reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konkurs - Acidolit

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
1. Biegunkę dzielimy na:
- ostrą - gdy utrzymuje się do 14 dni
- przewlekającą - gdy trwa 14-30 dni,
- przewlekłą - gdy objawy utrzymują się ponad ponad miesiąc.

2. Biegunki są wywoływane przez wiele różnych przyczyn, od bakterii i wirusów począwszy, aż na zatruciach, infekcji czy alergii pokarmowej kończąc.
U dzieci w różnych grupach wiekowych przebiegają nieco inaczej i przejawia się to następująco:
-Niemowlęta i małe dzieci narażone są głównie na biegunkę rotawirusową, biegunkę wywołaną alergią lub nietolerancją pokarmową i biegunkę towarzyszącą ząbkowaniu.
- Dzieci w wieku przedszkolnym często zapadają na biegunkę pędraków,wywołana jest przez błędy dietetyczne
- U Dzieci starszych biegunkę najczęściej wywołuje zatrucie pokarmowe, stres, lub brak higieny

3.
Stan odwodnienia u niemowląt i małych dzieci rozpoznaje się po następujących objawach:


  • suchy język lub usta
  • niewiele lub brak łez podczas płaczu
  • rozdrażnienie lub apatia
  • brak mokrych pieluszek przez 3 godziny i więcej
  • zmniejszenie napięcia skóry (ujęta w dwa palce skóra brzucha i puszczona nie powraca natychmiast na swoje miejsce)
  • zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko

Nasze wymarzone wakacje, to wakacje spędzane razem, nieważne jest miejsce, ważna jest pogoda (ducha), uśmiech na twarzach i błysk w oczach, dobra zabawa, zwiedzanie i poznawanie świata, choćby to było tylko życie mrówki na leśnej dróżce :) To wspólne granie w piłkę i puszczanie latawca, obserwacja dzieci, które z otwartą buzią ze zdumienia, słuchają opowieści o rycerzach i oglądają tęczę po burzy.
Moje wymarzone rodzinne wakacje, to wakacje zdrowe, bez borykania się z chorobami, bez szukania lekarza i apteki....
 
reklama
Dwa ostatnie posty napisała albo ta sama osoba, usiłująca nieudolnie je pozmieniać albo dwie osoby skopiowały tekst z tej samej strony :no:
to się robi idiotyczne...
 
1. Ze względu na czas trwania, wyróżniamy:
- biegunkę ostrą - jeśli trwa do 4 tygodni,
- biegunkę przewlekłą - jeśli trwa powyżej 4 tygodni.

znalazłam też drugi podział, na:
- biegunkę ostrą - jeśli trwa do 14 dni,
- biegunkę przewlekającą się - jeśli trwa od 14 do 30 dni,
- biegunkę przewlekłą - jeśli trwa powyżej 30 dni.

2. Najczęstsze przyczyny biegunek to:
- u niemowląt: alergia pokarmowa, ząbkowanie,
- u przedszkolaków: czynniki żywieniowe (biegunka pędraków),
- u dzieci starszych i młodzieży: zespół jelita drażliwego, zatrucie pokarmowe, stres,
- w każdej grupie wiekowej: infekcja przewodu pokarmowego, antybiotykoterapia.

3. Miesiąc temu przez to przechodziłam (razy 2), gdyż chłopcy złapali rotawirusa i z objawami odwodnienia, jeden po drugim, wylądowali w szpitalu.
U starszego zaniepokoił mnie po prostu jego wygląd. W nocy zwymiotował kilka razy, miał też lekką biegunkę a rano wstał jakiś taki... chudszy. Po sprawdzeniu na wadze, ważył o 1 kg mniej niż kilka dni wcześniej. Nie zrobił po nocy siku, nie miał ochoty z nami rozmawiać i głównie leżał. W szpitalu zwrócili też uwagę na jego zapadnięte oczy, czerwone usta i biały język.
U młodszego pierwszym niepokojącym objawem była apatia i płacz, który przypominał ciche miauczenie. Nic innego nie zaobserwowałam, ale postanowiliśmy zawieźć go do szpitala, bo wymiotował i miał biegunkę, jak starszak kilka dni wcześniej. Podczas ubierania płakał już bez łez.
Obaj chłopcy odwodnili mi się bardzo szybko. Ani biegunka ani wymioty nie wydawały się aż tak intensywne, by doprowadzić do odwodnienia. A jednak.
--
Podobno objawem jest też mało elastyczna skóra (lekarka "szczypała" chłopców) a u niemowląt zapadnięte ciemiączko.

