedy ma 4 już chce stawać na nogi... :-D
Ale opiekowałam się masą dzieci, z doświadczenia wiem, że jak samo dziecko nie chce, to my nic nie zdziałamy :) Przyjdzie i Twojego dzidziula czas, zdziwisz się jak rano wstaniesz i zobaczysz jak samo siedzi w łóżku!
 
Adgam moj najpierw zaczal wstawac jak mial 9 miesiecy, potem siadac dopiero jak mial 10 miesiecy i rok jak zaczal chodzic.niby wolno zaczal ale dogonil reszte:)wiec mysle ze i u Was przyjdzie czas.a jak masz watpliwosci to zapytaj pediatre przy okazji czy wszystko jest ok:)
 
W wieku 8 miesięcy powinien już chociaż próbowac samodzielnie stawac.. A raczkuje lub siada?? Napisz cos wiecej.
 
reklama
moja zaczęła siadać samodzielnie, a przynajmniej próbować jak miała 8 tyg...
jak miała 3 msc to już sama siedziąła, jak miała ok 4 to podnosiła się na proste nóżki...
no i saodzielnie siadała z leżenia, a teraz ma niecałe 7 i już stoi bez trzymania...:sorry:
więc chyba powinnaś skonsultować to z lekarzem ew z rechabilitantem....
 
Do góry