reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kleszcz w 20tc a borelioza

Olafasola1990

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Marzec 2022
Postów
879
Cześć! Wczoraj w łydce znalazłam kleszcza. Nie był duży, miał 1mm i nie napił się krwi. Wyciągnęłam go od razu jak tylko zobaczyłam (nie smarowałam niczym). Oczywiście ja wpadłam w panikę bo pierwszą myślą było to, że moje dziecko jest zagrożone. Szukając informacji to znalazłam ich dużo, nic specjalnego. Zaczęłam się zastanawiać czy zgłosić się z tym do lekarza, ale znowu nie chcę brać antybiotyku jeżeli nie ma takiej potrzeby. Koleżanka która jest weterynarzem powiedziała, że nie ma sensu brać antybiotyku bo jeżeli zacznie wychodzić rumień to wtedy można na spokojnie zacząć terapię nawet w ciąży. Nie wiem co robić... Czy któraś z Was była w podobnej sytuacji? Co zrobiłyście?
 
reklama
Mogłaś kleszcza na badania wysłać i miałabyś jasność 🤷‍♀️
Na ten moment pozostaje Ci zrobienie badań za około 4 tygodnie. Teraz nic zrobić się nie da.

Ale - zapewne kleszcz nie siedział długo. Z tego co czytałam, to badania mówią, że patogeny przechodzą po 12 godzinach od ukąszenia.
 
Rumien nie zawsze wystepuje przy zakazeniu. Trzeba zrobic badania, jak pisze moja poprzedniczka. Jesli wczesniej pojawia sie objawy grypopodobne to trzeba zglosic sie do lekarza.
 
Rumien nie zawsze wystepuje przy zakazeniu. Trzeba zrobic badania, jak pisze moja poprzedniczka. Jesli wczesniej pojawia sie objawy grypopodobne to trzeba zglosic sie do lekarza.
A nie wiecie po jakim czasie moga pojawiać się objawy?
Mogłaś kleszcza na badania wysłać i miałabyś jasność 🤷‍♀️
Na ten moment pozostaje Ci zrobienie badań za około 4 tygodnie. Teraz nic zrobić się nie da.

Ale - zapewne kleszcz nie siedział długo. Z tego co czytałam, to badania mówią, że patogeny przechodzą po 12 godzinach od ukąszenia.
Tez słyszałam, że potrzebuje 12h... ale cholera wie to dziadostwo...
 
Badanie kleszcza nie zawsze coś daje...
Z tego co wiem chyba w Warszawie jest lek. Leszek Kwiatkowski - napisz do mnie na priv, mogę podać nr, ale nie wiem czy aktualny. I podobno to super specjalista. Generalnie zaleca się antybiotyk profilaktycznie, bo rumień nie zawsze pojawia się, a kleszcze roznoszą bardzo dużo różnych chorób. Tylko nie wiem czy taki na skórze się łapie...
 
Rumień może pojawić się do 30 dni - i z tego co wiem - niekoniecznie w miejscu wbicia. Z reguły pojawia się po około tygodniu. Inne objawy nie są już tak specyficzne.

PS. Ja niejednego kleszcza niestety miałam i ani razu boreliozy nie złapałam. Ale było jak u Ciebie - kleszcz dość szybko wyciągnięty. Moim zdaniem szanse, że złapałaś boreliozę są minimalne.
 
Mnie tam kleszcze lubią i jak bym miała każdego badać to bym splajtowała, a podobno badanie jest mało miarodajne bo to, że kleszcz był zainfekowany, nie znaczy, że Ciebie zaraził. Dla odmiany gdzieś w internecie czytałam, że te badania z krwi też nie są do końca miarodajne. Nie pamiętam czemu, Skoro był mikroskopijny nie panikuj. Objawy boreliozy zwykle wychodzą do ok miesiąca czasu, mogą do pół roku, mogą po 10, 15, 20 latach, ale to rzadko. Rumień podobno pojawia się w ok 20 % zakażeń. Trzeba obserwować czy nie masz objawów grypopodobnych. Bóle głowy, kości, stawów od razu zgłaszaj.

Rozumiem stres bo 5 dni temu mojego 7 msc syna ugryzł kleszcz. Chyba z kosmosu spadł bo nie mam pomysłu skąd się wziął, zwłaszcza że syn o 9 nie miał, a o 12 miał. Cały czas spał w domu w dostawce. Chyba zwierzęta przyniosły, albo kleszcze są dalej posunięte technologicznie i wynalazły teleport.

Tak, czy siak opowiem Ci jakie Cię minęły atrakcje. Pani doktor spojrzała przez lupkę, wyjęła, wywaliła. Kazała obserwować. :D Nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła czy to był kleszcz. To było wielkości kropki. Nie wiem czy miało milimetr. Czas dojazdu w obie strony 40 min, czas czekania 30 min, cały zabieg włacznie z rozmowa z niezadowolona pania doktor 20 sec. Powiedziala tylko, ze jesli sie pojawi rumien mam sie zglosic z synem do swojej przychodni. Pytalam kolezanek i u nich zabiegi wykonywane na nich i dzieciach wygladało tak samo.
 
reklama
Mnie kleszcz ugryzł kilka dni po tym jak dowiedziałam się że jestem w ciąży. Rumień pojawił się po kilku dniach w zupełnie innym miejscu więc obserwuj całe ciało. Zrobiłam badania krwi po miesiącu bo tak wykaże chorobę najszybciej. Przyjmowałam antybiotyk, który dużo nie dał bo boreliozę mam nadal. Dzieci urodzone zdrowe.
 
Do góry