reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska naszych dzieciaczków :)

No fajne fajne te zielone kotleciki...:-)
Dawaj relację jak zrobisz!:tak:

A ja pomioróweczkę zrobiłam tak: na piersi ugotowałam 2 marcheweczki, pietruszkę, ziemniaczka, jak były mięciutkie wyjęłam i wlałam troszkę takiech pomidorków z PrimoGusto Tomatera (100% naturalny z soku) i na koniec ciut śmietanki. Pokroiłam marcheweczki i mięsko drobniutko i dodałam makaronik gwiazdeczki.. Ciężko się jadło, bo zupka sobie - wkład sobie, więc troszkę blenderem przeleciałam i wyszło pyszne, tylko małej nie pasowała nadał, więc dodałam troszkę śmietanki i soli i ..... sama wciągnęłam ze smakiem - polecam!:tak:
 
reklama
dostalam mailem ksiazke z przepisami dla dzieciorgow, podaje przykladowo obiady dla 8 miesiaca:
8 MIESIĄC

I. OBIADY

1. Sałatka wytrawna


Mały burak


1 łyżeczka oliwy


Kilka kropel soku z rokitnika, octu jabłkowego lub cytryny


1 łyżeczka ziarna sezamowego

Burak dokładnie wyszoruj, a następnie zalej wodą i ugotuj w łupinie. Obierz, pokrój w drobną kostkę. Oliwę dokładnie wymieszaj z sokiem rokitnika, cytryny lub octem. Polej jeszcze ciepłe buraki. Zostaw do wystygnięcia. Przed podaniem możesz posypać buraki ziarnem sezamowym.
2. Kartoflanka


Pół szklanki ziemniaków pokrojonych w kostkę
pół szklanki białej części pora pokrojonej w talarki
półtorej szklanki zimnej wody
czubata łyżka mleka modyfikowanego
łyżeczka posiekanego koperku

Odlej pół szklanki wody na rozrobienie mleka. Na patelnię wlej tyle wody, żeby pokryła całe dno cienką warstwą. Wrzuć jarzyny i duś je na małym ogniu pod przykryciem przez 15-20 min. Przełóż do garnka, dolej resztę wody. Zagotuj, gdyby jarzyny nie były jeszcze miękkie, pogotuj jeszcze chwilę. Zmiksuj zupę. Przygotuj mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Dolej do zupy, wymieszaj. Podawaj posypaną koperkiem.
3. Krem z kalafiora


1 łyżeczka masła
pół łyżeczki oliwy
ćwierć niedużej cebuli
pół małego selera
pół niewielkiego kalafiora
szczypta przyprawy curry
szczypta szafranu
szklanka wody

Selera wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafiora umyj, wymocz przez 10-20 min w wodzie zakwaszonej octem (2-3 łyżki na litr; to pozwoli pozbyć się ewentualnych lokatorów - gąsienic). Wyjmij, opłucz, podziel na małe różyczki, większe części pokrój. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na małym ogniu. Wrzuć masło, gdy się roztopi, dodaj oliwę. Wrzuć jarzyny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 min, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Wsyp przyprawy. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 min. Zmiksuj i podawaj.
4. Kurczak z jabłkiem


Jabłko
kawałek ugotowanego filetu z kurzej piersi
łyżeczka masła
kilka kropli cytryny

Mięso drobno posiekaj. Jabłko obierz, pokrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, pokrój drobniej, włóż do rondelka z odrobiną wody, postaw na małym ogniu i rozgotuj. Dodaj mięso, masło i sok z cytryny. Wymieszaj.
5. Zupa z dyni


Marchewka
pietruszka
biały kawałek pora



1/4 małego selera
100 g dyni
spory ziemniak
pół łyżeczki posiekanego koperku

Jarzyny wyszoruj, obierz lub oskrob. Pokrój je na kawałki, zalej szklanką wrzątku i gotuj, aż zmiękną. Wszyscy jarzyny poza dynią i ziemniakiem wyłów z wywaru. Zmiksuj zupę, przed podaniem posyp koperkiem. Dwulatkom i starszym dzieciom możesz przygotować zupę na rosole z kurczaka.
6. Pulpety z ryżem


100 g mięsa z piersi kurczaka lub indyka
2 łyżki surowego ryżu
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
żółtko

Mięso starannie umyj, oczyść z błon, usuń najdrobniejsze kawałki tłuszczu. Następnie pokrój w kostkę, wrzuć do maszynki i zmiel. Do zmielonego mięsa dodaj ryż, pietruszkę oraz żółtko. Umoczonymi w wodzie rękoma uformuj cztery kulki. Zamiast pietruszki możesz użyć koperku albo suszonych ziół (wystarczy czubata łyżeczka), np. estragonu lub bazylii. Ułóż pulpety na sicie do gotowania na parze. Ustaw garnek na małym ogniu i gotuj przez 40-60 min, aż ryż będzie miękki. Maluch zje najwyżej dwa pulpety, resztę schowaj do lodówki na jutro.
 
niczka nie przeczytalam jeszzce wszystkich przepisow ale juz nie wiem co to ten rokitnik?te pulpety z ryzem mi sie podobaja i na pewno zrobie...
 
SZMINKA - pulpeciki z indyka to tak jak juz Ci wczesniej pisalam - zrobione w zasadzie tak jak takie normalne.
Czyli: miesko mielone z idnyka, troche surowego jajka, troche bułki tartej, posiekany koperek i nawet ciut soli i pieprzu dałam :tak: Wyrobic i uformowac kuleczki. A potem ugotowacv w wodzie...tyle.
A jesli chodzi o sosik.....to wzielam troche wody w ktorej gotowaly sie brokuły, troszke odlalam do szklanki i rozmieszalam z maka pszenna.....to wlalam do reszty wywaru, poza tym jogurt naturaly, sporo posiekanego koperku i tez sol....no i zagotowalam....a ze mi smak nie pasowal to troszke smietany tez dodalam i bylo ok....malemy smakowalo i nic sie nie dzialo :-);-)
 
hehe anetka takiego smaka mi narobiłaś wczorajszym kubusiowym obiadkiem,ze mati dziś już też to ma:-p... ja do pulpecików dałam jeszcze marchwi zmiksowanej i tak uformowałam klopsy a zamiast bułki dałam kaszy manny... i nie wiedziałam jak zagęścić bo nie chciałam zbytnio dużo mąki sypać to wsypałam jeszcze kaszki kukurydzianej i dałam troszkę masełka do sosiku:-p... teraz brokuły, brukselka i ziemniaczecz a i fasolka szparagowa gotują sie na parze z zaraz będzie szamanko:-D
 
reklama
dziewczyny nie rozwaölaja sie te rozne klopsiki,kotleciki obtoczone w bulce podczas gotowania???:szok:chce dzisiaj zrobic i bardzo mnie to zastanawia:tak:
 
Do góry