reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska - Dieta karmiącej mamy :-)

Buziakowe placuszki palce lizac ;-)



20deko sera żółtego
1/2 fileta z kurczaka
3 pomidory
2 łyzki mąki ziemniaczanej
1 jajko

Przyprawy wg smaku: sól, pieprz, papryka ostra i słodka, moze byc przyprawa do kurczaka


Ser zetrzec na tarce o grubych piórkach, filet i pomidory pokroic w drobna kostke, dodac mąkę i jajko. Dobrze połączyc.
Smazyc na bardzo rozgrzanym tłuszczu nakładając łyżką (jak placki ziemniaczane)

Palce lizać:tak:


(mozna dodać to co sie lubi np pieczarki czy paprykę)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Buziakowe placuszki palce lizac ;-)



20deko sera żółtego
1/2 fileta z kurczaka
3 pomidory
2 łyzki mąki ziemniaczanej
1 jajko

Przyprawy wg smaku: sól, pieprz, papryka ostra i słodka, moze byc przyprawa do kurczaka


Ser zetrzec na tarce o grubych piórkach, filet i pomidory pokroic w drobna kostke, dodac mąkę i jajko. Dobrze połączyc.
Smazyc na bardzo rozgrzanym tłuszczu nakładając łyżką (jak placki ziemniaczane)

Palce lizać:tak:


(mozna dodać to co sie lubi np pieczarki czy paprykę)

o bardzo ciekawy przepis ale czy filet nie będzie surowy smarząc go tak w mące bezpośrednio ? Czy trzeba wcześniej ugotować / usmażyc? Mąka smaży się chyba szybciej niż mięsko ?
 
Piernik staropolski
Ciasto przygotować na ok. 5-6 tyg. przed świętami, (ja robię czasem jak zapomnę 3-4 tyg przed i też wychodzi) piec na 3-4 dni wcześniej.
Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu (ja trzymam na "parterze" lodówki).
1/2 kg. miodu,2 szkl. cukru oraz 25 dkg. masła podgrzewać stopniowo, niemal do
wrzenia a następnie ostudzić.
Do chłodnej masy dodać: 1 kg. mąki pszennej, 3 jajka, 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, rozpuszczonej w 1/2 szkl. mleka, 1/2 łyżeczki soli oraz 2-3 torebki przypraw korzennych do piernika. Ciasto starannie wyrabiamy, przekładamy do kamionkowego lub emaliowanego garnka, (niezastąpiona w tym wypadku miska tupperware) przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce.

Pieczenie:
Ciasto dzielimy na 2-3 części, rozwałkowujemy i pieczemy na posmarowanej tłuszczem blasze w temp. takiej jak na biszkopt (160-180, zależy od kuchenki, ja podgrzewam piekarnik jakieś 10 stopni mocniej i po włożeniu placka
zmniejszam temperaturę) przez ok. 15-20 min. (zależy od grubości placka).
Ochłodzone placki przekładamy podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami, np. siekanymi figami), nakrywamy arkuszem papieru i równomiernie obciążamy, odstawiamy aż "skruszeje" (jakieś 3-4 dni). Potem piernik można polać polewą lub polukrować (z lukrem dłużej się przechowa).
Piernik jest bardzo długo świeży, wystarczy zawinąć go w papier lub ściereczkę
żeby nie obsychał. A zapach, jaki roznosi się w domu podczas pieczenia ..., od
razu wprawia w prawdziwie świąteczny nastrój.

Teraz jeszcze kilka uwag:
Ciasto ma dość "wolną" konsystencję, jak "posiedzi" w zimnie - stężeje i da się rozwałkować (trzeba podsypywać mąką), jeśli jednak ktoś doda przy wyrabianiu trochę więcej mąki - też nie będzie tragerii.
Ja mieszam składniki mikserem z nasadkami do ciasta drożdżowego (inaczej ręka by mi odpadła) Mikser "wyje" ale jakoś idzie
15

Polecam przygotowanie minimum dwóch porcji, inaczej piernik nie doczeka świąt
15

Piernik jest świetnym prezentem świątecznym.
Smacznego.
 
