reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy wiadomo czy dziecko jest prawo czy lewo ręczne ?

Razer69gaming

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2018
Postów
477
Tak jak w tytule..
Córka ma 19 miesięcy. Najczęściej korzysta z lewej ręki, je lewą, maluje lewą.. ale prawą zrobi to tak samo .. też dość poradnie. Czy możliwe aby była obu ręczna? Czy takie coś może się zdarzyć ? Sama nie wiem na którą rękę ją uczyć...
 
reklama
Rozwiązanie
A wracając do tematu - przeraża mnie jak rodzice chcą na siłę zmieniać swoje dzieci :eek: Bo leworęczność zła? Bo pisanie brzydkie? Bo będzie jej/jemu łatwiej w przyszłości? Bo sąsiedzi będą osądzać? Byłam oburęczna do 8 roku życia kiedy to moja matka uparła się że mam być praworęczna i koniec - bo będzie mi łatwiej! Ale czy na pewno będzie mi łatwiej - tego nie wiedziała. Ale nie - na siłę, bo większość, bo opinia...
Każde dziecko jest inne, każde jest SOBĄ! Naprawdę chcecie zmieniać dzieci na siłę tylko po to żeby pasowały do waszych standardów? To tylko pokazuje jak bardzo NIE akceptujecie swoich własnych dzieci takimi jakie są.
To jest przykre...
Do 6 roku życia ustala się strona wiodąca, także macie mnóstwo czasu. Niczego nie przekładaj, dziecko tak rozwija obie półkule. Z resztą od ponad 25lat nie wolno zmieniać strony, nie przeklada się leworęcznych na prawą, więcej z tego szkód niż korzyści. I pisze to jako leworęczna.
Są osoby oburęczne,ale zazwyczaj jednak posiadają silniejsza stronę. Ja też niektóre rzeczy potrafię robić oburącz, a niektóre lepiej wychodzą mi prawą- np używanie nożyczek, za moich dziecięcych lat nie było tych dla leworęcznych,więc organizm sam się przystosowal
 
Moja tez raz rzeczy łapie lewa a raz prawa rączka. Jednego dnia zje lewa ręka a drugiego będzie układać klocki prawa.
Wyszłam z założenia, ze będzie jak będzie. Jak będzie leworęczna to żadna tragedia. Chociaż nie będzie mi podbierać szydełka :p
 
Nic na siłę, niech sobie swobodnie używa dwóch rączek, jednak jeżeli zauważysz w wieku 3-4 lat że jednak bardziej, więcej rzeczy robi prawą bądź lewą można delikatnie sugerować żeby z nią wykonywała wszystkie zadania. Ma to na celu wzmacnianie jednej z tych rączek :)
 
Co to jest lateralizacja?
Najprościej mówiąc najlepiej jak u człowieka dominuje jedna strona, czyli jest silniejsza, lewe ucho, lewe oko, lewa ręka itp lub prawe ucho, prawa reka, prawe oko. Jeżeli jest to zaburzone np lewe oko, prawe ucho, lewa reka to ogólnie rzecz biorąc mogą pojawić się np problemy z pisaniem, czytaniem itp
 
reklama
Tak jak w tytule..
Córka ma 19 miesięcy. Najczęściej korzysta z lewej ręki, je lewą, maluje lewą.. ale prawą zrobi to tak samo .. też dość poradnie. Czy możliwe aby była obu ręczna? Czy takie coś może się zdarzyć ? Sama nie wiem na którą rękę ją uczyć...
W ogole jej nie ucz. Zostaw to jej. Moja byla obureczna, ma 7 l i jest lewo ręczna. Tak zadecydowala i wszystko jest dobrze.
 
reklama
Do góry