reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Księga sprawdzonych przepisów przez smakoszy Mam majowych 2009

dzisiaj zrobiłam kurczaka po Prowansalsku zobaczymy czy posmakuje co ja bym bez was dziewczynki zrobiła dzięki :tak:
 
reklama
Ania...no staram sie jak moge....u mnie dziewczyny jedza tez sloiczki wiec nie ma problemu ale wiem ze jak ugotuje to na pewno jest lepsze...zawsze staram sie uzywac produktow organic, ale tak jak piszesz ciezko jest znalezc wszystko w supermarketach...
Ja tez zakupy robie w Tesco i Morissonie....w Morissonie znalazlam prawie wszystko procz szpinaku organic.....
Mamy tez market ale ten pan o organic warzywkami przyjezdza raz na dwa lub trzy tygodnie....no i ma drooogo....
W Morissonie w mrozonkach masz organic kukurydze i groszek, z pomodorami, papryka, ziemniakami , brokula czy kalafiorem to nie ma problemu....no i zawsze maja organic banany i jablka...
No i jest jeszcze opcja znalezc taka firme online...oni to maj wszystko nawet owoce egzotyczne typu pineapple lub mango....no i maja free delivery....:tak:

Szpinak kupywalam normalny z tesco tylko swiezy....:tak:

Dzięki Jolu. Ale widze, że co sklep to inny towar. U nas w Tesco jest organic szpinak. Za to w Morissonie nie mogłam znależć mrożonej kukurydzy organic. A czy mięso tez kupujesz organic? Bo u mnie to takiego ze świecą szukać. Od czasu do czasu w Tesco są filety ale cena powalająca (8 funtów za 2 małe filety:szok:). Chciałam też kupić cielęcine ale nigdzie nie moge znależć. Może przejde się do M&S bo tam maja towary z górnej półki;-)
Pozdrawiam serdecznie
 
Deserek- "dorosła szarlotka"

dwa ciasteczka Hipp
łyżeczka masła (no tak bardziej odrobina na czubku łyżeczki)
duża łyżka gotowej kaszki ryżowej waniliowej
tarte 2 ćwiatki jabłka
szczypta cynamonu

W kokilce ukladamy warstwowo pokruszone i zmieszane z masłem ciasteczka, nastepnie kaszkę, potem drobno starte jabłko i posypujemy delikatnie cynamonem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 150st. C, aż deserek klapnie w naczynku...

ja tak robiłam za pierwszym razem, za drugim między jabłka i kaszkę dałam drobno pokrojoną suszoną morelę
 
Ostatnia edycja:
Pulpety z ryżem

Składniki:
- 100 g mięsa z piersi kurczaka lub indyka
- 2 łyżki surowego ryżu
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- żółtko

Sposób przygotowania:
Mięso starannie umyj, oczyść z błon, usuń najdrobniejsze kawałki tłuszczu. Następnie pokrój w kostkę, wrzuć do maszynki i zmiel. Do zmielonego mięsa dodaj ryż, pietruszkę oraz żółtko. Umoczonymi w wodzie rękoma uformuj cztery kulki. Zamiast pietruszki możesz użyć koperku albo suszonych ziół (wystarczy czubata łyżeczka), np. estragonu lub bazylii. Ułóż pulpety na sicie do gotowania na parze. Ustaw garnek na małym ogniu i gotuj przez 40-60 min, aż ryż będzie miękki. Maluch zje najwyżej dwa pulpety, resztę schowaj do lodówki na jutro.


to jest przepis orginalny stąd Przepisy kulinarne dla niemowlat

mnie nie spodobało sie, że to tylko mięso i ryż, więc u mnie wygląda to tak:
100 g mięsa,
2 łyżki surowego ryżu,
natka z pietruszki, odrobina estragonu,
żółtko,
pół startej dużej marchewki,
mniej niż 1/3 startej pietruszki,
dodatkowo 4 cieniutkie paseczki czerwonej papryki bez skorki, jeden duży pomidor bez skórki...
Pulpety robimy jak w orginalnym przepisie, zaś paprykę kroimy drobniutko, dusimy na małej ilości wody, dodajemy też drobno pokrojony pomidor i dusimy intensywnie mieszając, aż otrzymamy sos... Smacznego!
 
Papka mięsno ryżowa po 8 miesiącu

- jabłko
- łyżeczka masła

- 3 łyżeczki kleiku ryżowego
- 50 ml wody
- 20 g mięsa z piersi kurczaka
- woda do ugotowania mięsa

W garnuszku zagotuj wodę, na wrzątek wrzuć mięsko i gotuj ok 15 min, wywar wylej a mięsko posiekaj. Jabłko obierz, zetrzyj na tarce. W garnuszku zagotuj wodę dodaj jabłko chwile pogotuj. Do jabłka dodaj masło, kleik i posiekane mięso. Całość wymieszaj.

