reklama

kończąca się umowa a informacja o ewentualnym przdłużeniu lub nie

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez katarinaaa, 5 Sierpień 2010.

  1. katarinaaa

    katarinaaa Zaciekawiona BB

    Witam

    niedługo kończy mi się umowa o pracę tj 30 września czy pracodawca ma jakiś termin w którym powinien poinformowac pracownika o jej przedłużeniu lub też nie?? wiem że w innej placówce tak zrobiono że w ostatni dzień poinformowano pracownika że nie ma przedłużonej umowy i mu podziękowano. czy tak można?
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Jeśli nie jest Pani w ciąży, a umowa o której Pani pisze jest umową na czas okreslony do 30 września, umowa po prostu wygasa 30 września i już. Nie ma powodu by ktokolwiek (pracodawca, pracownik) przypominał drugiej stronie o tym fakcie, bo przeciez umowa została zawarta pomiędzy stronami, które tę datę znają.
    Nie ma możliwości przedłużenia tej umowy z woli jednej ze stron. Jesli obie strony chcą pracować dalej moga zawrzeć nowa umowę (lub aneksować tę). Jesli nie ma takiej woli, umowa wygasa.
     
  3. reklama
  4. paulina8820

    paulina8820 Fanka BB :)

    Nie chce zakładać nowego tematu wiec tutaj zapytam
    Umowę mam na 3 miesiące na okres próbny jeżeli jestem w ciąży czy umowa zostanie mi przedłużona ?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Art 177 Kodeksu Pracy:
    § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    To co wytłuściłam jest w Pani przypadku spełnione. Pozostaje pytanie w jakim stadium zaawansowania ciąży będzie Pani w dniu wygaśnięcia umowy.
     
  6. paulina8820

    paulina8820 Fanka BB :)

    Witam ponownie mam pytanie
    Umowę mam na czas określony do końca grudnia 2011 umowę mam teraz na pół etatu wcześniej miałam aneksowaną na cały etat tzn przez cały tamten rok czy jeżeli poszłabym teraz na L4 to kwota otrzymanych świadczeń byłaby 100% średniej z ostatnich 12 miesięcy czy podzielona jeszcze na pół ze względu na teraźniejszą umowę ? Z góry dziękuję za odpowiedź
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Podstawą wymiaru byłaby średnia z okresu od momentu aneksowania umowy (jeśli wynagrodzenie jest zmienne) lub po prostu stawka z umowy (jesli wynagrodzenie jest stałe).
     

Poleć forum