reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konflikt serologiczny

vanilla_sky

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Czerwiec 2009
Postów
264
Miasto
dln śl
Czytalam ostatnio artykul i rozmawialam na ten temat z mama, ze istnieje jakis zastrzyk, ktory kobieta powinna dostac zaraz po urodzeniu pierwszego dziecka, by zapobiec konfliktowi serologicznemu przy kolejnych ciazach. chcialam sie dowiedziec czegos na ten temat, bo niestety zapomnialam zapytac o to mojego gina (nadmiar wrazen przy ostatniej wizycie :-D). Otóż ja i moj facet mamy rozne grupy krwi, w dodatku ja mam ujemna a on dodatnia. Wiem, ze to wplywu na pierwsze malenstwo nie ma, ale przy drugiej czy trzeciej ciazy jest duze prawdopodobienstwo wystapienia konfliktu. Nie planuje coprawda jeszcze kolejnego dziecka...ale jesli mialo by sie tak zdarzyc, ze zajde kolejny raz w ciaze, to chce uchronic dziecko przed tym.
 
reklama
zastrzyk podają (u mnie )w szpitalu po porodzie w ciągu 72 h z immunoglobuliny :tak:jeśli dziecko urodzi się z czynnikiem rh "+" czyli innym niż matka :tak:

w kolejnej ciąży robi sie badania krwi odczyn coobmsa
 
poki co mialam badania na przeciwciala, ..wszystko wyszlo ok...wiec nie mam sie czym martwic... Ale lekarz mi mowil ze gdyby bylo inaczej trzeba by bylo przetaczac krew .. :baffled:
 
poki co mialam badania na przeciwciala, ..wszystko wyszlo ok...wiec nie mam sie czym martwic... Ale lekarz mi mowil ze gdyby bylo inaczej trzeba by bylo przetaczac krew .. :baffled:
ale to pierwsze twoje dziecko ? wiec jeśli tak to nie masz się czym martwić :tak: (no chyba że były poronienia wtedy się to robi powinno się także dostać zastrzyk)

ja w 1 ciąży nie robiłam badań na te przeciwciała dopiero teraz w drugiej :tak:




tu jest dobrze wytłumaczone- artykuł ja troszkę się naczytałam bo tez mamy konflikt a córa urodziła się z innym rh niż ja :tak:Konflikt serologiczny » Ciąża


co do przetaczania krwi to lekarz niepotrzebnie cię straszy bo w 1 ciąży to raczej to mało prawdopodobne by dziecko musiało mieć przetaczaną krew :no:
 
Ostatnia edycja:
Vanilla-my z mężem też mamy inny czynnik Rh (ja ujemny), a podczas ciąży miałam kilka razy robione badania krwi dotyczące przeciwciał:tak: O przetaczaniu krwi nic nie słyszałam, natomiast jak najbardziej o immunoglobulinie:tak:
 
nie no lekarz mnie nie straszyl..wszystko spokojnie mi tlumaczyl..i tak samo podkreslal ze przy pierwszej ciazy nie ma co sie bac... ale wiecie jak to jest... lekarz swoje, a moj stres swoje :nerd:
 
u nas jest niezgodność serologiczna, ja mam rh-, mąż rh+ a Dorian też rh+, co kilka tygodni w pierwszej ciąży miałam sprawdzaną obecność przeciwciał i nie wyprodukowałam ich na szczęście, a po cc dostałam właśnie ten zastrzyka, teraz też już miałam sprawdzane, nic nie ma i oby tak pozostało
 
Ja mam Rh - i moj maz tez ma RH -

w ciazy nie robili mi zadnych badan na to, a dzidzia urodzila sie tez z Rh - wiec ine podano mi zastrzyku, ani tez nie zalecona zadnych innych badan... Moze przy drugirj ciazy cos bede musiala badac ale jak na razie nic mi o tym nie wiadomo :no:
 
Ja mam Rh - i moj maz tez ma RH -

w ciazy nie robili mi zadnych badan na to, a dzidzia urodzila sie tez z Rh - wiec ine podano mi zastrzyku, ani tez nie zalecona zadnych innych badan... Moze przy drugirj ciazy cos bede musiala badac ale jak na razie nic mi o tym nie wiadomo :no:
obydwoje macie rh "-" wiec nie ma u was konfliktu:no::no::no: byłby jakby twój mąż miał rh "+" i dziecko też urodziło by się z innym rh niż ty czyli "+":tak:
 
reklama
Konflikt mam również ja. Przy pierwszych badaniach zrobiono mi test coombsa. Jest ok. Po badaniu biopsji kosmówki podano mi zastrzyk - immunoglobulina. dostanę również go w 28 tyg. ciąży. Test coombsa również będę mieć powtórzony. Mam nadzieję, ze wszytsko bedzie oki, nawet jak nasza mała będzie mieć krew z Rh+.
 
Do góry