reklama

kto płaci za pracownicę w ciązy

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez sakura99, 18 Luty 2015.

 1. sakura99

  sakura99

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam, wiem, że przewijały się tutaj podobne tematy, ale chciałam bym uzyskać kilka informacji na temat wynagrodzenia dla pracownicy w ciąży. Obecnie jestem zatrudniona na umowie na czas nieokreślony, a wynagrodzenie to 1750 zł brutto. Wiem, że będąc na zwolnieniu przez pierwsze 33 dni płaci pracodawca a następnie ZUS, czyli rozumiem, że do końca zwolnienia lekarskiego, czyt. do porodu pracodawca nie ponosi żadnego kosztu? Następne moje pytanie brzmi kto płaci w trakcie urlopu macierzyńskiego dalej ZUS czy pracodawca? I ostatnie pytanie czy istnieje jakakolwiek kara za zwolnienie pracownicy z ciąży?
   
 2. magdi83

  magdi83 Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak jak piszesz, przez pierwszy miesiąc zwolnienia pracodawca a potem zus 100%, a potem macierzyński i rodzicielski też zus. Pracodawca nie może Cię zwolnić w ciaży, jest to zagwarantowane przez kodeks pracy. Ja dostałam wypowiedzenie jak nie byłam w ciąży, a zaszłam w ciąże podczas okresu wypowiedzenia i musiał unieważnić wypowiedzenie i przywrócić mnie do pracy. Wtedy poszłam na L4, a teraz jestem na macierzyńskim a potem rodzicielskim ;-)
   
 3. reklama
 4. pahero

  pahero Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  2
  po porodzie to zalezy o ile wiem od tego ile osob zatrudnia Twoja firma: powyzej 20 osób płaci ZUS, ale pracodawca opłaca skladki...a zwolnic w ciazy i na macierzynskim nie może, ale kodeks pracy przewiduje jakies wyjatki: przestepstwo, zaniedbanie obowiazkow bodajze...'ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych', albo jak sama z wlasnej winy utraci uprawnienia...np odbiorą jej prawo jazdy za jazde po pijaku :) wiem, to nie byl najlepszy przyklad, ale pierwszy jaki mi sie nasunal :)
   
 5. MalaZosia

  MalaZosia Mamusia Piotrusia :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  2
  Odwrotnie.

  W małych firmach płaci ZUS. W takich powyżej 20 osób pracodawca cały czas płaci i on rozlicza się z ZUSem.
   
 6. magdi83

  magdi83 Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Oo, nie wiedziałam, ale fakt u mni placi zus bo mała firma.
   
 7. pahero

  pahero Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  2
  a faktycznie, pomyliłam sie, sorry ;/
  i dzieki za czujnosc i sprostowanie :)
   
 8. sakura99

  sakura99

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ok rozumiem, że pracodawca ponosi tylko koszta w ciągu tych 33 dni.
  Ostatnio dowiedziałam się od pracodawcy, że woli zapłacić karę niż płacić przez rok na ciezarna pracownicę - czy to zwykły jego wymysł czy są na to jakies przepisy prawa?
   
 9. magdi83

  magdi83 Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak są przepisy-kodeks pracy. Jak Cię zwolni lub nie będzie płacić to wnosisz sprawę do sądu pracy. Wygrana w kieszeni bo prawo jest po Twojej stronie. Będzie musiał Ci spłacić zaległe wynagrodzenia
   
 10. reklama
 11. magdi83

  magdi83 Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  A swoją drogą co za cham z tego Twojego szefa, na taki stres narażać kobietę e ciąży
   

Poleć forum