reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Krok Po Kroku ...czyli Pierwszy Rok Z Zycia Naszych Pociech

MIESIAC TRZECI.


rozwój ruchowy
Powoli zanikają odruchy noworodkowe. Zmniejsza się też napięcie mięśniowe, maluch częściej otwiera dłonie.
Maluch położony na brzuszku trzyma nóżki podkurczone w tzw. pozycji żabki. Podnosi dość wysoko główkę i ramiona i pozostaje dłuższy czas w tej pozycji, opierając się na przedramionach. W pozycji siedzącej potrafi sam utrzymać główkę w pionie z lekkim tylko przechyleniem ku przodowi. Nie potrafi jeszcze samo chwytać, ale utrzyma przez chwilę niewielki przedmiot włożony do jego rączki, postrząsa nim lekko. Potrąca zawieszoną zabawkę. Trafia palcem do buzi, próbuje dotykać zawieszonej nad nim zabawki. Z upodobaniem ssie palec lub nawet całą dłoń.

rozwój mowy
Dziecko wydaje różne okrzyki w zależnosci od przyczyny, przez co komunikuje się z otoczeniem, zaczyna też gruchać. Gruchanie, czy też głużenie polega na wydawaniu wielu dość różnych dźwięków, np. popiskiwanie, postękiwanie, westchnienie, ziewanie, kichanie. nie zależy od woli dziecka. Gruchanie nie służy do kontaktów z otoczeniem, Potrafi zmieniać intonację głosu komunikując różne stany i potrzeby.

rozwój procesów poznawczych
Dziecko zaczyna bawić się swoimi dłońmi, zamyka je, otwiera, obraca, wyciąga przed siebie i bacznie je obserwuje. Śledzi wzrokiem przedmiot oddalający się z pola widzenia. Lubi przedmioty kolorowe o różnych kształtach. Wyraźny rozwój sprawności zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Maluch coraz lepiej widzi, słyszy, odróżnia smaki, różnicuje dotyk.


rozwój kontaktów społecznych
Maluch coraz mniej płacze, potrafi nawet sam się uspokoić. Gdy zostaje sam, głośno protestuje - lubi towarzystwo innych osób. Powoli da się określić "charakter" niemowlęcia. Reaguje na głosy, odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku. Bardzo żywo reaguje na ludzką twarz, jeśli się do niego uśmiechniemy, odpowiada uśmiechem, jeśli do niego mówimy, odpowiada "gugając". Gdy nachylimy sie nad dzieckiem, ono zaczyna radośnie machać rączkami i nóżkami, czasem unosi też pupę i energicznie uderza nią o materac.
 
reklama
Mój synuś już coraz dłużej trzyma główke i czasami tak wysoko i długo że jestem w szoku normalnie.
Płacze o wiele mniej niż na początku i rzeczywiście potrafi sam się już uspokic albo wystarczy coś do niego powiedziec a on już się uspokaja. Śmieje sie już bardzo często i potrafi sam leżąc w łóżeczku się zabawic np. patrzy sobie na karuzelke czy wiatraczek i cieszy się i wyma****e rączkami i nóżkami czasami piśnie, westchnie - słodkie to jest. Uwielbiam patrzec jak moje maleństwo się rozwija i coraz to nowe umiejętnosci nabywa.
A i czasami jak się do niego coś mówi typu gugugug czy inne takie to on próbuje naśladowac i aż podskakuje przy tym hehehe.
 
nasza Emilia tez sobie juz gaworzy, wzdycha usmiecha sie a najbardziej mi sie podoba jak reauje gdy zobaczy a moze poczuje cycusia:-)macha raczkami,kopie nuszkami jednym slowem WIELKA RADOSC:-D glowke tez podnosi i dlugo trzyma i potrafi sie przewrocic z brzuszka na plecki i robi duzo kupy ;-)wiec zakladam jej juz pampersy 3 od 6-9kg to jest sukces bo taka malenka byla!!!:tak:to zdjecie bylo robione 30.04 wiec ladne kilka tygodni temu i jak dzidzia byla sprawna a teraz hooo
 
szminka... masz zdolną córcię ... mój leniuszek nie lubi leżeć na brzuszku i nie trzyma tak główki
... a inne dzieciaczki trzymają już tak łepek???
 
Moj Kuba tez trzyma mocno glowke.....zreszta w dniu porodu juz tak ja unosil ze bylam w szoku.................ale zeby polezec na brzuchu to tez musi miec odpowiedni humor...
 
moja nelka tez ladnie trzyma glowke, ale nie potrafi sie przewracac z pleckow na brzuszek i odwrotnie choc juz sie jakby wyteza ku temu (boje sie ja zostawiac na przewijaku ze jak w koncu jej sie to uda to spadnie mi na podloge)...bede niezle podjarana jak w koncu jej sie uda :cool2:
na zdjeciu widac jak ja pociely komary, a u was nie ma tego problemu jeszcze, kurcze komarzyska wstretne...
 
Nikodem trzyma główke niemal od początku a teraz to coraz dłużej i wyżej i opiera się już przy tym rączkami. Raz tylko przekręcił sie z brzuszka na plecki i tak jak synuś Hany chyba jes leniuszkiem bo więcej już mu sie niechce tak przekręcac - chociaz na brzuszku uwielbia leżec i uspokaja się w tej pozycji i często zasypia.

Ostatnio oprócz wzdychania i stękania i śmiechu na głos wydaje dźwięki - gu, gu - uwielbiam to :-)
 
reklama
kurka... a mój za chiny nie chce trzymać łebka w górze... muszę z nim więcej ćwiczyć... próbowałam go inaczej nosić.. to mu głowa na klatkę opadała i się dusił:szok:
 
Do góry