reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kilka słow o mnie i o dziale:)

Justyna Markowska - ekspert BB

Psychodietetyczka- ekspert BB
Dołączył(a)
26 Kwiecień 2016
Postów
107
Miasto
Warszawa
Nazywam się Justyna Markowska. Skończyłam żywienie człowieka na SGGW ze specjalizacją żywienie i dietetyka oraz podyplomowe studia Psychodietetyka na Uniwersytecie SWPS. Studia podyplomowe skończyłam z wyróżnieniem.

Na co dzień pomagam kobietom przestać zajadać emocje i ograniczyć ilość zjadanych słodyczy. Nie rozpisuję diet. Wiem, że wiele kobiet myśli, że powinno schudnąć i uważa, że taki gotowy jadłospis od dietetyka, to czegoś czego najbardziej potrzebuje. Ale to nieprawda. Większość potrzebuje po prostu drobnych korekt w jadłospisie, które z przyjemnością pomagam wprowadzić. Prywatnie jestem mamą 14-miesięcznego Kornela :)

Będzie mi bardzo miło odpowiadać na Wasze pytania dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych, szczególnie u dzieci (to mój, drugi po psychodietetyce, konik). Jeśli macie też pytania dotyczące Waszej diety, to oczywiście też zapraszam do pisania. Postaram się rozwiązać wasze wątpliwości i wesprzeć radą,a czasem po prostu poklepać po plecach.

Na forum będę zaglądać na pewno dwa razy tygodniu. Ale postaram się też częściej, jeśli tylko będzie taka potrzeba :)

Jeśli chcecie poczytać o mniej więcej, to zapraszam na moją stronę. I zachęcam do zadawania pytań!
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam, jestem mamą 7 tygodniowego Tomka. Tydzień temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Jem bardzo skromnie, lekkostrawnie
Bardzo chce wrócić do karmienia piersią, niestety po operacji pokarm zanikł. Co mogę jeść co napędzi laktację ale nie przeszkodzi w prowadzeniu lekkiej diety wątrobowej?
 
Witam, jestem mamą 7 tygodniowego Tomka. Tydzień temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Jem bardzo skromnie, lekkostrawnie
Bardzo chce wrócić do karmienia piersią, niestety po operacji pokarm zanikł. Co mogę jeść co napędzi laktację ale nie przeszkodzi w prowadzeniu lekkiej diety wątrobowej?


Niestety, laktacja nie zależy od tego, co się je, ale od wydzielania odpowiednich ilości prolaktyny. Ten hormon jest produkowany pod wpływem pobudzania brodawek, więc chyba jedyny sposób, to przystawianie dziecka do piersi.

Żywieniowo ważne jest wypijanie odpowiednich ilości płynów, najlepiej wody, 3 litry to minimum. Wiem, że są takie opinie, że słód jęczmienny pobudza laktację, ale nie ma co do tego 100% pewności. Myślę, że ważne jest dbanie o to, żeby dieta dostarczała wszystkich składników odżywczych (również kalorii), bo jeśli organizm stwierdzi, że są jakieś niedobory (a w przypadku rekonwalescencji po operacji i karmienia nie jest to trudne), to trudniej będzie powrócić laktacji.

Dużą rolę odgrywa też odpowiednie nastawienie. Trzymam kciuki za Ciebie i życzę wszystkiego dobrego dla Ciebie i maluszka!
 
Nazywam się Justyna Markowska. Skończyłam żywienie człowieka na SGGW ze specjalizacją żywienie i dietetyka oraz podyplomowe studia Psychodietetyka na Uniwersytecie SWPS. Studia podyplomowe skończyłam z wyróżnieniem.

Na co dzień pomagam kobietom przestać zajadać emocje i ograniczyć ilość zjadanych słodyczy. Nie rozpisuję diet. Wiem, że wiele kobiet myśli, że powinno schudnąć i uważa, że taki gotowy jadłospis od dietetyka, to czegoś czego najbardziej potrzebuje. Ale to nieprawda. Większość potrzebuje po prostu drobnych korekt w jadłospisie, które z przyjemnością pomagam wprowadzić. Prywatnie jestem mamą 14-miesięcznego Kornela :)

Będzie mi bardzo miło odpowiadać na Wasze pytania dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych, szczególnie u dzieci (to mój, drugi po psychodietetyce, konik). Jeśli macie też pytania dotyczące Waszej diety, to oczywiście też zapraszam do pisania. Postaram się rozwiązać wasze wątpliwości i wesprzeć radą,a czasem po prostu poklepać po plecach.

Na forum będę zaglądać na pewno dwa razy tygodniu. Ale postaram się też częściej, jeśli tylko będzie taka potrzeba :)

Jeśli chcecie poczytać o mniej więcej, to zapraszam na moją stronę. I zachęcam do zadawania pytań!