[h=3]Muffiny czekoladowe wg Nigelli[/h]
Składniki:


Suche:

  • 250g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 175 g cukru
  • 0,5 łyżeczki sody
  • 2 łyżki kakao
  • 150 g groszków czekoladowych
  • tabliczka gorzkiej czekolady (lub chocolat chips)
Mokre:

  • 250 ml mleka
  • 100 g rozpuszczonego masła
  • łyżka aromatu waniliowego
  • 1 jajko
Przygotowanie:
Włączyć piekarnik na 200 stopni. Składniki wymieszać w osobnych miskach, następnie mokre wlać do suchych. Wkładać ciasto do wysokości 3/4 foremki. Piec przez 15-20 minut w 200 stopniach.
Studzić na kratce.

Smacznego!
 
To ja proponuje piernik. Jest przepyszny i łatwy do zrobienia. Można jeść od razu ;-)

- 0,5 kostki margaryny
- 1 szkl. cukru
- 1 szkl. mleka
- 2 szkl. mąki
- 1 jajko- 1 łyżeczka sody (resztę opakowania można wykorzystać do testu na płeć ;-))
- 3 łyżeczki kakao
- przyprawa do piernika
- 1 łyżeczka powideł
- rodzynki, orzechy, migdały - kto co lubi

W garnku rozpuszczamy margarynę, cukier, mleko i kakao. Powstałą masę odstawić do wystygnięcia. Do masy dodajemy pozostałe składniki, mieszamy i wlewamy po podłużnej formy. Pieczemy.
 
Szybka sałatka bez krojenia :)
250 g makaronu w kształcie ryżu
puszka ananasa w kawałkach
puszka kukurydzy
3/4 szklanki uprażonego słonecznika (ma być dość ciemny, ale nie spalony)

2 łyżki majonezu
1 łyżka śmietany
1 łyżeczka sosu sojowego
pieprz

Wszystko co w puszkach, to wrzucamy do miski, makaron gotujemy i w tym czasie prażymy na suchej patelni słonecznik. W kubeczku mieszamy majonez, śmietanę i sos sojowy. Makaron, jak już ostygnie dodajemy do ananasa i kukurydzy, słonecznik też. Wszystko mieszamy z sosem majonezowo-śmietanowym i gotowe :-D
 
To ja coś zapodam- sałatka, która od lat umnie na każdej imprezie furorę, jets prościutka.

Sałatka średniej wielkości:

pół surowego kalafiora, średniej wielkosci:)
duża papryka czerwona lub zółta,
dwa pęczki kopru.

KALAFIORA NIE GOTOWAĆ:)
Wszystko bardzo, drobno pokroić, jesli będą za duze kawałki kalafiora i papryki to efekt będzie gorszy:)

Pieprz, sół i majonez, albo wersja light majonez z jogurtem:)

można , ale nie trzeba dodac ząbek czosnku:)

smacznego:)
 
Ostatnia edycja:
To ja podam przepis na sałatkę któa króluje u nas w domu :)

Pół kapusty pekińskiej lub jedna mała .
Cała pierś z kurczaka.
Puszka ananasa.
Sól do smaku.

Majonez.


Kapuste pepkińską pokroić w drobne paseczki
Pierś z kurczaka ugotować w kostce rosołowej następnie po przestygnięciu pokroić w kostkę
Ananasa pokroiś w kostkę mniej więcej wielkości kostek piersi z kurczaka
Dodać sporo majonezu i doprawić. Jest przepyszna i bardzo "lekka" i delikatna w smaku :)
 
reklama
No to ja zaproponuje salatke sledziowa ,, DEL ORGAZMO''

- matyjasy okolo 1kg
- cebula - 6 szt
- smietana 2lyz
- majonez 2lyz
- cytryna kika/nascie kropli
- koperek swiezy caly peczek ( powinno byc sporo)
- pieprz

Matyjasa moczymy aby nie byl slony, kroimy w nie duza kostke i do salaterki. Cebula musi buc bardzo bardzo drobno pokrojona - do salaterki. Mieszamy i skrapiamy cytryna - powinien byc lekko kwasny smak. Dodajemy posiekany koperek i pieprz - mieszamy. Na koncu dodajemy smietane i majonez zawsze pol na pol i ponownie mieszamy. jesli jest za geste to dodajemy wiecej smietany i majonezu. Najlepiej smakuje na drugi dzien kiedy wszystjie skladniki sie przegryza.
 
Ostatnia edycja:
Do góry