reklama

kleiki kukurydziane i ryzowe - nietolerancja?

Temat na forum 'Żywienie dzieci - porady' rozpoczęty przez marcie, 19 Listopad 2012.

1. marcie

marcie Początkująca w BB

Dzien dobry.
    Moj synek ma 5 i pol miesiaca. Powoli zaczelam rozszerzac mu diete. Zaczelam najpierw od kleiku ryzowego, trzeciego dnia na brzuszku pojawila sie drobna, czerwona wysypka. Kupy byly lekko seledynowe - poranna gestawa, nastepne 2 raczej wodniste. Malemu nic nie dolegalo, byl radosny, nie prezyl sie, nie plakal. Odstawilam kleik na kilka dni, dawalam samo mleko (bebilon), ale kupy dalej wygladaly tak samo (jedna normalna i dwie, trzy wodniste). Wczoraj podalam kleik kukurydziany - wysypka nie wystapila, kupy byly zolte, ale dalej wodniste z widocznymi bialymi ziarenkami. Zastanawiam sie czy moze to byc alergia lub nietolerancja, czy jest to zwiazane raczej z tym, ze bierze wszystko do buzi i zjada bakterie? A moze to na zeby? Poza tym nic mu nie dolega, jest bardzo pogodnym i zywym dzieckiem. Zastanawiam sie wiec, czy odstawic kleiki i wprowadzic np. jabluszko, czy poczekac jeszcze te dwa tygodnie do 6 miesiecy?
    (Dodam tylko, ze mieszkam w Irlandii gdzie lekarz stwierdzil, ze to normalnie... nie dal wskazowek co robic dalej - dlatego pisze na forum.)

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

2. Basia_one

Basia_one Multimama ;)

Ciezko okreslic, te widoczne biale ziarenka w kupce to nie strawiony kleik lub mleko. A nic innego nie podawlas mu? Moze to od proszku albo plynu ta wysypka?
    Ja tez mieszkam w irlandii, tu dla nich wszystko jest w porzadku i normalne. Obserwuj dziecko, moze narazie sprobuj odstawic kleiki i wrocic na mleko samo. Wodniste kupki tez moga byc na zeby.

u nas rozszerzanie diety tez ciezko szlo, tak na dobre zaczelo sie dopiero w 7-8 mcu bo mala jest alergiczka. Najgorzej ze w irl to ciezko o jakiegokolwiek specjaliste, o alergologu to mozna zapomniec....a gp jest od wszystkiego i od niczego...

Moja mala odkad jest na butelce robi zielone kupki, czasem jak poje wiecej normalnego jedzenia, ma brazowa. Miala nietolerancje glutenu, wtedy to najpierw dostala rozwolnienia, a potem robila kupki czarne jak smola. Za ok 2 tygodnie zaczynamy wprowadzac gluten od nowa.

3. reklama
  4. marcie

marcie Początkująca w BB

Dziekuje za odpowiedz.

Nic nowego nie podawalam. Tylko kleiki, bo pomyslalam, ze od tego zaczne rozszerzanie diety. Proszkow, plynow (fairy) czy mydelek (oilatum) nie zmienialam. Odstawilam na razie kleiki - zobaczymy. Myslalam, ze krostki mogly sie pojawic od przegrzania... niby jest normalnie ubierany, ale teraz sporo sie rusza i moze sie poci? Ehh juz sama nie wiem.

Co do gp to juz mi rece opadaja. Zastrzeglam juz nawet, ze jednego z lekarzy w ogole nie chce widziec. Dla niego zapalenie spojowek mlodego bylo normalne i odeslal nas do domu (2 razy!). Dopiero drugi lekarz wykonal posiew i zapisal silny antybiotyk :angry:

Basia, a jak wprowadzalas gluten? Tak jak zalecaja w Pl? Ekspozycja 2-3 gramy dziennie? Czy po prostu zaczelas dawac w daniach, tak jak tu ?

5. Basia_one

Basia_one Multimama ;)

No wlasnie ja czekalam do 10 mca zycia i jak miala 10 mcy dawalam jej biszkopty, jednego dziennie, potem wiecej. Na poczatku nie skojarzylam rozwolnienia z tymi biszkoptami, ale pojawily sie kupy ze sluzem i czarne jak smola. Zaczelam sie bac ze to moze byc przyczyna, w Polsce bylismy i zrobilam jej testy na alergie biorezonansem. Fakt przerazilo mnie ze z tych testow wyszlo ze mala nie toleruje zadnych owocow, ale z glutenem sie sprawdzilo. Pediatra w polsce kazal odstawic gluten na 2-3 mce i sprobowac od nowa. Za dwa tygodnie mala bedzie miala 13 mcy i chce zaczac wlasnie tak jak powinno byc 2-3g kaszki manny do obiadku.

6. marcie

marcie Początkująca w BB

Ja tez zaczne wprowadzac gluten w ten sposob jak maly skonczy 6 miesiecy.

Nie wiem czy to mozliwe, ale ta wysypka i kupy ze sluzem to chyba byla reakcja na krople z antybiotykiem, ktore mlody dostal na zapalenie spojowek. Moze to zbieg okolicznosci, ale po ich odstawieniu objawy minely w ciagu dwoch dni. Podalam kleik ryzowy, zeby sprawdzic i wszystko ok. Swoja droga nigdy bym nie pomyslala o lekarstwie. O antybiotyku doustnym to tak, ale o kroplach do oczu :baffled:

Basia dziekuje Ci bardzo za wszystkie rady :)

7. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Agnieszka Kozioł-Kozakowska Ekspert BB. Specjalista żywienia

witam, rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć od warzyw i owoców a nie od kleików zbożowych które dla dzieci są trudniejsze do strawienia, proszę odstawić kleiki i zacząć podawać przecier z marchewki w bardzo małych ilościach kilka łyżeczek, potem wprowadza się przeciery/zupy 2-składnikowe np. marchew z ziemniaczkiem itp. Kaszki powinny być wprowadzone dopiero w 7 miesiącu.
    Teraz może pani wprowadzić ekspozycję na gluten podając 2-3 g (przed ugotowaniem) kaszki manny do przecieru lub mleka.

Poleć forum