4. Moje wymarzone rodzinne wakacje...

W marzeniach pogoda zawsze dopisuje, dzieci się nie brudzą, nie chorują, mąż bez słowa kupuje mi sukienkę, którą zauważam na wystawie a chłopakom zestawy "plażowicza-piaskowicza", których przecież nie było sensu brać ze sobą. A co najważniejsze - jeśli czegoś zapomnę, to to coś spokojnie czeka na mój powrót, nie przypominając co chwilę o swojej nieobecności. Dlatego wymarzone wakacje są rewelacyjnie już na samym wstępie: pakuję się w mgnieniu oka.
Później jest tylko lepiej. Nie siedzę cały czas na ręczniku, z wzrokiem wbitym w dzieci, opalając w kółko to samo ramię. Porzucam "błogie lenistwo" na rzecz aktywnego szaleństwa. Przełamuję swój strach przed zjeżdżalnią rurową i z piskiem wpadam do wody. Chłopcy też piszczą i krzyczą z radości. Całymi dniami (nawet w marzeniach nie potrafię sobie wyobrazić, że są cicho ;)). A wieczorami, zmęczeni wrażeniami, zasypiają w mig. Mąż przestaje chować się przed słońcem i uczy cieszyć się piękną pogodą, w efekcie czego po raz pierwszy w życiu wraca z urlopu "liźnięty" słońcem. A ja, po raz pierwszy realizuję odwieczne plany wakacyjne i po powrocie zachwycam smukłą sylwetką (lody i gofry na wymarzonych wakacjach oczywiście nie tuczą ;)).
Dokąd w tych marzeniach wyjechaliśmy jest zupełnie nieistotne.
W rzeczywistości bywa, że wszystko jest na opak. Ale najważniejsze są dziecięce piski szczęścia - to w zupełności wystarczy, by mieć wspaniałe wspomnienia z wakacji :-)
 
1.
Ze względu na kryterium czasowe wyróżniamy :
• biegunkę ostrą (do 14 dni),
• przewlekającą się 14–30 dni,
• przewlekłą – trwającą powyżej 1 miesiąca.
2.stnieje wiele przyczyn biegunki, z których
najczęstsze są infekcje przewodu pokarmowego
. Ich etiologia jest różnorodna; należą do nich zakażenia wirusowe (rotawirusy, adenowirusy, wirus Norwalk, astrowirusy), bakteryjne (Salmonella, patogenne szczepy Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Yersinia enterocolitica) i pierwotniakowe (Giardia lamblia). Warto pamiętać o ostrych biegunkach związanych z działaniem toksyn bakteryjnych (np.gronkowcowych – tzw. zatrucia pokarmowe).
Poza zakażeniami przewodu pokarmowego
inne częste przyczyny biegunek u dzieci to
:
• błędy dietetyczne,
• doustna antybiotykoterapia,
• infekcje zlokalizowane poza przewodem pokarmowym (np. zakażenia dróg moczowych),
• zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, w tym zaburzenia spowodowane stresem (np. zespół jelita drażliwego),
• czynniki alergiczne (uczuleniowe),
• przewlekłe choroby jelit, takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna,
• zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy).
3.
Dziecko oddaje coraz mniej moczu, płacze bez łez, ma spierzchnięte, inten-sywnie zaczerwienione usta, a skóra jest sucha i mało elastyczna. U niemowlęcia zapada się ciemiączko. Dziecko staje się coraz bardziej apatyczne.

