reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy o pracę podczas ciąży

malheureux

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Maj 2017
Postów
32
Witajcie. Mam teraz umowę do 20 czerwca, a termin porodu na 7 sierpnia. Wiem, ze muszę mieć przedłużoną umowę do dnia porodu, ale co to dokładnie znaczy? Czy przedłużą mi do 7 sierpnia na kiedy mam termin? A co po porodzie? Co mi przysługuje? Pozdrawiam.
 
reklama
To wszystko zależy od pracodawcy. Ja musiałam zarejestrować się w UP i zasiłek macierzyński pobierałam z ZUS-u.
 
Umowa jest do dnia porodu, a nie do przewidywanej daty porodu ;-) Zanosisz akt urodzenia do pracodawcy, on wypełnia dokumenty i przekazuje do ZUS.
Po porodzie będzie przysługiwał Ci zasiłek (nie urlop) macierzyński i rodzicielski.

Teoretycznie w połogu możesz korzystać ze służby zdrowia, aczkolwiek najbezpieczniej jest aby Twój mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia (o ile jesteś w związku małżeńskim) lub tak jak andzelika zarejestrować się w UP.
 
Moj pracodawca był obcokrajowcem gdy byłam na macierzyńskim zamknął firmę i wyjechał a ja nie dostałem nawet świadectwa pracy.
 
Mam ubezpieczenie w zusie z racji ze pracuje a dodatkowo w pzu takie pracownicze zbiorowe. Rozumiem, ze dostane pieniadze za urodzenie dziecka? Wszystkie warunki spelniam potrzebne do wyplacenia pieniedzy z pzu. I co dalej z tym ubezpieczeniem? Moge je chyba kontynuowac indywidualnie i bede dalej osoba ubezpieczoną tylko nie w zusie?
Mąż też może mnie dopisać do ubezpieczenia u siebie w pracy, też ma w pzu takie pracownicze.
 
Chyba mylisz pojecia ubezpieczenie na zycie takie w pzu jest dobrowolne i mozesz nie musisz oplacac a w zus musisz byc zgloszona jesli chcesz a podejrzewam ze tak korzystac chocby z darmowej sluzby zdrowia.Inaczej bedziesz w systemie u lekarza swieci na czerwono.
 
Mozna dopisac malzonka do ubezpieczenia zusowskiego? To raczej lepsze niz wizyta w pup zaraz po wyjsciu ze szpitala, tym bardziej ze przez ten rok nie chce szukac pracy tylko miec wyplacany zasilek macierzynski?

Chociaż w sumie ubezpiecza się w zusie dzieci jak się idzie do pracy więc małżonka też?
 
Do dnia porodu i potem zasiłek macierzyński cały rok ;)
Za urodzenie też dostaniesz becikowe i z PZU jak masz prywatne ubezpieczenie;)
I mąż może Cie dopisać;)
Dziewczyny Ci wszystko wyjaśniły;)
 
reklama
Tylko zgłoś wczensiej do biura żeby Ci wysłali pocztą papiery do wypełnienia na macierzyński i odeslesz wypełnione i oni tam Ci załatwia wszystko z zusem;)
Bynajmniej mi kazali wczensiej złożyć a po porodzie tylko doręczyc akt urodzenia;)
I raczej ze będziesz siedzieć w domu gdzie by zostawiła takiego maluszka;)
 
Do góry