reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

koniec umowy o pracę a urlop macierzyński 2012 i 2013

Dołączył(a)
10 Styczeń 2013
Postów
4
Witam,
od przeszło 4 lat pracuję u tego samego pracodawcy, na umowę na czas określony. Umowa zakończyła się 31.12.12r. (była to moja 3 umowa u tego pracodawcy od 2008r., w tym 1 była na czas próbny), a ja jestem 7 miesiącu ciąży. Mam urodzić na przełomie marca i kwietnia. Pracodawca zaproponował mi umowę obowiązującą do dnia porodu. Czy jeśli podpiszę taką umowę, a pracodawca nie przedłuży mi dalej umowy, to ZUS będzie płacił mi macierzyński zgodnie z nowymi przepisami tj. przez rok czasu? Jeśli ciążę donoszę to pod koniec września upłynie 26 tydzień urlopu macierzyńskiego. Do kiedy i gdzie muszę złożyć wówczas dokumenty o przedłużenie macierzyńskiego?
Jeśli pracodawca nie przedłuży mi dalej umowy, to czy ja i moje dzieci (nowo narodzone i starsze) będziemy ubezpieczeni? Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie i od kogo będę musiała pobierać zaświadczenia dla lekarzy?
Pozostało mi jeszcze przeszło 20 dni urlopu za 2012r. + urlop za bieżący rok. Wiem, że mój pracodawca niechętnie wypłaca ekwiwalent za urlop - jeśli zdecyduje się przedłużyć mi umowę, to jaką formę i do kiedy musiałaby obowiązywać umowa, abym wykorzystała należny mi urlop. Czy macierzyński na zasadach do 2012 można przerwać, wybrać urlop i znów wrócić na macierzyński? Jak to jest z nowym macierzyńskim?
Podobno nowe macierzyńskie będzie można łączyć razem z pracą. Na jakich zasadach ma być ta praca - czy mogą to być też umowy zlecenie i o dzieło z pracodawcą, u którego jest się na macierzyńskim. Czy w grę wchodzi tylko częściowy powrót na etat? Czy mogą to być umowy zlecenie z innymi instytucjami, firmami itp?
 
reklama
od przeszło 4 lat pracuję u tego samego pracodawcy, na umowę na czas określony. Umowa zakończyła się 31.12.12r. (była to moja 3 umowa u tego pracodawcy od 2008r., w tym 1 była na czas próbny), a ja jestem 7 miesiącu ciąży. Mam urodzić na przełomie marca i kwietnia. Pracodawca zaproponował mi umowę obowiązującą do dnia porodu.
To nie jest kwestia woli pracodawcy. Pani umowa JEST przedłużona z mocy do dnia porodu.
Czy jeśli podpiszę taką umowę, a pracodawca nie przedłuży mi dalej umowy, to ZUS będzie płacił mi macierzyński zgodnie z nowymi przepisami tj. przez rok czasu?
Nie wiadomo ile będzie mi trwał Pani okres zasiłkowy. Zasiłek będzie wypłacał pani Zus. Nie bedzie Pani na urlopie macierzyńskim. Będzie pani bezrobotna z prawem do zasiłku amcierzyńskigo.

Jeśli ciążę donoszę to pod koniec września upłynie 26 tydzień urlopu macierzyńskiego. Do kiedy i gdzie muszę złożyć wówczas dokumenty o przedłużenie macierzyńskiego?
Nie wiem jaki będzie wówczas stan prawny. na dzień dzisiejszy wniosek o urlop dodatkowy skłąda sie na 7 dni przed planowaną datą rozpoczecia urlopu.

Jeśli pracodawca nie przedłuży mi dalej umowy, to czy ja i moje dzieci (nowo narodzone i starsze) będziemy ubezpieczeni?
O przedłużeniu umowy już pisałam.

Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie i od kogo będę musiała pobierać zaświadczenia dla lekarzy?
Jakie zaświadczenie?

Pozostało mi jeszcze przeszło 20 dni urlopu za 2012r. + urlop za bieżący rok. Wiem, że mój pracodawca niechętnie wypłaca ekwiwalent za urlop - jeśli zdecyduje się przedłużyć mi umowę, to jaką formę i do kiedy musiałaby obowiązywać umowa, abym wykorzystała należny mi urlop.
Urlop powinna Pani wykorzystać. jesli nie zrobi pani tego to dostanie pani ekwiwalent.
Czy macierzyński na zasadach do 2012 można przerwać, wybrać urlop i znów wrócić na macierzyński?
Nie.

Jak to jest z nowym macierzyńskim?
tego jeszcze nie wiadomo. projekt jest w konsultacjach.

