reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kontrole ZUS

akinoM222

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2020
Postów
245
Cześć dziewczyny, jak to wszystko wyglada jeśli chodzi o kontrole z ZUS na zwolnieniu?. Czy kontrol przychodzi tylko do domu czy do zakładu pracy także?. Jeśli nie zastaną mnie w domu a byłam np u lekarza czy w aptece to wystarczy im moje słowo czy np będą potrzebowali potwierdzenia pisemnego od lekarza itd.
 
reklama
Rozwiązanie
Ja przez całą ciążę byłam na L4 i nie wyobrażam sobie przez 9 miesięcy nie wychodzić z domu. Pytałam lekarza jak to jest ze spacerami czy wyjazdami, to powiedział, że na spacery normalnie można wyjść, bo w ciąży jest to nawet wskazane dla psychiki, a co do wyjazdu powiedział, że też można, tylko trzeba napisać jakieś oświadczenie do zusu gdzie będzie się przebywać w danym okresie żeby się nie czepiali
A jak to jest z wyjazdem z miasta na l4, np jakbym chciała pojechać na tydzień do rodziców którzy mieszkają w innym mieście? Czy w razie kontroli jest to dozwolone czy nie?
Nie jest, ale oni średnio chodzą w czasach covida, u mnie nigdy nie byli. Ja też u mamy musiałam być przez jakiś czas, bo mój partner dużo pracował i nie miał kto się mną opiekować, w pierwszym trymestrze leżałam plackiem ;/
 
reklama
Moja sytuacja jest dość skomplikowana :) przez 4 lata (do 12.2020)pracowałam w firmie gdzie zarabiałam najniższa krajowa na pełnym etacie a od grudnia mam pracę na 5/6 etatu za to z pensja ponad 2 razy większa. W kwietniu mam termin porodu. Czytałam o takich sytuacjach, że zus może zakwestionować moją umowa (ta nowa) i nie wypłacić mi zasiłku, cofnąć ubezpieczeni itd.
Tak mnie po nocy naszło - pierwszy raz widzę umowę na 5/6 etatu... W jakim trybie ty pracujesz? Bo kombinuje i nic mi do głowy nie przychodzi.. O to też mogą pytać. Jak nie chcesz to nie odpowiadaj, ale mnie to ciekawi.
 
To ok. A jakby przeliczyć jak dostają inni to dużo więcej Ci wychodzi?
Ogólnie na ten moment poprzednia umowa nie będzie miała wpływu na wysokość świadczenia z ZUS. Ale plusem jest to że ZUS będzie widział, że wcześniej pracowałaś i miałaś odprowadzane składki (wcześniej miałaś też umowę o pracę czy zlecenie?). A z obecnym pracodawca łącza Cię jakieś więzy rodzinne?
 
A jak to jest z wyjazdem z miasta na l4, np jakbym chciała pojechać na tydzień do rodziców którzy mieszkają w innym mieście? Czy w razie kontroli jest to dozwolone czy nie?
Możesz, tylko musisz zgłosić zmianę miejsca pobytu. Możesz to zrobić albo przez lekarza przy wystawianiu zwolnienia albo zgłosić do ZUS, że będziesz przebywać pod innym adresem.
 
A jak to jest z wyjazdem z miasta na l4, np jakbym chciała pojechać na tydzień do rodziców którzy mieszkają w innym mieście? Czy w razie kontroli jest to dozwolone czy nie?
Jak byłam w ciąży to pytałam lekarza o wyjazdy. Powiedział, że owszem można wyjechać, ale trzeba poinformować ZUS o od kiedy do kiedy i gdzie będzie się przebywać
 
To ok. A jakby przeliczyć jak dostają inni to dużo więcej Ci wychodzi?
Ogólnie na ten moment poprzednia umowa nie będzie miała wpływu na wysokość świadczenia z ZUS. Ale plusem jest to że ZUS będzie widział, że wcześniej pracowałaś i miałaś odprowadzane składki (wcześniej miałaś też umowę o pracę czy zlecenie?). A z obecnym pracodawca łącza Cię jakieś więzy rodzinne?
Wiesz nie wiem ile dostaj inni, ale coś mi się obiło o uszy, że są po zatrudniani na 1/8 etatu na najniższej krajowej, ale nie wiem czy wszyscy. To generalnie mała firma. Nikt z firmy nie jest moja rodzina. No wiem, że teoretycznie praca i byłego pracodawcy nie ma znaczenie, ale może jak tej nowej nie uznają to chociaż będą płacili według starej. Zawsze to lepsze niż nic. Wcześniej pracowałam na umowę u pracę, łącznie 9 lat z czego ostatnie 4 lata w jednej firmie.
 
reklama
@Aanniikkaa Na pewno wysokość poprzednich wynagrodzeń nie będzie miała wpływu na wysokość macierzyńskiego. Albo uznają Ci obecną umowę i nie będzie żadnego problemu, albo wogóle zakwestionują Ci umowę i nie dostaniesz nic, albo uznają, że masz zawyżoną składkę i wypłacą Ci od minimalnej krajowej.
Jeśli jako jedyna zarabiasz więcej, to mogą się czepiać (ale powiedzmy - jakby przeliczyć na cały etat czy godzinę pracy). A jak firma kombinuje i zatrudnia na 1/8 etatu, to sama się prosi o kontrolę.
 
Do góry