reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kilka pytań samotnej mamy

Dołączył(a)
25 Lipiec 2011
Postów
2
Dzień dobry,

jestem samotną mamą 11- miesiecznego chłopczyka. Ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktów, obecnie przebywa za granicą. Mam zamiar jednak sądownie uregulować sprawy mojego dziecka. Moje pytania są następujące:

1] Czy ustalenie ojcostwa jest równoznaczne z nadaniem praw rodzicielskich?
2] Czy ustalenie ojcostwa nadaje automatycznie ojcu prawo do kontaktów, czy o ustalenie kontaktów musi któreś z nas, rodziców wystąpić?
3] Czy jest możliwość nie nadawania praw rodzicielskich?
4] Czy o ustalenie ojcostwa, alimenty i ograniczenie praw mogę wnosić na jednym wniosku?
5] Syn nosi moje nazwisko, czy mogę wnosić o to,aby tak zostało?? Chodzi mi o uniknięcie nadania mu nazwiska dwuczłonowego.

Mam jeszcz pytanie odnośnie płatngo urlopu wychowawczego

6] Jakie dokumenty w MOPSie musz złożyć.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
 
reklama
1] Czy ustalenie ojcostwa jest równoznaczne z nadaniem praw rodzicielskich?
Jeśli w orzeczeniu o ustaleniu ojcostwa nie ma wzmianki o ograniczeniu/odebraniu praw to ojciec ma pełnię praw rodzicielskich.

2] Czy ustalenie ojcostwa nadaje automatycznie ojcu prawo do kontaktów, czy o ustalenie kontaktów musi któreś z nas, rodziców wystąpić?
Ojciec, niezaleznie od tego czy ma pełnię praw rodzicielskich czy nie ma prawo do nieograniczonych kontaktów z dzieckiem.

3] Czy jest możliwość nie nadawania praw rodzicielskich?
Nie. Jest natomiast możliwość ich odebrania, ale tu muszą zajść określone przesłanki.

4] Czy o ustalenie ojcostwa, alimenty i ograniczenie praw mogę wnosić na jednym wniosku?
Tak.

5] Syn nosi moje nazwisko, czy mogę wnosić o to,aby tak zostało??
Tak.

Chodzi mi o uniknięcie nadania mu nazwiska dwuczłonowego.
Jeste jeszcze opcja tylko nazwiska ojca.

Mam jeszcz pytanie odnośnie płatngo urlopu wychowawczego

6] Jakie dokumenty w MOPSie musz złożyć.
Nie ma płatnego urlopu wychowawczego, jest dodatek do zasiłku rodzinnego. Musi Pani złożyć zaświadczenie o dochodach, o przebywaniu na urlopie, akt urodzenia dziecka.
 
serdecznie dziękuję za wyczrpującą odpowiedź.

Nurtuje mnie jszcze jedna sprawa. W tej chwili pobieram z Mops zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania. Rozumiem, że od kiedy ojcostwo będzie ustalone, dodatek ten nie będzi mi się należał, tak? Kiedy mam to zgłosić do Mops?? Po rozprawie czy po wpłynięciu pierwszych alimentów??
 
serdecznie dziękuję za wyczrpującą odpowiedź.

Nurtuje mnie jszcze jedna sprawa. W tej chwili pobieram z Mops zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania. Rozumiem, że od kiedy ojcostwo będzie ustalone, dodatek ten nie będzi mi się należał, tak? Kiedy mam to zgłosić do Mops?? Po rozprawie czy po wpłynięciu pierwszych alimentów??

Dodatek przysługuje rodzicowi w sytuacji gdy:
- drugi z rodziców dziecka nie żyje,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.
W chwili uprawomocnienie się orzeczenia ustalającego ojcostwo przestaje Pani być samotną matką.
 
Do góry