reklama

konflikt o dziecko

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez IwonaT, 2 Czerwiec 2010.

 1. IwonaT

  IwonaT

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  witam pani Ewelino.

  moja historia jest długa i skomplikowana jednakże postaram się przedstawic mój problem w sposób jak najbardziej klarowny.

  przez kilka lat mieszkałam w Wielkiej Brytanii, gdzie związałam się z Anglikiem, pakistańskiego pochodzenia. Z naszego związku mamy córkę, obecnie 3 letnią. Posiada ona jego nazwisko. Ojciec nigdy z nami nie mieszkał, byłam stale sama więc rok po urodzinach córki zabrałam ją z Anglii. Mój partner przebywał wtedy w Pakistanie i nie było go cały rok. O mojej decyzji wyjazdu poinformowałam go telefonicznie. Jako że córka urodziła się w Anglii posiada obywatelstwo brytyjskie, aczkolwiek od razu po powrocie do Polski w 2008 postarałam sie dla niej o obywatelstwo polskie. Jest tu zameldowana.

  Ojciec dziecka po powrocie z Pakistanu zaczął nas odwiedzac, średnio raz w miesącu. Łożył i dalej łoży na utrzymanie dziecka chociaż nie mamy sadownie rozstrzygniętych alimentów. Teraz on chce abym wróciła z dzieckiem do Anglii, gdzie wyraża chęc pomocy w ponownym zadomowieniu się. Ja osobiście tego nie chcę, zarówno ja jak i dziecko czujemy sie tu bezpieczne. Jestesmy z daleka od jego rodziny, która w przeszłości była dla nas zagrożeniem. Moja decyzja nie spodobała sie ojcu dziecka i straszy mnie sądem. Jakie sa moje prawa?
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Zgodnie z konwencją haską dziecko ma przebywac i mieszkac na terenie panstwa w ktorym sie urodzilo. Zmiana kraju pobytu (nawet powrót do Polski w Pani przypadku) bez zgody ojca nie jest możiwa. Kazde wywiezienie dzieckaprzez jednego rodzica bez zgody drugiego rodzica jest uprowadzeniem. Sądy w oparciu o tę konwencję orzekają o przywróceniu stanu sprzed uprowadzenia, czyli w Pani przypadku nakaz powrotu do UK.
   

Poleć forum