reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kto płaci za pracownicę w ciązy

Dołączył(a)
18 Luty 2015
Postów
5
Witam, wiem, że przewijały się tutaj podobne tematy, ale chciałam bym uzyskać kilka informacji na temat wynagrodzenia dla pracownicy w ciąży. Obecnie jestem zatrudniona na umowie na czas nieokreślony, a wynagrodzenie to 1750 zł brutto. Wiem, że będąc na zwolnieniu przez pierwsze 33 dni płaci pracodawca a następnie ZUS, czyli rozumiem, że do końca zwolnienia lekarskiego, czyt. do porodu pracodawca nie ponosi żadnego kosztu? Następne moje pytanie brzmi kto płaci w trakcie urlopu macierzyńskiego dalej ZUS czy pracodawca? I ostatnie pytanie czy istnieje jakakolwiek kara za zwolnienie pracownicy z ciąży?
 
reklama
Tak jak piszesz, przez pierwszy miesiąc zwolnienia pracodawca a potem zus 100%, a potem macierzyński i rodzicielski też zus. Pracodawca nie może Cię zwolnić w ciaży, jest to zagwarantowane przez kodeks pracy. Ja dostałam wypowiedzenie jak nie byłam w ciąży, a zaszłam w ciąże podczas okresu wypowiedzenia i musiał unieważnić wypowiedzenie i przywrócić mnie do pracy. Wtedy poszłam na L4, a teraz jestem na macierzyńskim a potem rodzicielskim ;-)
 
po porodzie to zalezy o ile wiem od tego ile osob zatrudnia Twoja firma: powyzej 20 osób płaci ZUS, ale pracodawca opłaca skladki...a zwolnic w ciazy i na macierzynskim nie może, ale kodeks pracy przewiduje jakies wyjatki: przestepstwo, zaniedbanie obowiazkow bodajze...'ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych', albo jak sama z wlasnej winy utraci uprawnienia...np odbiorą jej prawo jazdy za jazde po pijaku :) wiem, to nie byl najlepszy przyklad, ale pierwszy jaki mi sie nasunal :)
 
po porodzie to zalezy o ile wiem od tego ile osob zatrudnia Twoja firma: powyzej 20 osób płaci ZUS, ale pracodawca opłaca skladki...a zwolnic w ciazy i na macierzynskim nie może, ale kodeks pracy przewiduje jakies wyjatki: przestepstwo, zaniedbanie obowiazkow bodajze...'ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych', albo jak sama z wlasnej winy utraci uprawnienia...np odbiorą jej prawo jazdy za jazde po pijaku :) wiem, to nie byl najlepszy przyklad, ale pierwszy jaki mi sie nasunal :)

Odwrotnie.

W małych firmach płaci ZUS. W takich powyżej 20 osób pracodawca cały czas płaci i on rozlicza się z ZUSem.
 
Ok rozumiem, że pracodawca ponosi tylko koszta w ciągu tych 33 dni.
Ostatnio dowiedziałam się od pracodawcy, że woli zapłacić karę niż płacić przez rok na ciezarna pracownicę - czy to zwykły jego wymysł czy są na to jakies przepisy prawa?
 
Tak są przepisy-kodeks pracy. Jak Cię zwolni lub nie będzie płacić to wnosisz sprawę do sądu pracy. Wygrana w kieszeni bo prawo jest po Twojej stronie. Będzie musiał Ci spłacić zaległe wynagrodzenia
 
reklama
A swoją drogą co za cham z tego Twojego szefa, na taki stres narażać kobietę e ciąży
 
reklama
Do góry