reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konflikt serologiczny a żółtaczka u noworodka

Marchewka84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2019
Postów
263
Witam. Szukam osób, których maluszki po urodzeniu miały żółtaczkę spowodowana konfliktem serologicznym (ja mam grupę 0Rh+ a mąż BRh+). Córeczka odziedziczyła grupę krwi po tacie i w pierwszej dobie wyszła żółtaczka : wynik 14,1. W drugiej dobie wzrosło do 18,5 . Aktualnie mamy czwarta dobę i wynik 19,2. Mała jest naświetlana. Pierwsze 3 dni była karmiona mm bo nie miałam pokarmu, aktualnie pokarm się trochę pojawił . Proszę mi powiedzieć jak było u Was ile trwało leczenie, kiedy poziom bilubiryny zaczął spadać ?
 
reklama
Rozwiązanie
Moje dzieciaki też miały żółtaczkę, nigdy nie słyszałam, że było to spowodowane konfliktem serologicznym. A też mam grupę 0, mąż B, dzieciaki odziedziczyły grupę po mężu. U nas u córki obyło się bez naświetlania, ale żółtaczka bardzo długo się ciągnęła, bo w zasadzie przez kilka tygodni po porodzie położna na wizytach w domu mówiła, że mała jest jeszcze zółta. No ale poziomów bilirubiny nie mierzyliśmy po wyjściu ze szpitala.
Synek też miał żółtaczkę, ale on był naświetlany lampami przez półtorej doby. Niby wynik miał taki na granicy, że można by lampy odpuścić, ale że i tak leżał na neonatologii, to mu te lampy włączyli. Dzięki temu żółtaczka szybko minęła.
Akurat tu zabrakło elementarnej wiedzy, bo konflikt pojawia się też w obrębie grupy krwi. Chociaż jeśli nie miałaś z tym styczności to masz prawo nie wiedzieć. Ja też nie wiedziałam. Dopiero na noworodkach mi o tym powiedzieli. Konflikt w obrębie grupy dotyczy bodajże kobiet z grupą krwi 0, bez względu na czynnik Rh. I właśnie objawia się m.in. silną żółtaczką. Więcej szczegółów nie znam.
A widzisz, ja myślałam że tylko jak kobieta ma minus ,a teraz sie czegoś nowego dowiedzialam
 
reklama
Do góry