reklama

Kończące sie 3-miesięczne wypowiedzenie warunków z 1 na 1/2 pracy a ciąża?POMOCY

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez haniam1984, 29 Maj 2012.

  1. haniam1984

    haniam1984 Początkująca w BB

    Witam serdecznie.
    Zwracam sie do Państwa z zapytaniem otóż:
    Pracuję w budżetówce od około 8 lat w administracji i mam umowe na czas nieokreślony.
    W związku z redukcja zatrudnienia nasz organ prowadzący (Urząd Gminy)przysłał wytyczne o zmniejszeniu mojego etatu z całego na pół.

    W związku z tym dyrekcja wręczyła mi pismo dnia 22.02.2012, (które podpisałam również z ta datą) wypowiedzenie warunków umowy o pracę w którym zaznaczono : że zmiana z całego etatu na pół nastąpi po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia czyli z dniem 31.05.2012.

    Dzisiaj czyli trzy dni przed końcem okresu wypowiedzenia dowiedziałam sie że jestem w ciąży (4-5 tydzień)
    No i moje pytanie brzmi, czy jest mozliwość cofnięcia tego wypowiedzenia warunków, czy w tym momencie chroni mnie prawo przed tym wypowiedzeniem??
    jeżeli tak to jak nalezy postąpić dalej.??
    - czy musze poinformować praodawcę do dnia 31.05.2012 ??
    - czy muszę wziąć od lekarza zaświadczenie o stanie ciąży i wręczyć pracodawcy do dnia 31.05.2012.??

    -czy mogę poczekać np do 20 czerwca z wiadomością o stanie ciąży ( większę będę mieć prawdopodobieństwo jej utrzymania, bo nie ukrywam jest to moje 5 podejście{po czterech źle zakończonych})
    Bardzo prosze o szybko odpowiedź, gdyz sprawa jest pilna
    Z góry dziękuje za odpowiedź.
     
  2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    W mojej ocenie nie można zmienić pani warunków pracy i płacy. Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy kobiety w ciąży dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się bowiem zgodnie z art. 42 § 1 k.p. odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, w tym również dotyczące szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy.

    Tak. Musi pani poinformowac pracodawcę i przedłożyć stosowne zaświadczenie lekarskie. Stan ciązy stwierdza się bowiem zgodnie z art. 185 k.p. świadectwem lekarskim.

    Nie moze Pani.

    
     

Poleć forum