reklama

Koniec urlopu wych. - koniec umowy o pracę - i co dalej?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez AgnieszkaKRK31, 11 Grudzień 2014.

1. AgnieszkaKRK31

AgnieszkaKRK31 Mamuśka dwóch urwisków.

Dzień Dobry,
    Dn. 31.12.2014 r kończy się moja umowa o pracę- umowa na czas określony.

Od 15.X.2012 do 31.12.2014 r przebywam na urlopie wychowawczym na drugie dziecko.

1.Czy mam jakieś obowiązki względem pracodawcy przed wygaśnięciem umowy o pracę?
    2.Czy mam go poinformować, że nie chcę przedłużać umowy o pracę? - myślę, że on również mi jej nie przedłuży.
    3. W jakim terminie pracodawca powinien wydać świadectwo pracy? czy muszę się po nie zgłosić osobiście?
    4. Czy nadal przez 30 dni od wygaśnięcia umowy o pracę jestem objęta ubezpieczeniem zdrowotnym? a co dalej z ubezpieczeniem zdrowotnym - czy zrobi to UP jak się zarejestruję, czy mąż musi mnie zgłosić do ubezpieczenia w swoim zakładzie pracy? od kogo to zależy?
    5. Czy rejestrując się jako bezrobotna nabywam prawa do zasiłku dla bezrobotnych?
    Mój staż pracy wynosi 16 lat, z tego w okresie 1.X.2008 - 31.12.2014 jestem zatrudniona u jednego pracodawcy- umowa na czas określony, z tym, że od 2009 r przebywałam na L4, urlopie macierzyńskim, wychowawczym aż do końca umowy o pracę.

Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

2. AgnieszkaKRK31

Witam, czy mogę prosić o odpowiedź na post powyżej? Będę bardzo wdzięczna.

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak. Standardowe tj. np rozliczenie się ze sprzętu itp.
    Nie ma takiej konieczności. Umowa kończy się. Jej przedłużenie (aneks) lub zawarcie nowej wymaga zgodnej woli stron.
    Niezwłocznie po zakończeniu umowy.

Tak.
    Musi.
    Przy mężu ubezpiecza się Pani jak nie ma Pani tytułu sama (np. nie zarejestruje się Pani w PUP).
    Prosze też pamiętać o ubezpieczeniu dziecka - przy Pani lub przy ojcu dziecka.

Nie znam sytuacji szczegółowo, ale z tak pobieżnych informacji wynika, ze będzie Pani miałą prawo do zasiłku.

5. AgnieszkaKRK31

Dzień Dobry,
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, bardzo dziękuję!

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzę!

Poleć forum