reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Krzywe zęby

Dołączył(a)
6 Marzec 2008
Postów
1
Czesc dziewczyny, pomocy!!
Mamy problem zębowy: mojej córce wypadło juz 5 zębów, jeden wyrósł pochylony do środka buzi, drugi rośnie wpoprzek rządka. 3 pozostałe są OK. Czy juz mam zacząć sie tym martwić, szalec z aparatem itp, czy trzeba poczekać aż wyrosną wszystkie? Co robić, czy miałyście taki problem? KIEDY zacząć leczenie, żeby było jak najbardziej skuteczne. Nie chce, zeby córka była na mnie zła jak dorośnie, ze nie zareagowałam w porę. Moja córka ma teraz 7 lat.
Pozdrawiam.
 
reklama
U nas ząbki też rosną krzywe i choć aparatu nie założą zanim nie będzie 4 zębów przednich górnych i dolnych, to wg mnie wizyta u ortodonty nie zaszkodzi. Zresztą trzeba na nią długo czekać, jeśli jest w ramach NFZ. Ja wzięłam skierowanie od lekarza rodzinnego, ale okazało się niepotrzebne. Jednak nie wiem, czy to w całym kraju tak jest.
 
no i co tam z tymi zabkami wyszlo??Moj syn ma 9 lat i gorna prawa 2 nigdy mu nie wyszla,ani mleczny,ani staly na razie.Nasz dentysta na razie mowi ze nie trzeba sie martwic(i tak od jakichs 5 lat).Moze ktoras z mam tez ma taki przypadek?
 
Tak, w całym kraju chyba tak jest. Ja również miałam problem z krzywo rosnącymi żbkami i też zaczęły się kłopoty w 7 roku życia córki, byłyśmy u ortodonty, trzeba było nawet 2 ząbki mleczne usunąć w celu zrobienia miejsca tym nowym, ale generalnie powiedziano mi, ż trzeba spokojnie poczekać, aż powychodzi więcej nowych i powypada więcej mleczków. Teraz Gabi ma 9 lat i wszystko się ładnie wyrównuje. Niemniej do ortodonty rzeczywiście nie zaszkodzi zawitać.
 
?Moj syn ma 9 lat i gorna prawa 2 nigdy mu nie wyszla,


Zanecik - a jak z pozostałymi siekaczami? Jeżeli pozostałe od jakiegoś czasu już są, od minimum roku, to ja bym pokusiła się o zdjęcie (pantomogram) żeby sprawdzić, czy ta dwójka co nie wyszła nie zatrzymała się w kości, i czy w ogóle jest. Zdarza się, że brak zawiązka zęba lub ząb zaklinowuje się, i dlatego nie wychodzi. Wtedy trzeba podjąć działania. W wieku 9 lat powinny już być wszystkie siekacze.
 
Pierwsza wizyta u ortodonty już za nami i już spiłowanie kłów dało niezły efekt estetyczny, ale bez aparatu się nie obejdzie... jednak u nas na rzeczy potrzebne nigdy nie ma kasy, bo jeszcze w 2007 roku w tej poradni można było zrobić 25 aparatów dla dzieci w ciągu miesiąca, a w tym roku już tylko 10. Lekarka zapisała córkę do kolejki oczekujących, ale jak długo trzeba będzie czekać dopiero się okaże, bo nie wiadomo, ile tych aparatów na miesiąc przyznają w przyszłym roku. Oby nie 5!!! Szkoda słów...
 
rapunzel poszukaj w mieście obok;-) co rejon to inne zasady:tak:
aparat ruchomy (taki wkładany czasowo do buzi) warto jak najszybciej zrobić, aparat stały (najpopularniejszy-srebrny) wymaga już pewnej liczby stałych ząbków, mój synuś lat 12, od 2 lat nosi górny łuk, jesteśmy już na końcówce leczenia:tak:
 
Na wiele wad zgryzu wystarcza aparaty ruchome (proste, plytowe, jednoszczekowe czy dwuszczekowe). Sa rowniez aparaty zewnatrzustne. Aparaty stale sa bardziej aparatami do malej korygacji uzebienia np. sa zeby lekko krzywe , wtedy mozna je zastosowac ale nie beda pomocne do duzych wad zgryzu czy drastycznych przesuniec zebow.. Noszac aparat staly na zeby trzeba pamietac o tym ze jak sie go zdejmnie to trzeba jeszcze nosic utrzymywacz( reteiner) dla utrzymania uzyskanego wyniku leczenia . Jezeli sie tego nie nosi to zeby wracaja poczesci do poprzedniego wygladu, nawet po aparacie stalym.
 
czesc oli.Moj syn ma juz prawie 10 lat,pozostale siekacze sa,zdjecia tez mial robione,ale wszyscy dentysci kiwaja tylko glawa i mowia ze nic sie nie dzieje....
 
reklama
czesc oli.Moj syn ma juz prawie 10 lat,pozostale siekacze sa,zdjecia tez mial robione,ale wszyscy dentysci kiwaja tylko glawa i mowia ze nic sie nie dzieje....

ale co pokazalo zdjecie RTG?
Moze byc tez tak ze zeba mlecznego nie bylo a jest staly w szczece.
Jezeli pokazalo ze nie ma zalazka to kicha. Bo jezeli jest a nie wychodzi to nic nie da sie zrobic bo moze tez byc tak ze zab jest ale jest uspiony i nigdy nie wyjdzie . . Potem juz nie bedzie miejsca na ten zab bo zeby sie troche rozsuna albo jak uda mu sie jakos wyjsc to przekreci sie i ptem trzeba bedzie prostowac a w gorszym scenariuszu nie bedzie miejsca a zab bedzie naciskal na pozostale i trzeba bedzie go wyrwac spod kosci.


Musiala bys moze isc do innego dentysty zapytac sie o progres tego zeba czy sie wogole rusza w dol. Jezeli sa jakies szanse na to ze wyjdzie to powinno sie sztucznie zachowac ta przestrzen na ten zab. Chyba ze go odrazu zastapic klipsem, wszystko zalezy od dentysty oni powinni cos doradzic a szkoda ze sie tym nie interesuja.
 
Do góry