reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Krzywa cukrowa w drugiej ciąży

Gosiak00

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Grudzień 2019
Postów
184
Czesc, mam pewien dylemat i nie wiem co robić. Otóż jestem w 6tc drugiej ciąży. W pierwszej miałam stwierdzona cukrzycę ciążowa regulowana dieta. Obecnie zaczęłam mierzyć cukier i wychodzi zarówno na czczo jak i po niektórych posiłkach za wysoki. Ginekolog kazał zrobić krzywa ale tak się zastanawiam czy jest sens skoro mierząc glukometrem już wiadomo że cukier jest za wysoki. Czy to nie obciąży niepotrzebnie dziecka? Druga sprawa czy ktoś też tak "późno" dopowiedział się o cukrzycy w drugiej ciąży? To niby dopiero 6 tydzień ale boje się że jak do tej pory jadłam normalnie , słodkie również to zaszkodziła dziecku 😔 teraz ciągle tylko o tym myślę. W ubiegłym tygodniu że dwa razy cukier zmierzyłam i było ok, ale może mogłam częściej i by już coś wyszło.
 
reklama
A te wyniki masz jakich wartości? OGTT to nie jest jakieś obciążające badanie dla zdrowej ciężarnej. Dziecku co najwyżej zabije szybciej serce. Jeśli natomiast jest tak, że wyniki masz jak diabetyczka, to tego badania wykonać nie wolno. Poza tym, jeśli glukoza na czczo dwukrotnie da wynik od 92mg/dL w górę to można stwierdzić CC bez OGTT. Może też być tak, że cukrzyca rozwinęła się po poprzedniej ciąży i wtedy to cukrzyca w ciąży. Nie jest aż tak łatwo uszkodzić płód wysokimi glikemiami, groźniejsze są hipoglikemie. Poza tym glukometr to nie jest super dokładna aparatura. Po prostu nie panikuj.
 
A te wyniki masz jakich wartości? OGTT to nie jest jakieś obciążające badanie dla zdrowej ciężarnej. Dziecku co najwyżej zabije szybciej serce. Jeśli natomiast jest tak, że wyniki masz jak diabetyczka, to tego badania wykonać nie wolno. Poza tym, jeśli glukoza na czczo dwukrotnie da wynik od 92mg/dL w górę to można stwierdzić CC bez OGTT. Może też być tak, że cukrzyca rozwinęła się po poprzedniej ciąży i wtedy to cukrzyca w ciąży. Nie jest aż tak łatwo uszkodzić płód wysokimi glikemiami, groźniejsze są hipoglikemie. Poza tym glukometr to nie jest super dokładna aparatura. Po prostu nie panikuj.
Na czczo mam 96-100, godzinę po śniadaniu raz mi pokazało 170, po obiedzie 150. Później juz było lepiej. Po poprzedniej ciąży zgodnie z zaleceniami robiłam krzywa i cukrzyca zniknęła.
 
Na czczo mam 96-100, godzinę po śniadaniu raz mi pokazało 170, po obiedzie 150. Później juz było lepiej. Po poprzedniej ciąży zgodnie z zaleceniami robiłam krzywa i cukrzyca zniknęła.
To nie są jakieś krytyczne wartości. Zależy też jak dużo węglowodanów było w tych posiłkach. Warto zrobić glukozę na czczo. Najlepiej skonsultować z diabetologiem zasadność OGTT. Ja bym odpuściła.
Niestety dobry wynik OGTT po połogu nie gwarantuje, że cukrzyca nie wystąpi. U mnie pojawiła się 6 miesięcy po wzorcowym OGTT. Dobrze, że robiłaś pomiary :)
 
Test OGTT miałam robiony w 9 czy 10tc po tym jak w 8tc naczczo wyszedł mi cukier podwyższony. Później już nie był powtarzany bo wskazał cukrzycę. Z tym, że cukrzyca wyszła właśnie w 2 ciąży.
 
Do góry