reklama

koniec urlopu wych. na umowie o czas określony,umowa na 1/2 etatu a druga ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Urszula Niemczyk, 27 Wrzesień 2012.

1. Urszula Niemczyk

Urszula Niemczyk Początkująca w BB

Witam z dniem 31.12.2012r. kończy mi się umowa na czas określony, a tym samym urlop wychowawczy płatny od 03.11.11, tydzień temu pytałam pracodawcę o możliwość powrotu do pracy na pół etatu to by mnie jeszcze chroniło przez rok od zwolnienia,dowiedziałam się,że jestem w ciąży z drugim dzieckiem i teraz sama nie wiem co powinnam zrobić w tej sytuacji?Jak to się ma do zasiłku który dostaje z gminy a jak do świadczeń po porodzie?pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

urlop wychowawczy jest zawsze bezpłatny. Może myśli Pani o dodatku do zasiłku rodzinnego?

tego nie rozmiem?

3. reklama
  4. Urszula Niemczyk

tak chodziło mi o dodatek z tyt.urlopu wychowawczego,a odnosząc się do pół etatu miałam na myśli,iż jeżeli teraz zrezygnowałabym z urlopu wychowawczego i złożyła wniosek na rzecz obniżenia wymiaru czasu pracy na pół etatu to miałabym 12-miesięczną ochronę przed zwolnieniem wg prawa pracy,tak?tylko mam pytanie odnośnie mojej drugiej ciąży-jeżeli będę już pracować na 1/2 to urlop macierzyński będzie przysługiwał mi też w połowie chodzi mi o kwotę?czy lepiej już pozostać w domu do końca umowy czyli do 31.12.12 a umowa sama mi się przedłuży do porodu a później zasiłek macierzyński od ZUS?trochę to wszystko skomplikowane

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak, pod warunkiem,z ę umowa wczesniej nie wygasa.

Urlop nie bedzie przysługiwał jesli pracodawca nie przedłuży z Panią umowy - umowa przedłuży się z mocy prawa do dnia porodu ale potem stanie sie pani bezrobotna. Zasiłek wypłacany byłby stosownie do wysokosci wynagrodzenia (czyli z połowy etatu).

Umowa przedluży się z mocy prawa niezaleznie od tego czy pani wróci do pracy czy pozostanie na urlopie.

6. Urszula Niemczyk

czyli już wszystko wiem dziękuję bardzo za pomoc pozdrawiam

Poleć forum