reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konflikt serologiczny rh+ mam grupę b rhd+

Dołączył(a)
3 Listopad 2020
Postów
4
Otrzymałam ostatnio wyniki badań na przeciwciala. Wyszły dodatnie i okazało się że produkuje przeciwciala w antygenie Rhc. Miano wyszło mi 8 w 9 tygodniu ciąży. Zalecono mi za 4 tygodnie powtórne badania na przeciwciala i muszę się zgłosić z ojcem dziecka. Czy grozi mi konflikt serologiczny.? Położna jest dobrej myśli bo już kulka mi
 
reklama
reklama
To wtedy nie jest konflikt rh tylko to co wyżej.
Nie prawda. Standardowo konflikt jest jak matka ma rh- a ojciec rh+ i przeważnie do dotyczy antygenu D i to jest ten słynny konfilkt serologiczny. Ale są też inne antygeny a,b,c w tak dalej i nawet jak matka ma krew plus to może mieć jakiś jakiś antygen ujemny. Nie jest tak że masz krew 100% ujemną lub dodatnią. Są to rzadkie sytuacje ale nie jest to niemożliwe.
 
Nie prawda. Standardowo konflikt jest jak matka ma rh- a ojciec rh+ i przeważnie do dotyczy antygenu D i to jest ten słynny konfilkt serologiczny. Ale są też inne antygeny a,b,c w tak dalej i nawet jak matka ma krew plus to może mieć jakiś jakiś antygen ujemny. Nie jest tak że masz krew 100% ujemną lub dodatnią. Są to rzadkie sytuacje ale nie jest to niemożliwe.

Prawda.
Ja mam przykładowo ARH -, dziecko A RH - a była konieczność podania przeciwciał po porodzie i dokładniejszych badaniach :)
 
Znowu mnie zaciekawilyscie. @Mamaona więc z tego wychodzi, że jak najbardziej u autorki jest konflikt. Zwracam oczywiście honor i cieszę się, że dowiem się czegoś wiecej. Czytałam, ale z tego co widać faktycznie tylko to z rh- jest brane za konflikt, a o reszcie się nie mówi. @kasiaa91 mogłabyś wytłumaczyć jak to w Twoim przypadku wyglądało ?


U mnie ja rh- maz +. Ale konfliktu nie było. Córka ma -.
 
Znowu mnie zaciekawilyscie. @Mamaona więc z tego wychodzi, że jak najbardziej u autorki jest konflikt. Zwracam oczywiście honor i cieszę się, że dowiem się czegoś wiecej. Czytałam, ale z tego co widać faktycznie tylko to z rh- jest brane za konflikt, a o reszcie się nie mówi. @kasiaa91 mogłabyś wytłumaczyć jak to w Twoim przypadku wyglądało ?

Człowiek ma 32 układy grup krwi.
Generalnie uproszczając zajmujemy się dwoma - AB0 i RH - w RH - znów uproszczając skupiamy się na antygenie D (wtedy mówimy że ktoś jest np A RH + - chodzi w domyśle o antygen D) - a do układu Rh należy więcej antygenów: C, c, E, e i Cw.
A mamy jeszcze możliwość niezgodności w układzie K z dość poważnymi konsekwencjami :)

W załączniku grafika z czynnikami RH - tu widać jak mimo pozornie takiego samego wyniku mogą wystąpić niezgodności - u mnie właśnie była taka sytuacja :)
 

Załączniki

  • 3D66CD61-8A2E-4DE5-923E-CF7E0AC508CD.png
    3D66CD61-8A2E-4DE5-923E-CF7E0AC508CD.png
    20,9 KB · Wyświetleń: 117
Znowu mnie zaciekawilyscie. @Mamaona więc z tego wychodzi, że jak najbardziej u autorki jest konflikt. Zwracam oczywiście honor i cieszę się, że dowiem się czegoś wiecej. Czytałam, ale z tego co widać faktycznie tylko to z rh- jest brane za konflikt, a o reszcie się nie mówi. @kasiaa91 mogłabyś wytłumaczyć jak to w Twoim przypadku wyglądało ?


U mnie ja rh- maz +. Ale konfliktu nie było. Córka ma -.
No bo to są dziesiątki albo pewnie setki różnych kombinacji. O innym przypadkach się nie mówi bo są rzadkie, ale są, dlatego matkom z rh+ też się na początku ciąży sprawdza przeciwciała.
U mnie np było tak z ja mam 0- mąż AB+ więc córka miała po porodzie badaną krew- na wyniku było napisane, że ma grupę B Minus lekko dodatnią(dokładnie tak)- i też dodatkowe badania. Także ciekawych przypadków medycznych jest wiele :)
 
Człowiek ma 32 układy grup krwi.
Generalnie uproszczając zajmujemy się dwoma - AB0 i RH - w RH - znów uproszczając skupiamy się na antygenie D (wtedy mówimy że ktoś jest np A RH + - chodzi w domyśle o antygen D) - a do układu Rh należy więcej antygenów: C, c, E, e i Cw.
A mamy jeszcze możliwość niezgodności w układzie K z dość poważnymi konsekwencjami :)

W załączniku grafika z czynnikami RH - tu widać jak mimo pozornie takiego samego wyniku mogą wystąpić niezgodności - u mnie właśnie była taka sytuacja :)

Czyli autorka ma w układzie c tak ? A nie tak jak napisałam.
 
No bo to są dziesiątki albo pewnie setki różnych kombinacji. O innym przypadkach się nie mówi bo są rzadkie, ale są, dlatego matkom z rh+ też się na początku ciąży sprawdza przeciwciała.
U mnie np było tak z ja mam 0- mąż AB+ więc córka miała po porodzie badaną krew- na wyniku było napisane, że ma grupę B Minus lekko dodatnią(dokładnie tak)- i też dodatkowe badania. Także ciekawych przypadków medycznych jest wiele :)
No to mózg mały :p ale dobrze, że jeszcze chociaż ciekawość mi została, bo myślałam że już całkiem ze mną źle :D
 
Musisz to kontrolować, i mieć lekarza który ogarnia ,jeśli Twoj organizm wytwarza przeciwciała, to tqk jakby eliminował plod ,bo trqktuje go jako ciało obce , pewnie będziesz musia dostać zastrzyk juz w ciazy
 
reklama
Do góry