reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kto placi za badania dna w celu ustalenia ojcostwa dziecka

anowi82

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Maj 2009
Postów
961
Miasto
podkarpacie,
Witam

jestem panna urodzilam dziecko. ojciec dziecka nie uznal jej. w zwiazku z tym zlozylam pozew do sadu o ustalenie ojcostwa i o alimenty. odbyla sie jedna rozprawa, na ta rozprawe pozwany nie stawil sie. wyslal do sadu list w odpowiedzi na pozew. sad bral pod uwage to pismo podczas rozprawy, na jego podstawie sad wyznaczyl badania dna w celu ustalenia ojcostwa.(tych badan zazadal pozwany w tym liscie) wyznaczyl zabezpieczenie alimentow. pozwany na to postanowienie sadu zlozyl zazalenie.

moje pytanie brzmi czy moge zlozyc pismo o przyspieszenie terminu posiedzenia niejawnego dotyczacego tego zazalenia.

oraz czy jest jakas mozliwosc bym to ja placila za badania dna (tego rzada pozwany). ja jestem pewna ze ojcem dziecka jest pozwany.

i ostatnie pytanie. pozwany chce obnizenia zabezpieczenia alimentow. jakie sa zasady tym rzadzace. czy sad moze mi zabrac to zabezpieczenie alimentow. albo obnizyc do wysokosci 50zl?

dziekuje za odpowiedz
 
reklama
  1. Co do zasady, postanowienie zabezpieczające staje się skuteczne z chwilą wydania lub podpisania postanowienia.
  2. Wniosek o przyspieszenie terminu można złożyć, ale generalnie zażalenia takie są rozpatrywane dość sprawnie, więc nie wiem czy jest sens.
  3. Za badanie płaci ten kto je zleca lub się ich domaga. Najczęściej o badania wnioskuje sąd, jeśli sąd nie widzi konieczności badań, a badań domaga się jedno z rodziców to rodzic domagający się badań co do zasady ponosi ich koszty.
  4. Nie znam Pani sytuacji na tyle by móc odpowiedzieć na to pytanie. Co do zasady jest to możliwe.
 
Dziekuje Pani za odpowiedz

Moim zdaniem to juz chwile trwa tj sprawa zazalenia. Poniewaz rozprawa odbyla sie 29.12.2009, na poczatku stycznia w sadzie było juz zazalenie pozwanego. i od tamtej pory cisza. wg mnie juz dosc dlugo to trwa, a moze sie myle. Chcialabym by to sie ruszylo, poniewaz do 01.04.2010 bede na zasilku macierzynskim. nastepnie bede sie ubiegac o zasilek dla bezrobotnych. Utrata zasilku macierzynskiego pogorszy moja sytuacje finansowa i dlatego chcialabym aby przyspieszyc ta sprawe.

Czy wobec powyzszego moje pismo o przyspieszenie sprawy cos pomoze?

I jeszcze jedno pytanie, tak jak pisalam pozwany zazadal badan dna. sad wyznaczyl termin zaplaty zaliczki za badania dna. pozwany nie zaplacil, napisal w zazaleniu ze to ja mam zaplacic za badania.

i co teraz moze zrobic sad?wymusi na nim jakos zaplate zaliczki za badania, zaplaci za niego czy ustali ojcostwo bez badan?czy jeszcze sa inne wyjscia?
 
Ostatnia edycja:
Prosze zajrzeć do postanowienia, gdyż jak pisałam postanowienia w sprawie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych opatrzone są często rygorem natychmiastowej wykonalności. Bardzo rzadko tak się nie zdarza. prosze dać znać czy taka klauzula występuje.

Co do płatności za badanie, co do zasady(jak pisałam) koszt ponosi ten, kto badań żąda. Nie sądzę by sąd obciążył kosztami Panią (choć nie jest to niemożliwe). W takim wypadku prawdopodobnym scenariuszem jest ustalenie ojcostwa bez badań.
 
Ostatnia edycja:
Do góry