reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konflikt serologiczny rh+ mam grupę b rhd+

Dołączył(a)
3 Listopad 2020
Postów
4
Otrzymałam ostatnio wyniki badań na przeciwciala. Wyszły dodatnie i okazało się że produkuje przeciwciala w antygenie Rhc. Miano wyszło mi 8 w 9 tygodniu ciąży. Zalecono mi za 4 tygodnie powtórne badania na przeciwciala i muszę się zgłosić z ojcem dziecka. Czy grozi mi konflikt serologiczny.? Położna jest dobrej myśli bo już kulka mi
 
reklama
Kiedy nie ma przeciwciał ale mamy podstawy do ich stworzenia - czyli w ciąży przy matce RH - a dziecku (pewnie lub potencjalnie) RH +, oraz po porodzie u matki RH - a dziecku RH +.
Plus w rzadkich sytuacjach opisanych powyżej ale warunkiem jest brak przeciwciał u matki :)
Jest to de facto profilaktyka a nie leczenie.
Ja w pierwszym trymestrze nie miałam przeciwciał, teraz będę miała w 28 TC badanie i jeżeli wyjdzie że mam przeciwciała to już nie podadzą mi ? A jeżeli nie będzie ich to jest sens podawania immunoglobuliny?
 
reklama
@ness. Tak jak piszesz - jeśli przeciwiciała wyjdą dodatnie, to będziesz jedynie pod obserwacją. W zależności od ich ilości - będziesz dalej powtarzać to badanie, by w razie czego mogli wcześniej ciążę rozwiązać.
 
Człowiek ma 32 układy grup krwi.
Generalnie uproszczając zajmujemy się dwoma - AB0 i RH - w RH - znów uproszczając skupiamy się na antygenie D (wtedy mówimy że ktoś jest np A RH + - chodzi w domyśle o antygen D) - a do układu Rh należy więcej antygenów: C, c, E, e i Cw.
A mamy jeszcze możliwość niezgodności w układzie K z dość poważnymi konsekwencjami :)

W załączniku grafika z czynnikami RH - tu widać jak mimo pozornie takiego samego wyniku mogą wystąpić niezgodności - u mnie właśnie była taka sytuacja :)
U nas także doszło do konfliktu na grupach głównych (AB0). Jak wyglądało u Was postępowanie i efekty działań?
 
Do góry