Odkąd pojawił się w naszym życiu synek, nie marzę już o gorących plażach i leżeniu pod palmami. Zmieniły się moje priorytety. Ważny jest dla mnie uśmiech dziecka, to on jest moim motorem do działania.
Wakacje aby były udane, wymarzone, muszą być ciepłe i rodzinne. Pisząc ciepłe, wcale nie chodzi mi o słoneczną pogodę, choć ta, jest jak najbardziej mile widziana.
Ciepło ma wypływać z nas, z naszych serc. Chcę chodzić pijana swoim szczęściem, upajać się co dzień bezcennymi chwilami spędzonymi gronie rodzinnym.
Nie ważne czy spędzimy wakacje w chatce w górach, pod namiotem na mazurach, czy w uroczym pensjonacie nad morzem. Nasze miejsce jest tam gdzie my- nasza rodzina.
 
1. Jak dzielimy biegunkę ze względu na kryterium czasowe?
2. Jakie są najczęstsze przyczyny biegunek w różnych grupach wiekowych?
3. Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

Oraz krótko opisz Twoje wymarzone rodzinne wakacje.



1.Dzielimy na:
biegunkę ostrą (do 14 dni),
przewlekającą się 14–30 dni,
przewlekłą – trwającą powyżej 1 miesiąca.

2.przyczyny biegunek u dzieci :
- Zapalenie żołądka i jelit wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową.
- Objaw choroby infekcyjnej lub innej przebiegającej z gorączką.
- Bolesne ząbkowanie,
- Nietolerancja mleka krowiego, (białka jak i cukru (laktozy).
- Uczulenie lub nietolerancja innych pokarmów np. truskawek, bananów, ryb, itp.
- Nietolerancja glutenu, czyli białka znajdującego się w niektórych zbożach, np. w pszenicy, jęczmieniu lub owsie
- Mukowiscydoza: rzadka dziedziczna choroba, w której dochodzi do zakłócenia procesu wytwarzania śluzu, a niekiedy do choroby trzustki.
- Nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego

Przyczyny biegunki u dorosłych:
-nerwica
-leki
-nadczynność tarczycy
-zatrucia
-uczulenia bądź nietolerancja pokarmów (np. mleko)
-choroby układu pokarmowego
-nowotwory

3.apatyczne, senne, marudne i płaczliwe
zmniejszona elastyczność skóry
rzadsze oddawanie moczu (a często mocz ma kolor ciemnożółty)
spierzchnięte usta, suchy język
może wystąpić temperatura
u niemowlęcia zapada się ciemiączko

Wymarzone wakacje:

Gdziekolwiek byle razem to znaczy ja, mąż i maluchy. Młodsze dziecko ma 1,5 l więc myślę,że zgodzi sie na wszystko, natomiast starsza córka często zmienia marzenia. np. dziś w księgarni było czytanie książki "Afryka Kazika" i cały dzień słyszę jak fajnie jest w Afryce i można byłoby zobaczyć tyle zwierzaków.
Najczęściej jednak przewija się hasło : morze. Kinga marzy( marzymy) o wakacjach nad morzem, gdzie w słoneczny dzień będziemy kąpać się w morzu, biegać po plaży, robić zamki z piasku, a wieczorem bujać się na hamaku, robić grilla i tańczyć.
 
1. Jak dzielimy biegunkę ze względu na kryterium czasowe?
Biegunkę dzielimy na:
- ostrą (trwa do 14 dni)
- przewlekłą (utrzymuje sie powyżej 14 dni)

2. Jakie są najczęstsze przyczyny biegunek w różnych grupach wiekowych?
U niemowląt przyczynami biegunek są:
- infekcja bakteryjna lub wirusowa
- bolesne ząbkowanie
- nietoleracja laktozy
- nietolerancja glutenu, czyli białka znajdującego się w niektórych zbożach, np. w pszenicy, jęczmieniu lub owsie
- mukowiscydoza: rzadka dziedziczna choroba, w której dochodzi do zakłócenia procesu wytwarzania śluzu, a niekiedy do choroby trzustki.
- nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego

U małych dzieci przyczynami dodatkowo jest alergia pokarmowa- biegunka nawraca, towarzyszy jej często wysypka, a także skłonność do infekcji dróg oddechowych. Trzeba wykluczyć wtedy z jadłospisu dziecka (lub karmiącej piersią matki) produkty uczulające. Dodatkowo przyczyną mogą być błędy dietetyczne i powikłania po antybiotykoterapii.


3. Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

- suchy język lub usta
- niewiele lub brak łez podczas płaczu - rozdrażnienie lub apatia
- brak mokrych pieluszek przez 3 godziny i więcej
- zmniejszoba elastyczność skóry (ujęta w dwa palce skóra brzucha i puszczona nie powraca natychmiast na swoje miejsce)
- zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko
- niechęć do picia


Moje wymarzone rodzinne wakacje to takie gdzie morze jest cieplutkie, bo zimnego moje dzieci się boją. Jeszcze nad takim ciepłym morzem nie byliśmy, ale moze za rok gdy dzieci podrosną spróbujemy coś zorganizować. Dlaczego morze? bo mozna zbierać muszelki i śliczne kamyczki, słuchać szumu morza a przy okazji wdychać duuuuuużo zdrowego jodu. Nastawilibyśmy sie na leniuchowane, bo dzieciaczki jeszcze małe i nie zainteresowane zwiedzaniem muzeów czy zamków. Rejs statkiem czy wejście na latarnie morską w zupełności wystarczy dla maluchów. Oczywiscie na wakacje zabralibysmy tez dziadków żebyśmy mogli wieczorem chwilę odetchnąć przy gwiździstym niebie sami we dwoje, żeby poprawić i na nowo odkryć miłóść, a wiadomo szczęśliwi rodzice to i szczęśliwe dzieci.
 
1. Biegunkę dzielimy na ostrą (trwającą do 14 dni), przewlekającą się (14-30 dni) i przewlekłą (trwającą powyżej miesiąca).
2. Biegunkę, niezależnie od wieku mogą wywołać wirusowe lub bakteryjne infekcje przewodu pokarmowego oraz stosowanie antybiotyków. U niemowląt najczęstszą przyczyną biegunki są alergie pokarmowe, u przedszkolaków - biegunka pędraków wywołana czynnikami żywieniowymi, u starszych dzieci - zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego.
3. Objawy odwodnienia to: płacz bez łez, apatia, senność, zmniejszona ilość oddawanego moczu, zapadnięte oczy, zapadnięte ciemiączko, czerwone usta, mało elastyczna skóra.
4. Wymarzone rodzinne wakacje spędzilibyśmy na wsi. Bez internetu, bez telewizora. Jak za dawnych czasów. Biegalibyśmy boso po skropionej rosą trawie. Ślizgalibyśmy się po niej na pupach. Budowalibyśmy z koców i krzeseł (oraz innych różności) bazę. Jeździlibyśmy na zdezelowanych składakach. Rysowalibyśmy patykiem po ziemi. Jedlibyśmy owoce prosto z drzew. Uciekalibyśmy przed chmarą much. Trzymając w ustach źdźbło trawy, patrzylibyśmy w niebo. Wrócilibyśmy do domu ze świadomością, że tak wielu rzeczy nie udało nam się zrobić, tak wielu pomysłów nie zdążyliśmy zrealizować. Chciałabym pokazać dzieciakom takie wakacje z wyobraźnią.
 
1. Biegunkę dzielimy na:
- ostrą - gdy utrzymuje się do 14 dni
- przewlekającą - gdy jej okres trwania wynosi 14-30 dni,
- przewlekłą - gdy objawy utrzymują się ponad ponad miesiąc.

2. Biegunki są wywoływane przez wiele różnych przyczyn, od bakteri i wirusów począwszy, aż na zatruciach, infekcji czy alergi pokarmowej kończąc.
U dzieci w różnych grupach wiekowych przebiegają nieco inaczej i przejawia się to następująco:
-Niemowlęta i małe dzieci narażone są głównie na biegunkę rotawirusową, biegunkę wywołaną alergią lub nietolerancją pokarmową i biegunkę towarzyszącą ząbkowaniu.
- Dzieci w wieku przedszkolnym często zapadają na biegunkę pędraków (np. poprzez nadmiar soków owocowych), którą wywołać może także nadmiar spożywanej laktozy.
- U Dzieci starszych biegunkę najczęściej wywołuje zatrucie pokarmowe, stres, lub brak higieny (np. podczas wakacyjnych podróży).

