reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy a dopiero 8 tydzień ciazy

Dołączył(a)
22 Wrzesień 2020
Postów
10
Witam
Umowa kończy mi się z dniem 30 września a ja wtedy dopiero będę miała 8 tydzień ciąży . Sadze ze na pewno pracodawca nie przedłuży mi umowy . Jestem na zwolnieniu l4 od 10 września ponieważ było plamienie . Czy należy mi się jakiś zasiłek z ZUS czy mogę się o niego starć ?
 
reklama
Jeśli nabyłaś prawo do zasiłku chorobowego, to jeśli po ustaniu zatrudnienia dalej będziesz na zwolnieniu (będzie ono wystawiane na byłego pracodawcę), to możesz pobierać zasiłek chorobowy aż do dnia porodu - z tymże będziesz musiała pilnować, by mieć ciągłość zwolnienia (jeden dzień przerwy spowoduje utratę zasiłku chorobowego).
Nie będzie Ci przysługiwać zasiłek macierzyński, ale będziesz mogła (o ile nic się nie zmieni) pobierać tzw. kosiniakowe (tj 1000zł przez 12 m-cy).

@Mała.czarna Tak - do 20 pracowników płaci ZUS, a powyżej płaci pracodawca pieniędzmi, które dostaje z ZUSu ;-)

PS. Jaki masz rodzaj umowy i od kiedy?
 
reklama
Jeśli nabyłaś prawo do zasiłku chorobowego, to jeśli po ustaniu zatrudnienia dalej będziesz na zwolnieniu (będzie ono wystawiane na byłego pracodawcę), to możesz pobierać zasiłek chorobowy aż do dnia porodu - z tymże będziesz musiała pilnować, by mieć ciągłość zwolnienia (jeden dzień przerwy spowoduje utratę zasiłku chorobowego).
Nie będzie Ci przysługiwać zasiłek macierzyński, ale będziesz mogła (o ile nic się nie zmieni) pobierać tzw. kosiniakowe (tj 1000zł przez 12 m-cy).

@Mała.czarna Tak - do 20 pracowników płaci ZUS, a powyżej płaci pracodawca pieniędzmi, które dostaje z ZUSu ;-)

PS. Jaki masz rodzaj umowy i od kiedy?
To moja druga umowa w tej firmie pierwsza miałam na rok i teraz ta tez na rok umowa na czas określony od początku października tamtego roku
 
Jeśli nabyłaś prawo do zasiłku chorobowego, to jeśli po ustaniu zatrudnienia dalej będziesz na zwolnieniu (będzie ono wystawiane na byłego pracodawcę), to możesz pobierać zasiłek chorobowy aż do dnia porodu - z tymże będziesz musiała pilnować, by mieć ciągłość zwolnienia (jeden dzień przerwy spowoduje utratę zasiłku chorobowego).
Nie będzie Ci przysługiwać zasiłek macierzyński, ale będziesz mogła (o ile nic się nie zmieni) pobierać tzw. kosiniakowe (tj 1000zł przez 12 m-cy).

@Mała.czarna Tak - do 20 pracowników płaci ZUS, a powyżej płaci pracodawca pieniędzmi, które dostaje z ZUSu ;-)

PS. Jaki masz rodzaj umowy i od kiedy?
 
Je
Jeśli nabyłaś prawo do zasiłku chorobowego, to jeśli po ustaniu zatrudnienia dalej będziesz na zwolnieniu (będzie ono wystawiane na byłego pracodawcę), to możesz pobierać zasiłek chorobowy aż do dnia porodu - z tymże będziesz musiała pilnować, by mieć ciągłość zwolnienia (jeden dzień przerwy spowoduje utratę zasiłku chorobowego).
Nie będzie Ci przysługiwać zasiłek macierzyński, ale będziesz mogła (o ile nic się nie zmieni) pobierać tzw. kosiniakowe (tj 1000zł przez 12 m-cy).

@Mała.czarna Tak - do 20 pracowników płaci ZUS, a powyżej płaci pracodawca pieniędzmi, które dostaje z ZUSu ;-)

PS. Jaki masz rodzaj umowy i od kiedy?
jeszcze pytanie czy to przejedzie z firmy czy sama będę musiała złożyć ten wniosek do zusu o ten zasiłek chorobowy ? I czy muszę dopisać się do kogoś na ubezpieczenie ?
 
hej, kontynuuj l4 należy ci się zasilek przez 270 dni w ciazy po ustaniu zatrudnienia później zloz wniosek o zasilek rehabilitacyjny. W Zusie cie pokierują co i jak. Mialam podobna sytuację
 
Aby otrzymać zasiłek nie wystarczy, że lekarz prześle L4 do ZUS - trzeba jeszcze złożyć odpowiednie dokumenty.
Jeśli mnie pamięć nie myli wniosek o zasiłek chorobowy składa się na formularzu ZAS-53. Do tego trzeba jeszcze bodajże złożyć druk Z-10 (takie oświadczenie gdzie jest m.in. o jaki zasiłek się ubiegasz, czy przysługuje Ci prawo do emerytury itp. i podaje się tam też numer konta bankowego).

edit. Jeszcze upewnij się co do ubezpieczenie zdrowotnego - z tego co wiem, to w trakcie pobierania zasiłku chorobowego możesz korzystać z państwowej opieki medycznej. Jednak nie wiem czy nie byłoby dobrze, gdyby mąż zgłosił Cię do ubezpieczenia przy swoim zatrudnieniu.
 
Aby otrzymać zasiłek nie wystarczy, że lekarz prześle L4 do ZUS - trzeba jeszcze złożyć odpowiednie dokumenty.
Jeśli mnie pamięć nie myli wniosek o zasiłek chorobowy składa się na formularzu ZAS-53. Do tego trzeba jeszcze bodajże złożyć druk Z-10 (takie oświadczenie gdzie jest m.in. o jaki zasiłek się ubiegasz, czy przysługuje Ci prawo do emerytury itp. i podaje się tam też numer konta bankowego).

edit. Jeszcze upewnij się co do ubezpieczenie zdrowotnego - z tego co wiem, to w trakcie pobierania zasiłku chorobowego możesz korzystać z państwowej opieki medycznej. Jednak nie wiem czy nie byłoby dobrze, gdyby mąż zgłosił Cię do ubezpieczenia przy swoim zatrudnieniu.
Tak to prawda, niestety trzeba samemu składać wnioski. Po ustaniu umowy niestety nie ma ubezpieczenia jednak kazda kobieta w ciąży i w połogu jest chroniona i ma prawo korzystać z opieki lekarskiej w tym czasie
 
reklama
Do góry