reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kontrola opiekunki

maagnoliaa

Początkująca w BB
Dołączył(a)
19 Sierpień 2011
Postów
21
Ostatnio z mężem zatrudniliśmy opiekunkę, chciałabym móc w dyskretny sposób ją kontrolować, no wiecie; czy nie obchodzi się z dzieckiem źle i czy nie grzebie w naszych rzeczach bo mam niestety wrażenie że robi coś takiego, nic nie zginęło jeszcze i nie mogę niczego udowodnić ale mam przeczucie że coś jest nie tak. Mąż wszystko bagatelizuje. Zastanawiam się jak można zrobić coś takiego, żeby sprawdzić dyskretnie co robi pod naszą nieobecność, nie chcę instalować całego monitoringu :) ale żeby jakoś ustawić kamerę z laptopa żeby w przekazywała albo nagrywała co ona robi. Co o tym myślicie ? :hmm:
 
reklama
Wg mnie odrobinę wredny sposób. Ja też zatrudniam opiekunkę ale wybierałam ją starannie i mam do niej zaufanie. To troszkę nieuczciwe no i niezgodne z prawem żeby podglądać kogoś bez jego wiedzy. Powiedz jej że w domu jest kamera to wtedy będzie ok. A skoro nie ufasz opiekunce to najlepiej ją zmień. Ile ma dziecko? Gdyby się z nim źle obchodziła albo nie poświęcała mu uwagi to na pewno byłyby jakies sygnały od dziecka. Poobserwujcie je. Lepiej zapytaj sąsiadek czy widziały jak wychodzi z nim na spacerki, jak się wtedy zachowuje. Może uprzedź ją że możecie wpaść z pracy po coś ale nie wiecie dokładnie kiedy. Takie naloty tez są stresujące ale ukryta kamera jest świństwem.
 
Hm...ja mam całkiem odwrotne zdanie niż koleżanka powyżej. Jeśli miałabym wątpliwości to na pewno nie patrzyłabym na to czy kamera jest świństwem czy nie...Jeśli chodzi o dobro dziecka to nie za bardzo obchodzą mnie odczucia innych osób. Opiekunkę możne wybrać bardzo staranie, a i tak może okazać się okropną osobą. A może dyktafon? Moje koleżanka podłożyła dyktafon, bo miała wątpliwości i okazało się, że słusznie postąpiła, bo opiekunka bardzo brzydko zwracała się do dziecka i sporo krzyczała. Z tym, że tą metodą nie sprawdzisz czy "grzebie" w Twoich osobistych rzeczach. Może zostaw w widocznym miejscu coś co wg Ciebie mogłoby zaciekawić obcą osobę i sprawdź czy została odłożona tak jak poprzednio.
 
Zgadzam sie z Takhisis jesli chodzi o dobro dziecka, a mamy podejrzenia to chyba nie powinnismy patrzec na to co pomysli opiekunka. Najwyzej okaze sie, ze sie mylilismy. Kamera moze byc zbyt skomplikowana sprawa, ale dyktafon lub maly mikrofon moze byc dobrym pomyslem.

I faktycznie jesli dzieciaczek jest dosc duzy mozna sprobowac od niego "wyciagnac" co robil z niania w ciagu dnia. Dwa, mozna zawsze poprosic sasiadke, zeby miala nianie na oku - jesli mieszkacie w bloku to na pewno u sasiadow slychac co sie dzieje - jesli jest glosno - na pewno to slysza.
 
swinstwem??
wg ciebie kamera jest swinstwem a wywiad srodowiskowy ,,u sasiadek,,zalatwi sprawe??
nie zgadzam sie...
poslugujac sie ukryta kamera we wlasnym domu nie lamiesz prawa w zaden sposob,masz prawo wiedziec co robi osoba ktorej powierzylas to co masz najcenniejszego na swiecie....
NIE WIDZE W TYM NIC NEGATYWNEGO,wrecz przeciwnie,na jakikolwiek najmniejszy sygnal zareagowalabym w ten sposob, bo to jest moje prawo
 
Wspólczuję nianiom u Was pracującym. Moja jest człowiekiem, którego szanuję i może dlatego jest dla nas taka dobra, że od początku traktuję ją jak członka rodziny, Nie oszczędzam na jej pensji, płacę jej za wakacje a ona odwdzięcza się wzorową pracą, Maksiem, który do niej biegnie nie oglądając się na mamę i jego wzorowym rozwojem nad którym panuje. A ukryta kamera to świństwo.Powtarzam:nianię, której się nie ufa trzeba zwolnić i poszukać idealnej a nie śledzić, podejrzewać,
najlepszym dobrem dla dziecka będzie z nim zostać aż pójdzie do przedszkola. A potem co kamera i transmisja na żywo w pracy z przedszkola???
A na najmniejszy jakikolwiek sygnał zareagować natychmiastowym zwolnieniem.
 