3. Najczęstszymi objawami odwodniania u dziecka są:
- Częsty płacz, senność i ogólne rozdrażnienie,
- rzadkie oddawanie moczu przy jednoczesnym odczuwaniu pragnienia,
- złe samopoczucie i odczuwanie słabości


WYMARZONE WAKACJE
Z grafiku wykreślam wszystkie moje sprawy ..Jestem wolny....jestem motylem....wolnym, dzikim ptakiem.W końcu zabieram moją rodzinę (żonę i dzieciaki) w plener ,za miasto z dala od hałasu , ciągłych telefonów,.......Samochód zastępujemy rowerami, zabieramy koszyczek piknikowy. Podziwiamy okolice, piękne widoki, obserwujemy dzikie ptactwo. Znajdujemy cudowne, zaciszne miejsce, niedaleko lasku. Jesteśmy taccy..głodni ale i bardzo szczęśliwi. Rozkładamy koc na trawie.... kosztuje zwykłe kanapki z serem.....są takie pyszne. Karmimy się wzajemnie....ocierając rozmazane masełko na twarzy....patrzymy sobie dogłębnie w oczy.... przypominając sobie czasy narzeczeństwa...jesteśmy niczym nastolatkowie...wzajemne pocałunki. Ja -żona,dzieci i nikt więcej...tworzy jedną całość ... Biegniemy razem do chłopców, gramy w piłkę ,biegamy za nią jak małe dzieciaki...turlamy się po trawie...umazani błotem.... .. zapominamy o wszystkim i o wszystkich .. wydawało by się takie zwyczajne, a może takie banalne, nieciekawe.... a jednak dla mnie mające tyle uroku w sobie ..... wyprawa do zoo i wesołego miasteczka a na deser duże lody ....(nikt nie liczy kalorii). Jestem bardzo szczęśliwy,-dla takich chwil warto żyć.......a na koniec zapisujemy te piękne chwile w pamiętniku,a zdjecia eksponujemy w albumie bo gdy wróci szara rzeczywistość będziemy wspólnie wrócić tam, do tych wspaniałych wymarzonych wakacji:)
 
reklama
1 .
- biegunkę ostrą (do 14 dni),
- przewlekającą się 14–30 dni,
- przewlekłą – trwającą powyżej 1 miesiąca.

2.
- wirusowe (rotawirusy, adenowirusy, wirus Norwalk, astrowirusy),
- bakteryjne (Salmonella, patogenne szczepy Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Yersinia enterocolitica)
- pierwotniakowe (Giardia lamblia).
-zatrucia pokarmowe
- zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy).
- infekcje zlokalizowane poza przewodem pokarmowym (np. zakażenia dróg moczowych),
- doustna antybiotykoterapia,
- błędy dietetyczne,
- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, w tym zaburzenia spowodowane stresem (np. zespół jelita drażliwego),
- czynniki alergiczne (uczuleniowe),
- przewlekłe choroby jelit, takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna,

3. Podczas gwałtownej biegunki , kiedy dziecko oddaje w krótkim czasie bardzo liczne stolce, często o dużej objętości oraz dodatkowo towarzyszą temu wymioty, dochodzi bardzo szybko do odwodnienia. Odwodnienie narasta w szybkim tempie . Im mniejsze dziecko , tym szybciej narasta zagrożenie dla życia.
Dziecko traci z płynnym stolcem duże ilości wody i soli mineralnych. Oddaje coraz mniej moczu , płacze bez łez , ma spierzchnięte , intensywnie zaczerwienione usta, a skóra jest sucha i mało elastyczna.
U niemowlęcia zapada się ciemiączko.
Dziecko staje się coraz bardziej apatyczne.

wycieczka nad polskie morze
dużo humoru
trochę wigoru
towarzystwo odlotowe
i hasło ortograficzne:
Morze na wszystko pomoże!
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry