reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy a ciąża, lojalka

glandula

Początkująca w BB
Dołączył(a)
23 Kwiecień 2018
Postów
22
Miasto
Tarnów
Witajcie.

Mam takie pytanie, opiszę swoją sytuację bo sama nie wiem jak to dalej będzie.

Rodzę w sierpniu, a 30 września kończy mi się umowa na czas określony (już trzecia, jeśli by mi pracodawca przedłużył teraz to musi na czas nieokreślony). Dowiedziałam się już, że jak umowa wygaśnie normalnie to raczej mi nie przedłużą, ale: mam podpisaną tzw. lojalkę od października 2016 - robię specjalizację i oni mi za to płacą (specjalizacja 4 lata i jeszcze 3 lata po skończonej mam pracować) i w tej umowie jest zapis, że jeżeli ja rezygnuję z pracy to oddaję im to co mi pożyczyli, a jeśli z ich strony - to nie oddaję. I nie jestem pewna jak potraktowane zostanie 'nieprzedłużenie umowy".
Załóżmy, że mi nie przedłużają - mój macierzyński przejmuje Państwo i tu pytanie: czy w takiej kwocie czyli 80% mojej wypłaty? (na rok chcę wziąć) - czy będzie to tzw kosiniakowe 1000 zł? I czy będę musiała składać jakieś dokumenty do ZUSu czy pracodawca sam z nimi się porozumie?
Dodatkowe pytanie: co jeśli zajdę w drugą ciążę będąc na macierzyńskim płaconym przez Państwo?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
 
reklama
Umowa musi zostać wydłużona conajmniej do dnia porodu. Papiery o macierzyński/rodzicielski składasz do pracodawcy, a on już załatwia resztę w ZUSie (aby mógł złożyć papiery będziesz potrzebowała akt urodzenia).
Co do dodatkowego pytania - co dokładnie masz na myśli?? Zgaduję - jeśli będziesz na zasiłku macierzyńskim (tj. umowa wygasła Ci w dniu porodu) - to nic Ci nie przysługuje. Możesz jedynie dalej pobierać macierzyński/rodzicielski.
Co do lojalki nie pomogę, musiałabyś chyba porozmawiać ze "sponsorem".
 
Zasiłek będzie wynosił w zależności od Twojego wyboru - 80% przez 12 miesięcy lub 100% przez pierwsze 6 miesięcy i 60% przez kolejne 6.
 
Tak tak to wiem tylko po prostu jak już przejmie mnie ZUS czy to nadal będzie ta kwota czy oni maja jakaś swoją określona kwotę. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
 
To będzie średnia z ostatnich 12 m-cy. Jeśli byłaś na L4 - to te miesiące się do średniej nie biorą.
Jeśli rodzisz w sierpniu, to rozumiem, że Twoja umowa będzie aktywna i wygaśnie z dniem 30 września. W takiej sytuacji będziesz musiała napisać pismo do ZUS, że w związku z rozwiązaniem stosunku pracy prosisz o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres.
Musisz dokładnie poczytać co masz w lojalce - bo w sumie to nie ty rezygnujesz z pracy, tylko pracodawca nie przedłuża umowy. Być może on też jest zobligowany do przedłużenia Ci umowy do końca lojalki jakąś inną umową??
 
reklama
Jeszcze jedno pytanie, może się ktoś orientuje: w momencie jak 30 wrzesni skończy mi się umowa to co się dzieje z moim zaległym urlopem? Wypłacają mi ekwiwalent? Bo nie przechodzę do innego pracodawcy tylko trwa macierzynski
 
Do góry