dla mnie nianie nie sa czlonkami rodziny ale osobami wykonujacymi okreslona prace,prace za ktora otrzymuja wynagrodzenie , jako pracodawcy rodzice maja prawo do kontroli,nie widze powodu do potepiania takich postaw wynikajacych zreszta jedynie z troski
kiedys bardzo dawno temu bylam zmuszona do pomocy opiekunki,niestety.........
dla mnie nie jest to w zadnym razie dobre wyjscie ale to osobny temat ,dlatego przy drugim dziecku zorganizowalam to tak by nie musiec korzystac z uslug obcej naogol niewykwalifikowanej osoby
moze i istnieja dobre nianie/zalezy jeszcze co kto rozumie pod tym pojeciem/dla mnie osobiscie lepsze jest przebywanie dziecka w grupie rowiesniczej niz taka opieka,oczywiscie najlepsza jest opieka mamy w tym pierwszym okresie zycia ew babci
dopiero gdzies na szarym koncu kolejki znajduje sie instytucja niani
 
dla mnie nianie nie sa czlonkami rodziny ale osobami wykonujacymi okreslona prace,prace za ktora otrzymuja wynagrodzenie , jako pracodawcy rodzice maja prawo do kontroli,nie widze powodu do potepiania takich postaw wynikajacych zreszta jedynie z troski
kiedys bardzo dawno temu bylam zmuszona do pomocy opiekunki,niestety.........
dla mnie nie jest to w zadnym razie dobre wyjscie ale to osobny temat ,dlatego przy drugim dziecku zorganizowalam to tak by nie musiec korzystac z uslug obcej naogol niewykwalifikowanej osoby
moze i istnieja dobre nianie/zalezy jeszcze co kto rozumie pod tym pojeciem/dla mnie osobiscie lepsze jest przebywanie dziecka w grupie rowiesniczej niz taka opieka,oczywiscie najlepsza jest opieka mamy w tym pierwszym okresie zycia ew babci
dopiero gdzies na szarym koncu kolejki znajduje sie instytucja niani

No właśnie chodzi o to że wg Polskiego Prawa nie mają
Cyt


"Przesłanką legalizująca proces przetwarzania danych osobowych pracownika przez pracodawcę z wykorzystaniem różnych form monitoringu, będzie zgoda pracownika na zastosowanie tych technik.
Pracodawca co do zasady powinien uzyskać zgodę pracownika na zastosowanie monitoringu w takiej formie jak np. przeglądanie jego poczty elektronicznej, monitoring rozmów telefonicznych).
Zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. musi to zostać sformułowane w sposób jednoznaczny i wyróżniać się spośród innych pochodzących od tej osoby informacji i oświadczeń (por. art. 7 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych).
W przypadku, gdy do przetwarzania danych osobowych konieczna będzie zgoda pracownika, może być ona udzielona w zasadzie w dowolnej formie, jednakże z punktu widzenia dowodowego wskazane jest posłużenie się formą pisemną.
Wymaganie dotyczące formy pisemnej odnosi się do przetwarzania szczególnej kategorii danych osobowych - tzw. danych wrażliwych (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych).Jednakże należy podkreślić, iż niewyrażenie zgody na kontrolę użytkowania poczty lub rozmów telefonicznych może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli pracodawca udowodni, że taka forma monitoringu (kontroli pracownika) była niezbędna do właściwego funkcjonowania zakładu pracy. Natomiast jeśli pracodawca przeprowadzi monitoring bez wiedzy pracownika, pracownik może przed sądem dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jak i zwrócić się ze skargą do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w trybie przewidzianym przez ustawę o ochronie danych osobowych.
Powtórzyć należy jednak, iż nie będzie wymagana zgoda pracownika na zastosowanie monitoringu przez pracodawcę, jeśli pracodawca wykaże, że przetwarzanie danych jest niezbędne dla osiągnięcia usprawiedliwionych celów,
Powtórzyć należy jednak, iż nie będzie wymagana zgoda pracownika na zastosowanie monitoringu przez pracodawcę, jeśli pracodawca wykaże, że przetwarzanie danych jest niezbędne dla osiągnięcia usprawiedliwionych celów, jeżeli przetwarzanie danych jest adekwatne do osiągnięcia tych celów.Jeżeli zatem pracodawca udowodni, że gromadzenie danych osobowych pracowników, za pomocą szeroko rozumianego monitoringu jest realizowane dla prawnie usprawiedliwionych celów (w szczególności w celu zapobieżenia kradzieżom, czy wykrycia sprawcy kradzieży, ograniczenia korzystania z telefonów prywatnych w czasie pracy, kontrola stron internetowych odwiedzanych przez pracowników) a zastosowane metody są adekwatne do zastosowanych celów.
Uznać należy, iż w każdym innym przypadku do objęcia pracownika monitoringiem wymagana będzie zgoda pracownika. Podkreślenia wymaga w tym miejscu fakt, iż brak zgody nie będzie konwalidowany przez późniejsze poinformowanie pracownika o treści regulaminu, w którym uregulowane zostały kwestie przetwarzania danych osobowych ani też umożliwienie pracownikowi zgłoszenia zastrzeżeń, co do pewnych form przetwarzania danych osobowych (por. wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2003, sygn. akt II SA 2135/02, M. Prawn. 2003/10/435).

Już ktoś w naszym kraju wymyślił że taka forma kontroli jest nie w porządku...
 
reklama
Do góry