reklama

Koszta ciąży, ustalenie ojcostwa, alimenty związek pozamałżeński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Trzewik, 20 Sierpień 2010.

 1. Trzewik

  Trzewik Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Chcę wnieść sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty, jednocześnie domagając się o zwrot pieniędzy związanych z ciążą i trzymiesięcznym okołoporodowym okresem utrzymania mnie. Obecnie jestem w 35 tyg. ciąży, widziałam wniosek o alimenty i ustalenie ojcostwa, potrzebny był do nich akt urodzenia dziecka. Czy nie mogę wnieść sprawy o koszta ciąży i utrzymanie będąc jeszcze w ciąży???? Jak mam to zrobić??? Ojciec dziecka raz przyznaje że to jego, raz żąda testów dna, więc nie mogę liczyć na to,że uzna dziecko ot tak. No ale najważniejsze to, czy mogę coś działać będąc w ciąży, czy już po urodzeniu? I drugie pytanie, chcę, aby dziecko miało moje nazwisko, to wiąże się z kolejną sprawą ? Głowa pęka mi w szwach od tych wiadomości...nie stać mnie na poradę prawniczą, pytałam też na innym wątku z zerową skutecznością...
  W Pani ratunek
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ojcostwo można sądownie ustalić dopiero po urodzeniu dziecka, stąd akt urodzenia.


  Tak, ale jak ojciec dziecka nie przyzna się do dziecka nic Pani nie osiagnie. Proszę rozważyć poczekanie do ustalenia ojcostwa.

  Pozew taki adresuje się do Sądu Rodzinnego Wydział Rodzinny i Nieletnich. Konieczne dane to: powód (czyli pani) i pozwany (domniemany ojciec i jego dokładny adres). W treści proszę napisać, że jest Pani w ciąży (najlepiej dołączyć zaświadczenie lekarskie) i że według Pani ojcem jest pozwany. Tak jak pisałam kilka zdań wcześniej, jak pozwany stwierdzi, ze to nie jego dziecko sprawa sie na tym zakończy.

  Niekoniecznie. Rodzice decydują o nazwisku dziecka, dziecko spoza małżeństwa nosi nazwisko (Pani, ojca lub dwuczłonowe).
   
 3. reklama
 4. Trzewik

  Trzewik Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Na początku chcę bardzo podziękować za odpowiedź.
  Mam jeszcze kilka pytań: jaki czas mija od momentu złożenia wniosku do odbycia się rozprawy sądowej? Za miesiąc mam termin i może faktycznie lepiej poczekać do rozwiązania. Co trzeba załączyć do takiego wniosku (koszta ciążowe, utrzymania), rachunki za wózek? łóżeczko? rzeczy dla dziecka? moje wizyty lekarskie, witaminy, które brałam w trakcie ciąży? czy mogę obarczyć ojca dziecka połową kosztów związanych z remontem i meblowaniem pokoju, w którym będziemy z małą mieszkać? Muszę sama te koszta zsumować i podzielić na pół? Czyli, rozumiem, że nikomu nie powinno przeszkadzać, że składam taki wniosek po porodzie a nie w trakcie ciąży i nie ma to istotnego znaczenia?
  Cieszę się, że z nazwiskiem nie powinno być problemu ( o ile ojciec dziecka nie uprze się na tym,żeby miało jego). Trzeba tylko powiedzieć urzędnikowi, że chcę aby dziecko miało moje nazwisko.
  Serdecznie pozdrawiam
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma reguły. To zalezy od obłożenia sądu. Poza tym teraz jest okres urlopów.

  Nie ma szans by w ciągu miesiąca postępowanie się zakończyło.

  Tak, bo musi Pani określić wartość przedmiotu sporu, czyli ile Pani żąda. Rachunków bym nie załaczała, ale napisałąbym, że w są do wglądu. Dołączyłabym zestawienie kosztów. Oddzielnie ujęłabym koszty związane z ciążą, a oddzielnie wyprawkę. Remont to elelment wyprawki.

  Z pewnoscia nie. Roszczenie przedawnia się po 3 latach od porodu.

  Będzie Pani musiała wypełnić określony formularz, w którym m.in. zadeklaruje Pani nazwisko dziecka. Miejmy nadzieję, ze ojciec sie zgodzi :)
  POzdrawiam
   
 6. Beata066

  Beata066

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,mam pytanie odnośnie wątku.Jestem już w 7 m-cu ciąży i chce złożyć pozew do sądu aby tatus dziecka lozyl na moje utrzymanie do dnia porodu i trzy m-ce po,Jak powinnam zatytułować taki wniosek:no bo przecież nie jako alimenty.? Ani zwrot kosztów wyprawki bo właśnie w tym problem ze na nią nie mam kasy.A i jeśli sąd nie wyznaczy terminu rozprawy przed porodem,to co wtedy? Czy normalnie po urodzeniu dziecka składam wniosek o ustalenie ojcostwa i alimenty i ew.wtedy zwrot kosztów?? Proszę o odpowiedź.
   

Poleć forum