reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy wiadomo czy dziecko jest prawo czy lewo ręczne ?

Razer69gaming

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2018
Postów
477
Tak jak w tytule..
Córka ma 19 miesięcy. Najczęściej korzysta z lewej ręki, je lewą, maluje lewą.. ale prawą zrobi to tak samo .. też dość poradnie. Czy możliwe aby była obu ręczna? Czy takie coś może się zdarzyć ? Sama nie wiem na którą rękę ją uczyć...
 
reklama
Rozwiązanie
A wracając do tematu - przeraża mnie jak rodzice chcą na siłę zmieniać swoje dzieci :eek: Bo leworęczność zła? Bo pisanie brzydkie? Bo będzie jej/jemu łatwiej w przyszłości? Bo sąsiedzi będą osądzać? Byłam oburęczna do 8 roku życia kiedy to moja matka uparła się że mam być praworęczna i koniec - bo będzie mi łatwiej! Ale czy na pewno będzie mi łatwiej - tego nie wiedziała. Ale nie - na siłę, bo większość, bo opinia...
Każde dziecko jest inne, każde jest SOBĄ! Naprawdę chcecie zmieniać dzieci na siłę tylko po to żeby pasowały do waszych standardów? To tylko pokazuje jak bardzo NIE akceptujecie swoich własnych dzieci takimi jakie są.
To jest przykre...
reklama
Najprościej mówiąc najlepiej jak u człowieka dominuje jedna strona, czyli jest silniejsza, lewe ucho, lewe oko, lewa ręka itp lub prawe ucho, prawa reka, prawe oko. Jeżeli jest to zaburzone np lewe oko, prawe ucho, lewa reka to ogólnie rzecz biorąc mogą pojawić się np problemy z pisaniem, czytaniem itp

Dziękuje za wyjaśnienie.
 
Pamietam, ze ja pisałam literkę „s” niejako jak w lustrzanym odbiciu. Jakos nie mogłam pojąć w która stronę ten waż miał iść i zawsze wychodziło mi odwrotnie. Jestem praworęczna.
 
Nie wiem ile córka na ale odbicie lustrzane może świadczyć o lateralizacji skrzyzowanej. To żaden problem poza tym ze rodzic / nauczyciel wie jak z dzieckiem pracować w przedszkolu/ szkole.
Poradnia nie jest konieczna, nauczyciele w przedszkolu też robią diagnozę ;)
 
Nie wiem ile córka na ale odbicie lustrzane może świadczyć o lateralizacji skrzyzowanej. To żaden problem poza tym ze rodzic / nauczyciel wie jak z dzieckiem pracować w przedszkolu/ szkole.
Poradnia nie jest konieczna, nauczyciele w przedszkolu też robią diagnozę ;)
Tym musi się zająć logopeda, nauczyciel wypisuje diagnozę. Dobrze, skonsultować się z logopeda, który rozwieje wątpliwości. Moja córka pracowała z logopeda, ale poza podejrzeniem leratyzacji, wyszło że jest ok, oraz reraniem, które nie przeszkadza, nie było pisania w odbiciu. Taka wizyta nie zaszkodzi, a na pewno pomoże. Ja polecam. No i właśnie, ile corka ma lat, to ważne.
 
Nie ma podejrzenia lateralizacji. Lateralizacja zawsze jakaś jest. Ew bywa jeszcze nieustalona.
Oczywiście ze wizyta u specjalisty nie zaszkodzi. Pisałam o tym ze to nauczyciel w przedszkolu jest zazwyczaj tym pierwszym wylapujacym rozne trudnosci i moze zasugerowac rodzicom dalsze kroki. Problemy z lateralizacja niekoniecznie będą się łączyć z problemami logopedycznymi.
 
A jeśli poradnia to jaka? Córka jak była młodsza zamiast listy "k" mówiła "t". W przedszkolu po półrocznych zajęciach z logopedą mówi już pięknie wszystkie głoski i litery. Jednak wtedy logopeda nie zwrócił uwagi na leworecznosc.
 
reklama
Do góry