reklama

kto płaci za pracownicę w ciązy

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez sakura99, 18 Luty 2015.

1. sakura99

sakura99 Początkująca w BB

Witam, wiem, że przewijały się tutaj podobne tematy, ale chciałam bym uzyskać kilka informacji na temat wynagrodzenia dla pracownicy w ciąży. Obecnie jestem zatrudniona na umowie na czas nieokreślony, a wynagrodzenie to 1750 zł brutto. Wiem, że będąc na zwolnieniu przez pierwsze 33 dni płaci pracodawca a następnie ZUS, czyli rozumiem, że do końca zwolnienia lekarskiego, czyt. do porodu pracodawca nie ponosi żadnego kosztu? Następne moje pytanie brzmi kto płaci w trakcie urlopu macierzyńskiego dalej ZUS czy pracodawca? I ostatnie pytanie czy istnieje jakakolwiek kara za zwolnienie pracownicy z ciąży?

2. magdi83

magdi83 Zaciekawiona BB

Tak jak piszesz, przez pierwszy miesiąc zwolnienia pracodawca a potem zus 100%, a potem macierzyński i rodzicielski też zus. Pracodawca nie może Cię zwolnić w ciaży, jest to zagwarantowane przez kodeks pracy. Ja dostałam wypowiedzenie jak nie byłam w ciąży, a zaszłam w ciąże podczas okresu wypowiedzenia i musiał unieważnić wypowiedzenie i przywrócić mnie do pracy. Wtedy poszłam na L4, a teraz jestem na macierzyńskim a potem rodzicielskim ;-)

3. reklama
  4. pahero

pahero Zaangażowana w BB

po porodzie to zalezy o ile wiem od tego ile osob zatrudnia Twoja firma: powyzej 20 osób płaci ZUS, ale pracodawca opłaca skladki...a zwolnic w ciazy i na macierzynskim nie może, ale kodeks pracy przewiduje jakies wyjatki: przestepstwo, zaniedbanie obowiazkow bodajze...'ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych', albo jak sama z wlasnej winy utraci uprawnienia...np odbiorą jej prawo jazdy za jazde po pijaku :) wiem, to nie byl najlepszy przyklad, ale pierwszy jaki mi sie nasunal :)

5. MalaZosia

MalaZosia Mamusia Piotrusia :)

Odwrotnie.

W małych firmach płaci ZUS. W takich powyżej 20 osób pracodawca cały czas płaci i on rozlicza się z ZUSem.

6. magdi83

magdi83 Zaciekawiona BB

Oo, nie wiedziałam, ale fakt u mni placi zus bo mała firma.

7. pahero

pahero Zaangażowana w BB

a faktycznie, pomyliłam sie, sorry ;/
    i dzieki za czujnosc i sprostowanie :)

8. sakura99

sakura99 Początkująca w BB

Ok rozumiem, że pracodawca ponosi tylko koszta w ciągu tych 33 dni.
    Ostatnio dowiedziałam się od pracodawcy, że woli zapłacić karę niż płacić przez rok na ciezarna pracownicę - czy to zwykły jego wymysł czy są na to jakies przepisy prawa?

9. magdi83

magdi83 Zaciekawiona BB

Tak są przepisy-kodeks pracy. Jak Cię zwolni lub nie będzie płacić to wnosisz sprawę do sądu pracy. Wygrana w kieszeni bo prawo jest po Twojej stronie. Będzie musiał Ci spłacić zaległe wynagrodzenia

10. reklama
  11. magdi83

magdi83 Zaciekawiona BB

A swoją drogą co za cham z tego Twojego szefa, na taki stres narażać kobietę e ciąży

Poleć forum