Podobno nowe macierzyńskie będzie można łączyć razem z pracą.
A co to jest "macierzynskie"?
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
W międzyczasie spotkałam się z pracodawcą, który twierdzi, że niezależnie od tego, czy w czasie macierzyńskiego mam umowę o pracę czy nie, to to nie zmienia mojej stuacji. Jaka jest prawda, jakie są różnice między urlopem macierzyńskim w trakcie trwającej umowy o pracę a byciem bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego? Jak obie te sytuacje odnoszą się do uprawnień emerytalnych i niezbędnych do ich osiągnięcia "lat pracy"?
Proszę mi jeszcze napisać, czy pracodawca może, jesli chce podpisać ze mną umowę o pracę w momencie, kiedy jestem na macierzyńskim? W chwili obecnej pracodawca deklaruje, że jak tylko będę chciała wrócić, to mnie przyjmie. Jeśli w trakcie pobytu na macierzyńskim nie będę mieć umowy, to czy gdy ponownie zwiążę się z tym samym pracodawcą, to czy od nowa będą kolejne trzy umowy? Która umowa powinna być na czas nieokreślony? Do tej pory miałam: 2 umowy na pół etatu na okres próbny, później 1 umowę na cały etat - to w 2008, potem 2 umowy na pół etatu zawarte w 2009 i po 3 miesiącach znów 1 na cały etat, aż do końca 2012 gdy z racji ciąży otrzymałam przedłużenie. Bez żadnych przerw do zakończenia ciąży.
Rozumiem, że nie ma jeszcze pewności, co do tego jak będą sformułowane przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego 2013.
 
W międzyczasie spotkałam się z pracodawcą, który twierdzi, że niezależnie od tego, czy w czasie macierzyńskiego mam umowę o pracę czy nie, to to nie zmienia mojej stuacji. Jaka jest prawda, jakie są różnice między urlopem macierzyńskim w trakcie trwającej umowy o pracę a byciem bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego? Jak obie te sytuacje odnoszą się do uprawnień emerytalnych i niezbędnych do ich osiągnięcia "lat pracy"?
Z punktu widzenia skladek, ubezpieczenie itp. nie ma różnicy. Niemniej nie jest pani pracownikiem i nie nabywa Pani prawa do urlopu, nie ma automatycznego powrotu do pracodawcy, nie moze Pani po zakończonym pobieraniu zasiłku iść na urlop wychowawczy.

Proszę mi jeszcze napisać, czy pracodawca może, jesli chce podpisać ze mną umowę o pracę w momencie, kiedy jestem na macierzyńskim?
Tak.
W chwili obecnej pracodawca deklaruje, że jak tylko będę chciała wrócić, to mnie przyjmie. Jeśli w trakcie pobytu na macierzyńskim nie będę mieć umowy, to czy gdy ponownie zwiążę się z tym samym pracodawcą, to czy od nowa będą kolejne trzy umowy?
Tak
.
Do tej pory miałam: 2 umowy na pół etatu na okres próbny, później 1 umowę na cały etat - to w 2008, potem 2 umowy na pół etatu zawarte w 2009 i po 3 miesiącach znów 1 na cały etat, aż do końca 2012 gdy z racji ciąży otrzymałam przedłużenie. Bez żadnych przerw do zakończenia ciąży.
Musiałabym znac dokłądne daty. Tutaj sytuacja była specyficzna, bo obowiązywał pakiet antykryzysowy.

Rozumiem, że nie ma jeszcze pewności, co do tego jak będą sformułowane przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego 2013.
Nie ma.
 
Witam ponownie.
Nie dopytuję się w kwestii moich dotychczasowych umów u mojego pracodawcy, gdyż takie kwestie analizuje on ze swoim prawnikiem i myślę, że wszystko jest spisane tak, że faktycznie wykorzystany został pakiet antykryzysowy i dlatego wciąż byłam bez umowy na czas nieokreślony. Fakt czy gdyby pracodawca teraz podpisał ze mną umowę, to byłaby ona na czas nieokreślony też jest bez znaczenia, bo on teraz tej umowy nie podpisze. Interesuje mnie inna kwestia. Chciałabym mieć jeszcze jedno dziecko i to w niedługim czasie po tym, którego teraz się spodziewam. Jeśli zajdę w ciążę krótko po podjęciu pracy u tego bądź innego pracodawcy, to przekreślę swoje szanse na dalszą współpracę. Zastanawiam się więc, jak to jest:

1. czy jeśli zajdę w ciążę w trakcie bycia bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego, to przysługiwać mi będzie kolejny zasiłek macierzyński na kolejne dziecko? Jaka byłaby jego wysokość? Co z okresem kiedy skończy się pierwszy macierzyński, a jeszcze byłabym w ciąży? Czy wóczas przysługiwałyby mi jakieś zasiłki?
2. czy po okresie bycia bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego przysługiwać mi będzie zasiłek dla bezrobotnych?
3. czy jeśli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych zaszłabym w ciążę, to wóczas przysługiwałby mi zasiłek macierzyński? Jaka byłaby jego wysokość?
4. jeśli po tym porodzie, który teraz ma realnie mieć miejsce i zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego zdecyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej i wówczas zaszłabym w ciążę, to po jakim okresie prowadzenia działalności przysługiwałby mi zasiłek/ urlop macierzyński? Jaka byłaby wówczas jego wysokość? Czy na okres macierzyńskiego - nie realizowania pracy, zawiesza się działalność? Czy taka działalność może polegać na tym, że sama opłacam sobie składki, a pracę realizuję dla różnych podmiotów na umowy zlecenie?
Pytania na dzień dzisiejszy są czysto hipotetyczne, jednak odpowiedź na nie pomogłaby mi w refleksji i planowaniu najbliższej przyszłości.
 
Do góry