Witam, proszę o weryfikacje menu mojej 10 miesięcznej coreczki.( z butelki wypije tylko mleko niczym nie zageszczone, reszta łyżeczką)
Dzien wyglada mniej wiecej tak:
7-7.30 pobudka i mleko mm 120-150
Aktywność drzemka
10:30-11:00 roznie (kaszka pelno zbozowa glutenowa lub bez glutenowa (ok. 120), do niej owoce lub jajecznica na parze do tego kanapeczka z maslem i mleko mm (70-89), lub kanapeczka z szynka drobiowa
Aktywnosc, drzemka czasem
14-15 zupka rozna z miesem( dyniiwa, warzywna, krupnik, lane kluseczki, nie wiek jaka moge jeszcze robic)
Aktywność drzemka
17-18 podwieczorek i tutaj roznie( jogurty naturalne z owocami, jogurt dla dzieci jogolino, kanapeczka z dzemem i serkiem bialym, owoce, raz budyn na mleku z zoltkiem
20 mleko mm 120

Do tego przez dzien woda, kompot, biszkopt, flips. Mleka wiecej nie wypije. Oczywiscie podjada z naszych talerzy kes kanapki przy moim sniadaniu, ziemniaczki z obiadu itp. Nie wiemwiem co moge jej jeszcze podac, i czy dobrze je. Warzy 8,2 centyl jest staly 25.
 
aNusia90,

Twoja córeczka rozwija się prawidłowo, a jej dieta jest jak najbardziej ok :) Powiem Ci, że jak na moje dietetyczne oko, to ona je całkiem sporo.

Jedyna rada jaką mogę Ci dać, to trochę ograniczyłabym cukier w diecie Twojej córeczki. Je owocki - ok. Ale może kompoty, chrupki kukurydziane i biszkopty nie są już takie potrzebne? Oczywiście, jeśli jest to od czasu do czasu, to w porządku.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz :)
 
aNusia90,

Twoja córeczka rozwija się prawidłowo, a jej dieta jest jak najbardziej ok :) Powiem Ci, że jak na moje dietetyczne oko, to ona je całkiem sporo.

Jedyna rada jaką mogę Ci dać, to trochę ograniczyłabym cukier w diecie Twojej córeczki. Je owocki - ok. Ale może kompoty, chrupki kukurydziane i biszkopty nie są już takie potrzebne? Oczywiście, jeśli jest to od czasu do czasu, to w porządku.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz :)
Dziekuje, tak chrupki i biszkopty sa czasem raz dziennie jeden biszkopt lub kilka chrupek. Zastanawia mnie tylko ilosc mleka czy jest wystarczająca. Wszedzie slysze i czytam, ze powinna przyjac ok 500 ml.
 
Proszę się nie przejmować tymi zaleceniami. Każde dziecko ma inne zapotrzebowanie kaloryczne i na składniki odżywcze. Normy, czyli to, co dziecko rzekomo "powinno" zjeść są ustalane biorąc pod uwagę dzieci mające największe zapotrzebowanie. W myśl zasady, że te które potrzebują jeść mniej, zjedzą mniej, a te które potrzebują więcej będą miały szansę otrzymać odpowiednią ilość pożywienia.

Najlepszym wyznacznikiem tego, ile dziecko powinno jeść, jest to jak się ono rozwija. Jeśli jest radosne, aktywne, to znaczy, że jego dieta jest odpowiednia. Twoja córeczka jest drobna, więc nie będzie jadła tyle, co przeciętne dziecko.

I proszę się nie denerwować, jeśli za jakiś czas (2-3 miesiące) zacznie jeść jeszcze mniej. W drugim roku życia wzrost dziecka znacznie zwalnia, dzieci potrzebują mniej energii, więc też i mniej jedzą.

Życzę Wam wszystkiego dobrego!
 
Witam, czy również mogę prosić o poradę w sprawie żywienia mojego malucha?
Zuzia zaraz skończy 7 miesięcy. Jakiś miesiąc temu ważyła 8,4kg, a urodziła się raczej mała bo 2980g.

9.00- mleko modyfikowane 180ml
12.00-12.30 obiadek 150g
16.00- deserek kaszka z owocami 150g (owoców 100g, kaszki malutko tak na zagęszczenie)
19.15- mleko modyfikowane 180ml
03.00- mleko modyfikowane 150ml
Mleka niczym nie zageszczam.
Czasami zje jakąś chrupkę. Popije w między czasie trochę wody, albo kompociku jak gotuję jabłuszko (bez cukru)
Czy taka dieta jest prawidłowa?
Pozdrawiam
 
Witam,
mam nadzieję, że to dobre miejsce :)

Czy jeżeli dziecko nie toleruje oleju MCT (reaguje liszajami i wysypką na całym ciele po spożyciu), który pojawia się m.in. w witaminie D3 D-Vitum to oznacza, że produkty kokosowe (np. mleczko kokosowe / napój kokosowy / wiórki) są zakazane w diecie?
Pozdrawiam!
 
reklama
Witam, czy również mogę prosić o poradę w sprawie żywienia mojego malucha?
Zuzia zaraz skończy 7 miesięcy. Jakiś miesiąc temu ważyła 8,4kg, a urodziła się raczej mała bo 2980g.

9.00- mleko modyfikowane 180ml
12.00-12.30 obiadek 150g
16.00- deserek kaszka z owocami 150g (owoców 100g, kaszki malutko tak na zagęszczenie)
19.15- mleko modyfikowane 180ml
03.00- mleko modyfikowane 150ml
Mleka niczym nie zageszczam.
Czasami zje jakąś chrupkę. Popije w między czasie trochę wody, albo kompociku jak gotuję jabłuszko (bez cukru)
Czy taka dieta jest prawidłowa?
Pozdrawiam

Myślę, że jest ok :) Jeśli nie musicie bawić się w samolociki i tego typu rzeczy, a ona je - to super! Jak zacznie chodzić, to pewnie jej waga się bardziej ustabilizuje. Zwykle około roku dzieci zaczynają też jeść mniej.
 
Do góry