reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy i l4 co robic

Madzik1984

Początkująca w BB
Dołączył(a)
25 Luty 2018
Postów
18
Mam problem 5 kwietnia kończy mi się umowa a jestem w 8 tygodniu ciąży. Jak to wygląda tu w Polsce co później zostanę bez środków do życia? Wytłumaczy mi któraś mama? Myślę iść na l4 ale czy wtedy nie zostanę bez kasy co mam robic[emoji848][emoji848][emoji44][emoji44]

Napisane na SM-G920F w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Rozwiązanie
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.

Kosiniakowe należy się jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński. Czyli jeśli nie masz umowy, to dostajesz kosiniakowe. Jeśli masz umowę, to dostajesz zasiłek macierzyński. Po porodzie bez względu na wszystko nie zostaniesz bez pieniędzy.

Kosiniakowe przysługuje nawet jeśli przysługuje macierzyńskie. Jeśli następuje zbieżność zasiłków trzeba wybrać jeden. Jeśli macierzyńskie będzie niższe niż 1000, to z kosiniakowego będzie wyrównanie do miesięcznej kwoty tysiąca złotych.

Madzik1984 polecam wejść na stronę MOPS, bo to ta instytucja wypłaca wszelkie socjalne zasiłki i doczytaj sobie o wszelkich zasiłkach typu: rodzinne, 500+, dodatek z...
Jeżeli umowa nie zostanie przedłużona (a pracodawca nie na w w Twoim przypadku takiego obowiązku) to niestety zostaniesz z niczym. Możesz iść na zwolnienie jeżeli ciąża jest zagrożona. Wtedy zasiłek będzie wypłacać ZUS aż do porodu.
 
Jeżeli umowa nie zostanie przedłużona (a pracodawca nie na w w Twoim przypadku takiego obowiązku) to niestety zostaniesz z niczym. Możesz iść na zwolnienie jeżeli ciąża jest zagrożona. Wtedy zasiłek będzie wypłacać ZUS aż do porodu.

A po porodzie co dalej?


Napisane na SM-G920F w aplikacji Forum BabyBoom
 
Musisz byc conajmmiej w 3 albo 4 miesiacu ciazy aby pracodawca przedłużył Ci umowe do dnia porodu.
W Twoim wypadku raczej nie przedłuży bo nie będziesz mala takiego tyg.
Jesli by Ci przedłużyl to masz 100%platne l4 do dnia porodu i potem rok macierzynskie płatne 80% .przez rok albo 100 przez pol i nastepne pol roku 60 (pierwsza opcja lepsza. )
Jesli nie przedluzy nie wiem moze porozmawiaj z nim ? to nalezy Ci sie po porodzie kosniakowe tysiac przez 12 miesięcy to zasilek dla mam ktore nie mialy umowy i sa zarejestrowane w pup i jesli nie przekroczy 800 zl na osone to 500 plus.ew 500 i rodzinne.dodatkowo
 
reklama
to nalezy Ci sie po porodzie kosniakowe tysiac przez 12 miesięcy to zasilek dla mam ktore nie mialy umowy i sa zarejestrowane w pup i jesli nie przekroczy 800 zl na osone to 500 plus.ew 500 i rodzinne.dodatkowo

olcia, nie wprowadzaj w błąd, bo do "kosiniakowego" nie trzeba być zarejestrowanym w PUP, tu chodzi po prostu rodziców dziecka, którzy nie są ubezpieczeni w pracy (umowy cywilno-prawne), studentów, bezrobotnych, zarejestrowanych lub nie. Zasiłek nazywa się ładnie świadczeniem rodzicielskim. Do otrzymania zasiłku rodzinnego kwota progowa to nie 800zł tylko 674zł, kryterium dochodowe 800zł dotyczny tylko 500+. Ogólnie polecam lekturę jakiejkolwiek strony MOPS. Madzik1984 jeśli pracodawca nie przedłuży umowy, bo nie musi w tym przypadku, to na Twoim miejscu tak czy inaczej rejestrowałabym się w PUP ponieważ może Ci się należeć zasiłek dla bezrobotnych (chwilowo nie orientuję się ile trzeba mieć przepracowane bez przerwy). No i takie pytanie troszkę mało dyskretne, ale co z ojcem dziecka? Sama go sobie nie zrobiłaś i jeśli jesteście parą, no to powinien Cię wesprzeć w tej sytuacji.
Polecam rozmowę z pracodawcą, niech przedłuży umowę do porodu, on nic nie traci na tym, a Ty będziesz spokojniejsza. Trzymam kciuki.
 
reklama
No 800 chodzilo mi do 500 plus...
A kosniak tak mi kolezanka mowila zw sie rejestrowala wiec moze poprostu sie zarejestrowal a bez tez sie dostaje
.Tak do rodzinnego 647..
Trzeba miec przepracowane w ciągu ostatnich 18 miesięcy rok aby dostać zasiłek.
I wysokosc zalezy od przepracowanych lat.
 
Do góry