reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

koniec umowy o pracę a urlop macierzyński i wypoczynkowy

kochająca_mama30

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Grudzień 2011
Postów
269
Od 7.09. 2012 roku jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa do 24.01.2013(20 tygodni).
1) Będę chciała wnioskować o dodatkowe 4 tygodnie, które mogę wykorzystać- kiedy powinnam to zrobić? I w jakiej formie?
2)Mam nieciekawą sytuację w pracy, ponieważ 8.03.2013 kończy mi się druga umowa(2-letnia)o pracę. Nie wiem w związku z tym czy zostanie mi ona przedłużona czy też nie. Mam jednak do wykorzystania 25 dni urlopu wypoczynkowego za miniony 2012 rok (plus kilka dni za obecny- ile, nie wiem). Co w związku z moją sytuacją zrobić? Tzn. chodzi mi o to, że karmię dziecko piersią i dopóki nie wiem co mnie czeka dalej, chciałabym je karmić możliwie najdłużej. Co zrobić by wykorzystać od razu po u.macierzyńskim u.wypoczynkowy? Czy pracodawca może mi go udzielić? Rozumiem, że ponieważ umowa kończy mi się 8 marca, to do tego dnia mogłabym wykorzystać jedynie kilka dni u.wypoczynkowego, czy jednak pracodawca wiedząc o moim niewykorzystanym u.wypoczynkowym za miniony rok może automatycznie przedłużyć mi umowę, czy jednak nie?
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Będę wdzięczna za odpowiedzi
 
reklama
Od 7.09. 2012 roku jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa do 24.01.2013(20 tygodni).
1) Będę chciała wnioskować o dodatkowe 4 tygodnie, które mogę wykorzystać- kiedy powinnam to zrobić? I w jakiej formie?
Wniosek w formie pisemnej nalezy złożyć u pracodawcy nie później niż na 7 dni przed zakończeniem urlopu podstawowego.

2)Mam nieciekawą sytuację w pracy, ponieważ 8.03.2013 kończy mi się druga umowa(2-letnia)o pracę. Nie wiem w związku z tym czy zostanie mi ona przedłużona czy też nie. Mam jednak do wykorzystania 25 dni urlopu wypoczynkowego za miniony 2012 rok (plus kilka dni za obecny- ile, nie wiem). Co w związku z moją sytuacją zrobić?
Za ten rok bedzie Pani miała urlop proporcjonalny do czas pracy w firmie.
W Pani sytuacji nie ma Pani możliwości wyegzekwowania podpisania umowy.

Tzn. chodzi mi o to, że karmię dziecko piersią i dopóki nie wiem co mnie czeka dalej, chciałabym je karmić możliwie najdłużej.
Przepraszam, ale nie rozumiem związku?

Co zrobić by wykorzystać od razu po u.macierzyńskim u.wypoczynkowy?
Złożyć wniosek. Najpóżniej ostatniego dnia urlopu macierzyńśkiego.
Czy pracodawca może mi go udzielić?
Jak Pani zawnioskuje o urlop to pracodawca musi go udzielić.

Rozumiem, że ponieważ umowa kończy mi się 8 marca, to do tego dnia mogłabym wykorzystać jedynie kilka dni u.wypoczynkowego, czy jednak pracodawca wiedząc o moim niewykorzystanym u.wypoczynkowym za miniony rok może automatycznie przedłużyć mi umowę, czy jednak nie?
Umowa z woli obu stron może zawsze byc przedłużona, ale nie ma to nic wsplnego z niewykorzystanym urlopem. Za niewykorzystany urlop dostanie Pani ekwiwalent.
 
Rozumiem...
Czy ten wniosek o dodatkowe 4 tyg. urlopu należy jakoś uzasadniać, czy wystarczy standardowa formułka czy jedno zdanie?

Czyli jeśli zawnioskuje też potem o urlop wypoczynkowy to tylko o tyle dni ile będzie do wykorzystania do końca umowy? (czy np. 14)

Chodziło mi o to że jeżeli nie będę wiedziała do ostatniej chwili( a zapewne tak będzie bo w mojej firmie zdarza się że pracownicy pracują nawet kilka dni po ukończeniu umowy i do końca nie wiedzą czy będzie ona przedłużana czy nie) czy pracodawca mi przedłuży umowę czy nie to wolę korzystać maksymalnie z u.macierzyńskiego i wypoczynkowego, tym bardziej że mam taką możliwość. Bo rozumiem że nie można wcześniej w żaden sposób dowiedzieć się czy zostanie mi ona przedłużona czy nie? W żaden sposób pracodawca nie ma obowiązku informowania mnie o tym wcześniej?