Jest to przepis na jedną porcję, ja robiłam więcej, więc proporcjonalnie zwiększyłam ilość składników. Tomuś się zajada :-)
Przepis pochodzi ze strony:
Pierwsze papki warzywne i przeciery owocowe - osesek.pl - portal dla rodziców - niemowlę, dziecko, noworodek, ciąża, poród, wychowanie, rozszerzanie diety, niemowle, przepisy dla dzieci


zupa marchwiowo-ziemniaczana z żółtkiem
(1 porcja)

-1/2 marchwi
- 1 ziemniak -
- 1 łyżeczka posiekanego pora
- 1 łyżeczka kleiku kukurydzianego
-1 łyżeczka masła
- 100 ml wody
- 1/2 żółtka

Marchewkę i ziemniaka myjemy, obieramy i płuczemy. Por po umyciu kroimy drobno. Do zagotowanej wody wrzucamy pokrojone warzywa i gotujemy około 20 min. Jajko uprzednio ugotowane studzimy i obieramy ze skorupki oddzielając białko od żółtka. Żółtko dodajemy do zupy i miksujemy wszystko dokładnie. Następnie do dodajemy kleik i masło mieszamy gotując jeszcze chwilkę.

Tutaj tez należy zwiększyć proporcje, jeśli chcemy zrobić tego więcej i np. pomrozić.
Tomuś się zajadał! Było nieco mdłe, więc przed podaniem dodałam odrobinę koperku;-)

Kisiel z soku typu Bobo Fruit


- 1/2butelki Bobo Fruta
- 1 łyżeczka cukru
- 1 pełna łyżeczka maczki ziemniaczanej
- woda 50-60 ml

Wodę wymieszać starannie z cukrem i maczka ziemniaczana, dodać
odmierzona ilość soku, mieszać. Następnie gotujemy powoli doprowadzając do wrzenia. Kisiel możemy podawać polany mlekiem przygotowanym zgodnie z zaleceniami producenta.

Tego jeszcze nie próbowaliśmy, a dzisiaj zamierzam zrobić. Myślę, że Tomusiowi zasmakuje, dlatego postanowiłam napisać ten przepis.
Smacznego!!!:-D


Co do poniższych przepisów, to bardzo często robiłam zupkę jesienną (warzywną) i barszczyk zrobiłam. Tomusiowi smakowało, a to najważniejsze.:-D
 
Kisiel z soku typu Bobo Fruit

- 1/2butelki Bobo Fruta
- 1 łyżeczka cukru
- 1 pełna łyżeczka maczki ziemniaczanej
- woda 50-60 ml

fajne te przepisy, ale jak będziesz robiła kisiel, to nie dawaj cukru. Weź soczek z malinami czy z owocami leśnymi, mają intensywny smak, to cukier nie będzie potrzebny... generalnie, to na cukier nasze dzieci mają jeszcze czas... bodajże w piątek o kisielu była mowa na wątku głównym, to od razu sprawdzisz jak innym dziewczynom to wychodziło:-):-):tak::tak:
 
Kilka wypróbowanych przez nas"dorosłych" potraw.
Jedna uwaga-Pierwsze naleśniki dałam Filipowi z Hippa,zasmakowały mu wiec teraz robie sama:-).
CHRUPIĄCE NALEŚNIKI z jabłkami
2 łyżeczki mąki ryżowej
5 łyżeczek kaszki (pszennej,ryżowej bądź Sinlacu)
1 łyżeczka oleju
60 ml wody
szczypta soli*
Łaczę kaszkę z wodą,dodaję mąkę,olej i sól.Mieszam.Rzgrzewam patelnię teflonową z łyzeczkę oleju(tylko pierwszego naleśnika smażymy na oleju).Smażę na lekko rumiany kolor.Kroję na mniejsze kawałki.mieszam z jabłkami ze słoiczka.
Oczywiście wszystkie inne owocowo-warzywne wariacje dozwolone;-)
JAJECZNICA
1 jajko
10 ml mleka modyfikowanego
łyżeczka masła
natka pietruszki
*opcjonalne pomidor(sparzony,bez skórki pokrojony w drobna kosteczkę)
lub dla odważnych odrobina sera żółtego lub topionego
Jajko umyć,wbić na talerzyk-roztrzepać widelcem,dodać mleko.Zagotować garnek gorącej wody(ja gotuje w czajniku i wlewam bo nie chce mi się tyle czekać;-)).Do filiznki lub kubeczka włożyć łżeczkę masła i wstawić ją do gotującej się wody.Gdy masło się rozpuści wlać jajko(ja sypnę zawsze ciutkę soli morskiej i wrzucam dodatki).Gdy masa zacznie się ścinać (zwłaszcza przy ściankach),mieszać.Białko i żółtko powinno być dobrze ścięte.Wyłożyć na talerzyk,posypac natką pietruszki.
Edycja:
ZUPA OGÓRKOWA
100 ml wody
2 małe ogórki kwaszone
marchew
pietruszka
ziemniak
kawałek pora
5 fasolek szparagowych(mogą być mrożone)
30 g mięsa z kurczaka lub indyka
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka kaszki ryżowej(lub ugotowanego do miękkości ryżu)
Warzywa po umyciu,kroimy(kostka,talarki),wrzucamy do wrzącej wody,gotujemy razem z mięskiem do miękkości.Zmniejszamy gaz dodajemy ogórki,przegotowujemy jeszcze ok 5 minut.Po zdjęciu z gazu dodajemy masełko i kleik(opcjonalnie ryż).
Ja jeszcze posypuje koperkiem.
 
Ostatnia edycja:
Tsarina, Twoja szarIotka zrobiona. Super smakuje. Mój starszak się zajadał a on nie Iubi jabłek.:baffled: ,


Mmatysia czy do naIesników musi być mąka ryzowa?
 
reklama
Do góry