reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy złożyć wniosek do ZUS o zasiłek chorobowy?

linkowa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
5 Czerwiec 2019
Postów
68
Jestem zatrudniona na umowę o pracę.
Przez 33 dni płaci mi pracodawca, od 34 ZUS.
1. Kiedy mam złożyć wniosek o wypłatę zasiłku z ZUS, czy mogę od razu tego 34 dnia (przez e-pue) czy dopiero po zakończeniu tego okresu, na jaki jest zaświadczenie lekarskie wystawione?
2. Kiedy otrzymam zasiłek, czy dopiero po 30 dniach lub dłużej czy może odbyć się to wcześniej?
3. Czy jeśli 33 dni kończy się w sobotę to liczy się to za "normalny" dzień pracy i od niedzieli jako dnia pracy liczy się zasiłek z ZUS?
 
reklama
Rozwiązanie
Dokładnie, jeśli pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, to dalej pieniądze będzie się dostawać od niego. Ja dostawałam w tym samym terminie, co wcześniej dostawałam wypłatę.
Ty nie wysyłasz zadnych dokumentów. To na pracodawcy ciąży ten obowiązek. To kiedy dostaniesz zasiłek zależy właśnie od tego kiedy pracodawca wyśle dokumenty. Zasiłek liczy się za każdy dzień. Nieważne czy to weekend czy Święto.
 
Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, ma profil pue, czyli na 100% wniosek składa tylko pracodawca, ok dzięki.

Czy pracodawca ma na to jakiś termin, po którym mogę sobie zadzwonić/napisać do firmy, która mnie zatrudnia, czy już to zrobili? Zależy mi na szybkiej wypłacie zasiłku ;)
 
Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, ma profil pue, czyli na 100% wniosek składa tylko pracodawca, ok dzięki.

Czy pracodawca ma na to jakiś termin, po którym mogę sobie zadzwonić/napisać do firmy, która mnie zatrudnia, czy już to zrobili? Zależy mi na szybkiej wypłacie zasiłku ;)
Zus ma.30 dni na wyplate świadczenia od daty ottzymania dokumentów.....jezeli pracodawca zrobi to z pozniejszym terminem swiadczenie otrzymasz z wyrównaniem.
Jezeli pracodawca bedzie zwlekac mozesz naposac pismo do Zus z prosba o interwencję w tej sprawie..
 
Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, ma profil pue, czyli na 100% wniosek składa tylko pracodawca, ok dzięki.

Czy pracodawca ma na to jakiś termin, po którym mogę sobie zadzwonić/napisać do firmy, która mnie zatrudnia, czy już to zrobili? Zależy mi na szybkiej wypłacie zasiłku ;)
Drugie L4 mam od 31.10 do 27.11 pracodawca dostarczył dokumenty dopiero 18.11 A ZUS już 20.11 przyznał mi zasiłek chorobowy i mam dostać przelew na konto 27.11. Więc tak na prawdę to kiedy dostaniesz zależy od tego kiedy pracodawca przekaże odpowiednie dokumenty do ZUS. Jeśli w terminie to ZUS wypłaca do 30 dni od pierwszego dnia L4.
 
reklama
Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, ma profil pue, czyli na 100% wniosek składa tylko pracodawca, ok dzięki.

Czy pracodawca ma na to jakiś termin, po którym mogę sobie zadzwonić/napisać do firmy, która mnie zatrudnia, czy już to zrobili? Zależy mi na szybkiej wypłacie zasiłku ;)
Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej jak 20 osób to on a nie ZUS będzie wypłacać chorobowe. Więc żadnych ponagleń czy innych pism nie będziesz musiała wysyłać. @Patrycja35, @AnnaOlga wprowadzacie w błąd.
 
Dokładnie, jeśli pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, to dalej pieniądze będzie się dostawać od niego. Ja dostawałam w tym samym terminie, co wcześniej dostawałam wypłatę.
 
Rozwiązanie
Do góry