Kilka razy słyszałam od osób trzecich że kobieta wracająca do pracy po u. macierzyńskim nie może być zwolniona, jest objęta ochrona i podobno przez pierwszy miesiąc po powrocie nie można jej zwolnić, ale czy to prawda? W moim przypadku co prawda sprawa wygląda inaczej bo jeśli kończy mi się umowa to o zwolnieniu chyba nie ma mowy tylko o ewent. nie przedłużaniu jej...

Ewent. co zrobić jeśli się bardzo chce wrócić do pracy a jest ryzyko że umowa może nie być przedłużona? :-)
 
Czy ten wniosek o dodatkowe 4 tyg. urlopu należy jakoś uzasadniać, czy wystarczy standardowa formułka czy jedno zdanie?
Tak.

Czyli jeśli zawnioskuje też potem o urlop wypoczynkowy to tylko o tyle dni ile będzie do wykorzystania do końca umowy? (czy np. 14)
Te do końca umowy. Nie moze pani domagać się urlopu w czasie gdy nie bedzie Pani pracownikiem.

Chodziło mi o to że jeżeli nie będę wiedziała do ostatniej chwili( a zapewne tak będzie bo w mojej firmie zdarza się że pracownicy pracują nawet kilka dni po ukończeniu umowy i do końca nie wiedzą czy będzie ona przedłużana czy nie) czy pracodawca mi przedłuży umowę czy nie to wolę korzystać maksymalnie z u.macierzyńskiego i wypoczynkowego, tym bardziej że mam taką możliwość.
Zatem prosze napisac "sprytnie". Np. " prosże o udzielenie mi maksymalnie długiego (wynikającego z przysługującegio mi prawa za rok 2012 i 2013) urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzynskim (dodatkowym)".
Bo rozumiem że nie można wcześniej w żaden sposób dowiedzieć się czy zostanie mi ona przedłużona czy nie?
Można, można nawet już podpisac taką umowę. Ale to kwestia porozumienia z pracodawcą. SIlą takiej informacji Pani nie wyciagnie od niego.

W żaden sposób pracodawca nie ma obowiązku informowania mnie o tym wcześniej?
Nie ma. Nie ma obowiązku i nie ma też zakazu.

Kilka razy słyszałam od osób trzecich że kobieta wracająca do pracy po u. macierzyńskim nie może być zwolniona, jest objęta ochrona i podobno przez pierwszy miesiąc po powrocie nie można jej zwolnić, ale czy to prawda?
Nie. Po zakończeniu urlopu i powrocie do pracy wypowiedzenie może być wręczone nawet w dniu powrotu.

W moim przypadku co prawda sprawa wygląda inaczej bo jeśli kończy mi się umowa to o zwolnieniu chyba nie ma mowy tylko o ewent. nie przedłużaniu jej...
Dokladnie tak.
Ewent. co zrobić jeśli się bardzo chce wrócić do pracy a jest ryzyko że umowa może nie być przedłużona?
Nic Pani nie może zrobić poza przekonaniem pracodawcy by umowę przedłużył.
 
Dziękuję ślicznie za odpowiedzi.
Ostatnie 2 pytania:
Jeśli wniosek mam uzasadniać to w jaki sposób to zrobić? Tzn. czy trzeba używać jakichś szczególnych argumentów?
Po drugie, wspomniała Pani że można już wcześniej dowiedzieć się o tym czy zostanie umowa przedłużona.
W moim przypadku chyba jednak jest to niemożliwe, ponieważ pracuje w jednej z sieci w kraju i wszelkie decyzje podejmowane są w siedzibie firmy. My jako pracownicy dowiadujemy się o umowach dopiero w dniu w którym są one przysyłane(przedłużane) lub nie. Pracownicy pracują zwykle do ostatniej chwili, jakby nie wiedząc " na czym stoją" . Ewentualnie pozostaje opcja napisania maila do kadr z zapytaniem czy dyrektor podjął już jakąś decyzję i jeśli tak to jaką. Ale tego chyba się nie praktykuje? Poza tym to byłoby chyba poniżające z mojej strony, nie uważa Pani? Co Pani myśli o tym?
 
Do góry